reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Jura Krakowsko – Częstochowska: Złoty Potok cz. I

Jura Krakowsko – Częstochowska: Złoty Potok cz. I

Złoty Potok to wieś mieszcząca się na terenie gminy Janów. O jej atrakcyjności świadczą nie tylko wytwory kultury materialnej, ale również elementy przyrody np. stawy, w których hoduje się błękitną odmianę pstrąga tęczowego.

Wieś Złoty Potok usytuowana jest w górnym odcinku Doliny Wiercicy, która mieści się w pobliżu wschodniego skraju Wyżyny Krakowskiej. Złoty Potok zaliczany jest do najpiękniejszych regionów jury ze względu na ogromną liczbę walorów turystycznych. Jego terytorium przecina wiele pieszych szlaków Orlich Gniazd oraz setki szlaków rowerowych. W obrębie Złotego Potoku znajdują się liczne relikty architektury drewnianej. Na jego terenie organizowanych jest wiele imprez np. Święto Pstrąga czy Jurajskie Noce Filmowe.

Zobacz również: Co osłabia koncentrację podczas prowadzenia auta?

Ciekawym zabytkiem jest kościół Jana Chrzciciela. W świetle źródeł historycznych został on wybudowany w 1258 lub 1298 r. Jego obecny kształt wskazuje na to, że powstał on w XV wieku i był budowlą gotycką. Dziś w wyglądzie kościoła pozostało gotyckie prezbiterium oraz zakrystia. Z tamtego kresu zachowała się również monstrancja w kształcie wieżyczki i dzwon.

Złoty Potok słynie z hodowli pstrąga tęczowego. Przemierzając szlaki Orlich Gniazd na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej nie możemy nie wstąpić do Pstrągarni Raczyńskich.

Zobacz również: Jak podróżować z przyczepą?

Można tam kupić błękitną odmianę pstrąga nazywaną „hrabiowską”. Pstrągi z tej hodowli zyskały sobie świetną renomę na arenie całego kraju. Tamtejsze pstrągi zyskały sławę dzięki doskonałej jakości hodowli. Jest przeprowadzana na najwyższym poziomie dzięki źródłom wodnym znajdującym się na terenie Złotego Potoku. Jeżeli znajdziemy się w Pstrągarni Raczyńskich to będziemy mieli okazję zakupić świeże pstrągi, karpie i jesiotry. Jeśli długo godzinna wędrówka szlakami Orlich Gniazd wywoła u nas zmęczenie to smak wędzonego pstrąga bądź smażonego lina zregeneruje nasze siły w krótkim czasie.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama