reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe w Europie > Jakie przepisy drogowe obowiązują w Norwegii?

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Norwegii?


Wiele płatnych dróg, drogie ceny paliw i jazda z prędkością maksymalną 80 km na godzinę – to wszystko czeka kierowców, którzy tę mroźną, ale przepiękna krainę zamierzają zwiedzać samochodem.

Opłaty drogowe

Norwegia ma ponad 70-letnie doświadczenie w pobieraniu opłat za korzystanie z dróg. Zebrane w ten sposób fundusze przeznacza się na budowę mostów, tuneli i dróg. Zasady uiszczania opłat oraz aktualną listę płatnych odcinków można znaleźć na stronie www.autopass.no Należy pamiętać, że zimą niektóre drogi są zamknięte dla ruchu pojazdów.

Zobacz również: Wyjazd samochodem do Kazachstanu

Ceny paliw

Ze względów ekologicznych są stosunkowo wysokie. Oczywiście pośrednicy sprzedający benzynę ustalają własne stawki, toteż ceny mogą być różne w różnych miejscowościach. W górach i w odległych regionach stacji benzynowych jest mniej i odległości pomiędzy nimi mogą być duże.

LPG

Na terenie Norwegii działa ponad 100 stacji LPG. Najbardziej popularnym przyłączem do tankowania na stacjach gazowych jest tak zwany holenderski bagnet. Tylko pojedyncze stacje używają przyłącza typu włoskiego, takich, jakie stosuje się w Polsce. Z tego względu wiele stacji udostępnia adaptery pozwalające na tankowanie samochodów bez względu na posiadany system. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak posiadanie własnego adaptera, który można kupić w Norwegii za około 300 koron norweskich.

Przepisy

Na norweskich drogach obowiązuje ograniczenie prędkości do 80 kilometrów na godzinę. Na osiedlach mieszkaniowych czasami nawet do 30 kilometrów na godzinę. Trzeba zwracać uwagę na zwalniające jazdę progi, które nie zawsze są oznakowane. W obszarach zabudowanych i w centrach miast: dla wszystkich pojazdów 50 kilometrów na godzinę.

Zobacz również: Etykieta poruszania się promem

Inne

- dopuszczona zawartość alkoholu we krwi to 0,2 promila. Mandaty za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu są bardzo wysokie,
- obowiązuje całoroczny nakaz jazdy z włączonymi światłami mijania o każdej porze, nawet w okresie letnim,
- zapinanie pasów jest obowiązkowe,
- opony letnie muszą mieć bieżnik minimum 1,6 milimetra, zaś opony zimowe minimum 3 milimetry. Nie wolno jeździć samochodami bez odpowiedniej przyczepności do nawierzchni,
- obowiązkowe jest posiadanie, co najmniej jednej kamizelki odblaskowej w samochodzie.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Norwegia to mroźny i mocno zalesiony kraj. Oferuje jednak wyjątkowy klimat i atmosferę
Norwegia to mroźny i mocno zalesiony kraj. Oferuje jednak wyjątkowy klimat i atmosferę

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jan Majczyk

Ekonomista, prawnik, doradca podatkowy, publicysta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama