| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe w Europie > Jakie przepisy drogowe obowiązują w Monako?

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Monako?

W Księstwie Monako, które jest samodzielnym państwem, obowiązują w zasadzie takie same przepisy drogowe jak we Francji. Sieć drogowa jest bardzo dobrze rozwinięta i zachęca do odwiedzania do tego przepięknego kraju. Zapoznajmy się z najważniejszymi punktami kodeksu drogowego Monako.

Podstawowe przepisy

Do przekroczenia granicy Monako potrzebny nam będzie paszport lub dowód osobisty – do 90 dni przebywanie na terenie tego kraju nie wymaga posiadania wizy. Jeżeli o takowy się ubiegamy to należy starać się o pozwolenie w Ambasadzie Republiki Francuskiej w Warszawie lub Konsulacie Generalnym Francji w Krakowie. Na mocy umowy z 15 grudnia 1997 dokonywany jest ruch osobowy do Księstwa Monako przez obywateli Unii. Zasady wjazdu są identyczne z tymi obowiązującymi we Francji. Przepisy celne nie odbiegają diametralnie od tych obowiązujących w reszcie Europy.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują na terenie Unii Europejskiej?


Informacje dla kierowców

Honorowane jest zarówno polskie jak i międzynarodowe prawo jazdy. Kraj posiada bardzo dobrze rozwinięty węzeł komunikacyjny. Dozwolona prędkość jaką możemy osiągnąć to 50 km/h na terenie zabudowanym, 90 km/h – na niezabudowanym i 130 km/h na autostradzie. Przekroczenie dozwolonych prędkości skutkuje wysokimi mandatami. Panuje ruch prawostronny i obowiązek jazdy w zapiętych pasach bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach. Brak wymaganych dokumentów ( prawo jazdy, inne dokumenty pojazdu etc.) mogą zakończyć się konfiskatą wypożyczonego samochodu podczas kontroli policyjnej.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Wielkiej Brytanii?  

Nieprzestrzeganie prawa, np. rozmawianie przez telefon komórkowy podczas jazdy grozi mandatem w wysokości 35 euro. W razie wypadku sąd może chcieć udowodnić, iż używanie zestawu głośnomówiącego miało wpływ na spowodowanie wypadku – wówczas może ono podlegać karze. Podobnie jak we Francji musimy mieć świadomość, że tamtejsze prawodawstwa sytuuje pieszego na uprzywilejowanej pozycji względem kierowcy podczas wypadku. Musimy więc mieć na uwadze częste przechodzenie przez pasy na czerwonym świetle.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Hewalex Leszek Skiba

Firma Hewalex jest polskim producentem kolektorów słonecznych o największym udziale w rynku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »