reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama

Bretania

Stare rybackie wioski i miasteczka takie jak Perros-Guirec, Erquy, Concarneau czy Quiberon latem zamieniają się w kąpieliska, konkurujące z renomowanymi, śródziemnomorskimi kurortami. Ale Bretania bywa jeszcze ciekawsza po sezonie.

Najnowsze trendy takie jak funboard, kitesurfing, nurkowanie i kajakarstwo znajdują tu równie wielu amatorów co klasyczne szkółki nauki pływania na żaglówce i katamaranie.

Nastrojowa Bretania

Prawdziwi miłośnicy Bretanii odwiedzają ją jednak przed i po sezonie. Dla nich Bretania to nie tylko Côtes-d'Armor, kraina nad morzem, lecz także Argoat, "kraj w sąsiedztwie lasu". Zatem nie tylko plaże i wybrzeża pełne zatok, lecz także ląd z resztkami legendarnego Fôret de Paimpont, wrzosowiskami Monts d'Arrée i "czarnymi górami" - Montagnes Noires.

W Europie Bretania stanowi wyjątek pod względem zabytków sakralnych. Wszędzie natrafić można na krzyże na rozstajach, kapliczki, kościoły i katedry, świadczące o wszechobecnej sile wiary, od pokoleń głęboko zakorzenionej w społeczeństwie. Poza granice sięga przede wszystkim sława niezliczonych calvaires i enclos paroissiaux. Klimaty kalwarii z ich zwietrzałymi grupami kamiennych figur, a także zagrodzonych cmentarzy są najbardziej nastrojowe, kiedy deszcz zrosi i zaciemni kamień, wiatr gwiżdże w załomach, a wszystko spowija mgła. Podobnie jest ze słynnymi menhirowymi alejami w Carnac, które nie pełnym słońcu, lecz dopiero w szary jesienny dzień w pełni ukazują swój magiczny urok.

Święta i festyny

Bretania jest krainą świąt. Kalwariom i otoczonym murami cmentarzom sławą dorównują odpusty zwane pardons. Wzorem swoich przodków religijni Bretończycy ciągną w procesjach, którym towarzyszą chorągwie i obrazy, z pielgrzymkami do odległych samotnych kapliczek, aby złożyć hołd miejscowym świętym. Przy takich okazjach zobaczyć można jeszcze wysokie koronkowe nakrycia głowy i stare stroje regionalne, które dawno już zniknęły z obrazu powszedniej ulicy.

W fest-noz, nocnym święcie tańca i muzyki, wyraża się cała witalność i zmysłowość Bretończyków, podobnie jak podczas wielu innych letnich świąt i festiwali. Absolutną kulminację stanowi Festival Interceltique w Lorient, na który całymi kapelami, zespołami tanecznymi i ludowymi zjeżdżają celtyccy krewniacy z Irlandii, Szkocji i Walii, budząc zachwyt zarówno miejscowych jak i turystów.

Wzniesione w technice muru pruskiego miasteczko Dinan jest natomiast nie bez racji dumne z Fête des Remparts, pamiętającego średniowiecze święta Zmartwychwstania, obchodzonego przez miejscową ludność w historycznym, kolorowym sztafażu. Miasto Rennes za sprawą festiwalu Tombées de la Nuit w lipcu przeistacza się na tydzień w jeden wielki teatr. Ulice i placyki stają się sceną dla muzykantów, kuglarzy, mimów i bajarzy, a bary i kafejki są otwarte do późnych godzin nocnych.

Zamów katalog na lato lub ofertę "szytą na miarę".

  

Wynajmij dom lub apartament w Bretanii.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Barwne, średniowieczne domy w Vannes.
Barwne, średniowieczne domy w Vannes.


Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych R. Ptak i Wspólnicy sp.k.

Obsługa prawna przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama