| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Wyjazd samochodem do Wielkiej Brytanii cz.I

Wyjazd samochodem do Wielkiej Brytanii cz.I

Wielka Brytania to kraj o ogromnym potencjale gospodarczym. Ruch lewostronny obowiązujący na wyspie może utrudniać poruszanie się po jego terytorium nawet najlepszym kierowcom, przyzwyczajonym do systemu prawostronnego.

W Wielkiej Brytanii podstawowe wyposażenie samochodu musi zawierać : trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę , komplet zapasowych żarówek i apteczkę. Bieżniki naszych opon muszą mieć minimalnie 1,6 mm. Obligatoryjne jest posiadanie zapiętych pasów na wszystkich siedzeniach podczas jazdy.

Zimowe wyposażenie pojazdu jest kwestią dosyć relatywną i nie ma odnośnie jego sprecyzowanych przepisów. Nie ma jasnego zakazu używania opon okolcowanych czy łańcuchów antypoślizgowych a więc można ich używać pod warunkiem, że nie uszkodzimy nawierzchni drogi. Światła pozycyjne muszą być włączone w terenie zabudowanym w nocy i w dzień. Wielka Brytania posiada ruch lewostronny i poruszanie się po jej terytorium przez obcokrajowców funkcjonujących na co dzień w ruchu prawostronnym może być trudne.

Zobacz również: Jak obliczyć średnie zużycie paliwa na 100 km?

Przed dłuższym pobytem w tym kraju wiążącym się z zamierzeniem poruszania się samochodem, najlepiej wziąć prywatne lekcje z instruktorem. Wdrożą one kierowcę w inny system drogowy, który początkowo może wydawać się trudny do opanowania. Policja i władze wymagają dostosowania się obcokrajowcom do ruchu lewostronnego. W przeciwnym razie są narażeni na zatrzymanie przez policję i ukaranie mandatem w wysokości 1000 funtów.

Nie ma ograniczeń co do wysokość pojazdu. Szerokość maksymalnie może wynosić – 2,55 m a długość zespołu pojazdów (samochodu i przyczepy) – 18,75 m.

Dzieci do 3 roku życia muszą być przewożone w specjalnych fotelikach. Dzieci w wieku 3-12 lat mogą być przewożone na przednim siedzeniu, ale również muszą siedzieć w specjalnym foteliku. Dzieci powyżej 12 lat mogą podróżować bez fotelików, ale muszą być zapięte pasami bezpieczeństwa dostosowanymi do ich rozmiarów. Ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym wynosi 48 km/h, na autostradach i drogach ekspresowych można maksymalnie poruszać się z prędkością 112 km/h a na pozostałych drogach z prędkością 96 km/h.

Samochody z przyczepą campingową czy te powyżej 7,5 tony na autostradzie lub drodze o 3 i więcej pasmach ruchu nie mogą poruszać się po skrajnym prawym paśmie ruchu.

Nie można używać telefonów komórkowych podczas jazdy z wyjątkiem podpiętego zestawu głośnomówiącego. W Anglii system żółtych linii oznacza namalowanych przy krawędziach chodników oznacza ograniczenie bądź zakaz postoju. W Londynie obowiązuje system tzw. Red Routes – są to miejsca oznaczone czerwoną linią biegnącą wzdłuż pasa drogi. Ogranicza ona możliwość zatrzymywania się w niektórych miejscach.

Zobacz również: Zasady jazdy samochodem w Wielkiej Brytanii

W Centrum Londynu obowiązuje zakaz postoju i zatrzymywania się od poniedziałku do piątku w godz. 8.30 - 18.30 i w soboty w godz. 8.30 - 13.30. Na arteriach o dużym natężeniu ruchu można zatrzymać się jedynie na maks. 2 minuty – aby możliwe było tylko wejście lub wyjście z samochodu. W Londynie wprowadzony został system parkometrów. Rozróżniamy kilka ich rodzajów i każdy z nich posiada inne przeznaczenie:

- parkometry w szarym kolorze - przeznaczone są do krótkiego parkowania, maksymalnie do 2 godzin.
- parkometry w zielonym kolorze przeznaczone są dla parkujących na dłuższy okres czasu.

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK