| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe na świecie > Jakie przepisy drogowe obowiązują w Ekwadorze?

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Ekwadorze?

Ekwador to górzyste tereny Andów, które dają niestworzone możliwości dla off-roadowego szaleństwa. Dla wolących mniej ekstremalne przejażdżki zostaje wypożyczenie zwykłego samochodu, którym będziemy mogli się poruszać po tym kraju. Najwięcej wypożyczalni zlokalizowanych jest przy międzynarodowych lotniskach i hotelach.

Podstawowe przepisy

Pobyt do 60 dni ( opcjonalnie do 90 ) nie wymaga wyrobienia wizy, jeśli charakter podróży jest turystyczny, biznesowy, naukowy czy kulturalny. Jeśli przyświeca nam inny cel wyjazdu, musimy postarać się o wizę w jednym z przedstawicielstw dyplomatycznych Ekwadoru w kraju. Obligatoryjne jest posiadanie paszportu z 6-miesięcznym terminem ważności. Pamiętajmy o tym, że podczas wylotu z Ekwadoru obowiązywać nas będzie opłata lotniskowa w wysokości : z Quito – 40 USD od osoby, z Guayaquil – 26 USD. W kwestii przepisów międzynarodowych – nie ma żadnych odchyleń w stosunku do innych krajów świata. Kwoty powyżej 10 tys. $ należy zadeklarować podczas kontroli celnej. Ekwador podobnie jak inne południowoamerykańskie kraje posiada restrykcyjne przepisy dot. wywozu materiału roślinnego i zwierzęcego. Ponadto, pamiętajmy, iż wszelkie zakupione wyroby kultur prekolumbijskich muszą być opatrzone dowodem zakupu, który często jest weryfikowany. 

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Brazylii?  

Przepisy drogowe

Wymagane jest posiadanie międzynarodowego prawa jazdy, pasy bezpieczeństwa są wymagane u kierowcy i przedniego pasażera. Przepisy drogowe nie są przestrzegane przez miejscowych kierowców, więc należy mieć się na baczności, ponieważ przy takim stanie rzeczy nie trudno o kolizję. Kierowcy rzadko kiedy przypominają sobie o kierunkowskazach i o przestrzeganiu ograniczeń prędkości. Drogówka na drogach nie jest częstym widokiem, jednak bardzo łatwo jest się złapać w ich sidła, nie przestrzegając przepisów, zwłaszcza dot. prędkości. Maksymalne ograniczenia na drogach wahają się od 60 do 90 km/h. Nie należy płacić kar gotówką za mandaty bezpośrednio policjantom, zatrzymującym nas podczas kontroli. Te opłaty są zwykle potrącane z karty kredytowej przez wypożyczalnie, z których usług korzystamy.

Aby skorzystać z usług wypożyczalni, musimy mieć powyżej 21 roku życia i posiadać kartę kredytową na własne nazwisko. Należy sprawdzić czy nasza polisa ubezpieczeniowa obejmuje swoją mocą terytorium Ekwadoru. Niektóre z nich obejmują również off-road czy 4X4. Podczas wypadku, możemy wówczas starać się o zwrot kosztów z ubezpieczalni, który utrzymuje się na poziomie od 750 do 2000 $.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Botswanie?

Atrakcje

W Ekwadorze można wyróżnić trzy regiony turystyczne : Quito – stolica, część środkowa z miastem Guayaquil oraz archipelag Galapagos. Znanym ośrodkiem, głównie o znaczeniu uzdrowiskowym i pielgrzymkowym jest Riobamba. Dla bardziej odważnych doskonałym kierunkiem wypraw pozostaje region wschodni oraz wysokogórskie obszary Andów.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Gałecki

Ekspert w zakresie ekonomii i prawa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »