reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe w Europie > Jakie przepisy drogowe obowiązują w Rumunii?

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Rumunii?

Rumunia to kraj, który od pewnego czasu coraz bardziej rozwija się turystycznie. Ponadto posiada zapychające dech w piersiach krajobrazy: wspaniałe góry i piękne równiny czy też miejski wizaż rodem z Bukaresztu.

Ten kraj jest stworzony do tego, aby podróżować po nim na czterech kołach. W ojczyźnie hrabiego Drakuli jest cała gama zabytków i regionów, które warto zwiedzić poruszając się samochodem. Zanim jednak nasz GPS wskaże nam kierunek - Rumunia, powinniśmy zaznajomić się z podstawowymi przepisami i obyczajami panującymi na drodze. Drogi w Rumunii oznaczone są znacznikami – czyli słupkami. Znajdziemy na nich numer drogi, odległości do najbliższego miasta bądź wsi.

Zobacz również: Wyjazd samochodem do Bośni i Hercegowiny

W Rumunii obowiązuje ruch prawostronny. Podstawowe wyposażenie samochodu to gaśnica, apteczka, trójkąt ostrzegawczy, gumowe rękawiczki oraz pasy bezpieczeństwa. Opony muszą mieć bieżnik o minimalnym rozmiarze 1,5 mm. Samochód może mieć maksymalna wysokość 2,5 metrów, szerokość – 2,5 metra. Maksymalna długość samochodu z przyczepą może osiągać 18,35 metra. Poruszając się samochodem po tym kraju w terenie zabudowanym możemy jechać 50 km/h, w niezabudowanym – 90 km/h, a na autostradach max. – 120 km/h. Rumuńskie władze stosują politykę „zero tolerancji” względem pijanych. Rumunia reguluje pobieranie opłat za jazdę autostradami za pomocą winietek – które nazywają się tam „Roviniety”.

Winietę można wykupić na stronach internetowych www.andnet.ro lub www.cnadnr.ro i klikając tam w odpowiednią zakładkę.

Poza winietami obowiązują również opłaty mostowe. Odnoszą się one do przejazdu przez następujące mosty :

- Dunăre la Ferteşti - Cerna Vodă 
- Dunăre in sensul Giurgiu - Ruse 
- Dunăre la Giurgeni - Vadul Oii 

Przylatując do Rumunii samolotem możemy wynająć na miejscu samochód. Na jej terenie znajduje się wiele wypożyczalni o zasięgu światowym tj. AVIS.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronach :
www.cars4rent.ro 
www.autonom.com 
www.thrifty.ro 
www.eurocars.ro

Ceny w Rumunii są wyższe niż w Bułgarii czy Chorwacji. To państwo ma wiele malowniczych miejsc – jednym z nich są piękne szczyty rumuńskich gór. Jadąc wzdłuż trasy w Bukareszcie częstym widokiem są ludzie wymachujący kluczami od mieszkań. Oferują tym samym wynajem pokoju w mieszkaniu ze wspólną łazienką. Takie mieszkanie może jest znaczne tańsze od garsoniery lecz jest to opcja ryzykowna i raczej odradza się tego typu wynajmu.

Zobacz również: Jak ułatwić ratownikom kontakt z rodziną poszkodowanego w wypadku?

Lepszym rozwiązaniem jest wynajem garsoniery – czyli niezależnego pokoju z łazienką. Ceny rumuńskich kawalerek oscylują pomiędzy 100 a 250 zł za dobę. W Bukareszcie panuje wielkomiejski ruch, lecz przejazd przez to miasto nie jest czymś nie do zrealizowania. Ogólnie kierowcy w Rumunii jeżdżą dość brawurowo, więc musimy zachować szczególną ostrożność na drodze. W Rumunii przeważają prowincje, więc podróżując między poszczególnymi punktami na mapie często poruszamy się po ogromnych przestrzeniach. Podróżując w nocy musimy uważać podczas postojów, ponieważ takie warunki zachęcają przestępców do napadów i popełniania przestępstw.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Kowalska-Matis

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama