reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Jak spędzić weekend na Kielecczyźnie? cz. III

Jak spędzić weekend na Kielecczyźnie? cz. III

Podczas wycieczki objazdowej samochodem będziemy zwiedzać rejon Kielc. Pojawimy się w stolicy polskiego dowcipu, odwiedzimy muzeum mieszczące się w opactwie cystersów i ujrzymy żydowski kirkut w Szydłowcu.

 Bodzentynie godnymi uwagi zabytkami są kościół kolegiacki oraz ruiny XIV–wiecznego zamku. Kolegiatę odnajdziemy naprzeciwko parku, tuż obok ulicy Langiewicza. Architektury kolegiaty nie można zdefiniować jednym stylem – budowla posiada najwięcej znamion cechy renesansowych oraz barokowych. W północnej nawie stoi tryptyk, który pochodzi z Krakowa. Autorstwo tryptyku przypisuje się M. Czarnemu, artyście spowinowaconemu z Witem Stwoszem.

Zobacz też: Samochodem na weekend: Gardna Wielka – Kluki

W sąsiedztwie kolegiaty znajdują się ruiny zamku. Prowadzi do nich drogowskaz (kierując się ulicą Langiewicza, należy skręcić w prawo). Wybudowany w II połowie XIV wieku, był miejscem przyjęcia pomorskich posłów przez Władysława Jagiełłę. Wydarzyło się to tuż przed Bitwą pod Grunwaldem. Obecnie można pospacerować pośród ruin.

Przy wyjeździe na Starachowice odnajdziemy miniskansen o nazwie „Chałupa Czernikiewiczów”. Jest to drewniana chata, w której zgromadzono dawne przedmioty gospodarstwa domowego i stroje ludowe. W podwórzu widnieją resztki wozowni oraz obora. Skansen czynny jest od wtorku do niedzieli, w godzinach 9-17.

Pojedziemy drogą nr 752 w kierunku Starachowic. Kilka kilometrów na wschód od Bodzentyna, w miejscowości Tarczek, warto zatrzymać się choćby ze względu na Kościółek św. Idziego – jeden z najstarszych kościołów romańskich w Polsce.

Zobacz też: Samochodem na weekend: Władysławowo

W Świętym Krzyżu znajduje się opactwo benedyktyńskie, w którym podziwiać będziemy relikwiarz Krzyża Świętego, trumny ze zwłokami fundatorów, ukryte w podziemiach opactwa. Największy podziw budzą domniemane zwłoki Jeremiego Wiśniowieckiego – bohatera „Ogniem i Mieczem”. Można je obejrzeć przez szybę. Opactwo można zwiedzać codziennie pomiędzy 9.00-12.30 i 13.00-17.00. Dojazd do Świętego Krzyża szosą nr 74 w kierunku Lublina.

Z Warszawy trasą nr 7 przez Białobrzegi, Radom, Skarżysko-Kamienną. Trasę przejedziemy w niecałe 3 godziny.

Z Torunia trasą E75 i drogą nr 74 przez Włocławek, Ożarów, Łódź i Piotrków Trybunalski. Odległość wynosi 321 kilometrów. Koszt paliwa w jedna stronę to ok. 130 zł.

Baza noclegowa

Ośrodek wypoczynkowy „Jodełka”, Święta Katarzyna, ul. Kielecka, 326-010 Bodzentyn. Cena za pokój 1-osobowy : 140 zł, 2-osobowy - 195 zł. W cenę wliczone jest śniadanie. W obiekcie można skorzystać z restauracji serwującej dania kuchni regionalnej. Usytuowanie u stóp Łysicy daje możliwość pieszych wędrówek i rekreacji.

Agroturystyka pod Bukiem, ul. Śniadka Druga 11, Bodzentyn, tel. 692-887-388 end_of_the_skype_highlighting. Pokój 2-osobowy - 50-70 zł/pokój, 3-osobowy - 75-105 zł/pokój, 4-osobowy - 100-140 zł/pokój. Pokoje wyposażone w TV; plac zabaw dla dzieci, miejsce na ognisko, grill.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Honda Accord Fot. Honda
Honda Accord Fot. Honda

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama