reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Prawo > Przepisy ruchu drogowego będą obowiązywały na drogach wewnętrznych

Przepisy ruchu drogowego będą obowiązywały na drogach wewnętrznych

Kodeks drogowy, a właściwie ustawa Prawo o ruchu drogowym, reguluje zasady poruszania się kierowców jedynie na drogach publicznych oraz w strefach zamieszkania. Na drogach wewnętrznych stosuje się je tylko w ramach wyjątku, jeżeli są niezbędne do uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa uczestników ruchu, jednak już od 22 lipca 2010 r. przepisy ruchu drogowego będą obowiązywały także na drogach niepublicznych.

Obecnie przepisy kodeksu drogowego na drogach wewnętrznych, czyli przede wszystkim drogach osiedlowych, dojazdowych do gruntów rolnych i leśnych lub obiektów budowlanych, obowiązują wyłącznie w zakresie koniecznym dla uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa uczestników ruchu. Zastosowanie mają zatem jedynie przepisy regulujące relacje pomiędzy uczestnikami, np. dotyczące pierwszeństwa przejazdu, prędkości bezpiecznej lub zakazujące wchodzenia bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Wyłączone są natomiast przepisy porządkowe, nakazujące chociażby posiadanie wymaganych dokumentów, przepisy o zatrzymaniu i postoju pojazdów, zachowania ograniczeń prędkości. Prowadzi to do sytuacji, w której policja czy straż miejska, nie mogą ukarać mandatem osoby parkującej samochód na chodniku pod blokiem lub na miejscu dla inwalidów.

Zobacz również: Jak uchronić auto przed kradzieżą?

Uchwalona w czerwcu br. nowelizacja przewiduje rozszerzenie obowiązywania przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym na drogi wewnętrzne, w ramach których tworzone będą strefy ruchu. Zgodnie z projektem strefa ruchu oznacza obszar obejmujący co najmniej jedną drogę wewnętrzną, z odpowiednio oznaczonymi wjazdami i wyjazdami. Decyzję o ustanowieniu strefy ruchu podejmie zarządca drogi wewnętrznej lub jej właściciel, który tym samym będzie zobowiązany do prawidłowego oznakowania, na własny koszt, wytyczonego terenu. Za wadliwe dokonanie tej czynności, niezgodne ze wzorami określonymi w rozporządzeniu, w kodeksie wykroczeń pojawią się przepisy przewidujące karę do 5 tys. zł grzywny.

Zobacz również serwis: Wykroczenia

W strefie ruchu przepisy ustawy będą miały zastosowanie w takim zakresie jak na drodze publicznej. Natomiast nadal ich zastosowanie będzie ograniczone na tych drogach wewnętrznych, które będą usytuowane poza specjalnie oznakowanymi strefami ruchu i strefami zamieszkania.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego Ryszard Stolarz

Ekspert w dziedzinie prawa handlowego i spółdzielczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama