reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Jak ciekawie spędzić weekend w okolicy Krakowa?

Jak ciekawie spędzić weekend w okolicy Krakowa?


Jedną z propozycji spędzenia weekendu w okolicy Krakowa jest eksploracja rezerwatu krajobrazowego Dolina Mnikowska. Wchodzi on w skład Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego.

W jego centralnej części, we wnęce skalnej, znajduje się obraz naskalnypióra Walerego Eljasza-Radzikowskiego. Dolina jest zbiorem osobliwejfauny i flory, która jest doskonałym tłem do pieszych wędrówek.

Z Krakowa trasą nr 780 przejeżdżamy 18 kilometrów i znajdujemy się w Mnikowie, gdzie jest wejście na teren Doliny.

Z Bielska Białej trasą nr 52 przez Andrychów i Zator, następnie drogą nr 781. Przejazd zajmuje 1 godz. i 30 minut.

Ze Szczecina trasą A4/E40. Odległość wynosi 744 kilometry.

Zobacz też: Wakacje dla aktywnych

Rezerwat krajobrazowy usytuowany jest między wsiami Czułów i Mników, znajdującymi się kilkanaście kilometrów od Krakowa. Rezerwat obejmuje część Doliny Sanki, która stanowi wąwóz skalny o wysokości ok. 80 metrów. Eksplorując Dolinę będziemy mieli okazję obejrzeć ok. 10 jaskiń i grot, w tym m.in. grotę "Nad Potoczkiem".

Fauna rezerwatu to licznie występujące na tym terenie nietoperze, dla których naturalny ekosystem stanowią jaskinie. Ptaki reprezentowane są przez pustułki, ortolany i słowiki rdzawe. Florę Doliny wypełniają buki, dęby i jawory. Skały porośnięte są m.in.: koniczyną długowłosą, omanem szorstkim, fiołkiem kosmatym, parzydłem leśnym, rośnie tam też kozłek trójlistkowym. Grąd, łęg i buczyna porastają także ściany wąwozu i dolinkę rzeki.

Penetrując Dolinę możemy skorzystać ze ścieżki turystycznej, przez którą prowadzi wygodna trasa rowerowa i ścieżka turystyczna. Samochód będziemy mogli zostawić na parkingu, przed wejściem do Doliny. Ścieżka turystyczna jest przystosowana także dla turystów niepełnosprawnych. 

Zobacz też: Jura Krakowsko - Częstochowska: Zamek w Ogrodzieńcu

Naszą uwagę zwróci z pewnością malowidło sakralne, które wedle najnowszych źródeł pochodzi z 1824 lub 1825 roku. Starsze źródła historyczne datowały je na 1863 rok. Umiejscowione jest w środkowej części rezerwatu na polance, we wnęce skalnej. Obraz naskalny pędzla Walerego Eljasza-Radzikowskiego został niestety kiedyś zniszczony, a próby jego restauracji były dość nieudolne. Efektem tego jest obecny wygląd, który pozostawia wiele do życzenia. W planach są próby wiernej rekonstrukcji pierwotnej wersji obrazu. W pobliżu obrazu Matki Boskiej znajdują się ławeczki dla turystów – można na nich wypocząć podczas letniej aury.

Rezerwat Dolina Mnikowska znajduje się na terenie Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego. Jest to malowniczy wąwóz krasowy o powierzchni 20,43 ha obejmujący przełomowy odcinek doliny Sanki. Zróżnicowana szata roślinna daje idealny grunt do pieszych wycieczek, pokonywania szlaków rowerowych czy też uprawiania nordic walking. Głębokość wąwozu wyciętego w wapieniach jurajskich dochodzi do 80 m. Skały charakteryzują się stromymi ścianami, wrotami skalnymi czy też pojedynczymi iglicami.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ziobrowski Tax & Law

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama