reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama

Afganistan

Afganistan jest obecnie jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc na świecie. Zanim udamy się w podróż do tego kraju, warto zapoznać się z podstawowymi zasadami i prawami obowiązującymi w tym kraju.

Ciągłe konflikty i niestabilna sytuacja polityczna nie czyni z Afganistanu raju dla turystów. Wyjazdy w tamte rejony powinny mieć jedynie charakter służbowy lub wiązać się z wykonywanym zawodem. Niezbędne jest skontaktowanie się z ONZ w celu poznania obecnej sytuacji oraz poinformowanie o pobycie Polskiej Ambasady w Kabulu. Można to zrobić drogą elektroniczną bądź listownie.

Polskich obywateli wybierających się do Afganistanu dotyczy obowiązek posiadania wizy. Należy ją uzyskać w ambasadzie, gdyż nie są wydawane na przejściach granicznych. Przepisy ściśle regulują to, co wolno a czego nie. Za posiadanie i konsumpcję narkotyków czy alkoholu, a nawet wieprzowiny można trafić do wiezienia. Niezbędne jest również wykupienie ubezpieczenia osobowego z możliwością transportu i leczenia chorego w innym kraju.

Nie najlepszy stan służby zdrowia oraz brak podstawowych środków higieny czy czystości wymaga od każdego wybierającego się do Afganistanu odpowiedniego zabezpieczenia. Należy zasięgnąć informacji w krajowych placówkach o wymaganych szczepieniach. W niektórych regionach można zarazić się malarią czy gruźlicą. Występują tam również tak niebezpieczne dla zdrowia choroby jak: żółtaczka zakaźna, leiszmanoza (biały trąd), dengo, dur brzuszny, krymsko-kongijska gorączka krwotoczna, cholera oraz częste infekcje dróg oddechowych, szczególnie w porze suchej.

Większość dróg jest w bardzo złym stanie. Kierowcy nie przestrzegają wymogów technicznych, jakie powinien spełniać pojazd ani zasad ruchu drogowego oraz nie posiadają odpowiedniego ubezpieczenia. W przypadku stłuczki miejscowa ludność potrafi być bardzo agresywna. Ze względu na liczne porwania cudzoziemców oraz ładunki wybuchowe, często rozmieszczane przy drogach odradza się transport drogą lądową. W Afganistanie działają dwie linie lotnicze – miejscowa „Ariana” oraz specjalna agenda ONZ UNHAS.

Afganistan to kraj, gdzie ryzyko zamachu terrorystycznego jest bardzo wysokie. Ataki skierowane są nie tylko na obcokrajowców, zwłaszcza z koalicji antyterrorystycznej, ale i hotele, w których mieszkają. Celami stają się również organizacje rządowe i humanitarne. Zaleca się unikanie bocznych, nieznanych uliczek oraz terenów niezabudowanych, ponieważ można tam nadal natrafić na pozostałości po działaniach wojennych np. miny. Równie niebezpieczne są wyjazdy poza miasto i obszary podlegające jurysdykcji państw koalicji. Największą niesławą cieszy się południowa oraz wschodnia prowincja kraju, tam najczęściej dochodzi do zagrożeń. Polscy obywatele są narażeni na niebezpieczeństwo z racji obecności Polskiego Kontyngentu od 2007r.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Brzostowska

Konsultant podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama