| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > ABC samochodowych podróży > Efektywne korzystanie z samochodów

Efektywne korzystanie z samochodów

Większość kierowców dysponuje przynajmniej trzema wolnymi miejscami w swoich samochodach. Tymczasem, podczas trzech na cztery przejazdy w aucie znajduje się tylko jedna osoba. To oznacza, że w pozostałych przypadkach kierowcy wożą powietrze, co jest zarówno nieekonomiczne, jak i nieekologicznie. Tymczasem z samochodów można korzystać w bardziej efektywny sposób – dobrym rozwiązaniem jest ich współdzielenie.

Efektywne wykorzystanie transportu samochodowego

Przez zdecydowaną większość czasu samochody są bezużyteczne, gdyż stoją zaparkowane. Natomiast, kiedy przemieszczają się już z punktu A do punktu B, wciąż trzy na cztery przejazdy wykonywane są tylko przez kierowcę, podczas gdy pozostałe miejsca pozostają puste. Taka sytuacja powoduje bardzo dużą nieefektywność w wykorzystaniu pojazdów, która negatywnie wpływa na środowisko.

O przemieszczaniu się można jednak pomyśleć w inny sposób. Coraz częściej mieszkańcy miast dochodzą do wniosku, że posiadanie samochodu w centrum metropolii nie ma większego sensu. Kiedy chcemy przejechać z punktu A do punktu B w najtańszy i najszybszy sposób, najlepiej skorzystać z roweru, transportu publicznego lub przejazdów na żądanie aranżowanych przy pomocy dedykowanych aplikacji. Takie możliwości pozwalają nie tylko oszczędzić pieniądze, ale również rozwiązują problemy związane z posiadaniem własnego auta.

Zobacz też: Co zrobić, gdy nie masz czym zapłacić podczas tankowania lub na bramce?

Podróż w kilka osób jest tańsza

Na dłuższych trasach problem nieefektywnego wykorzystywania samochodów może zostać rozwiązany dzięki wspólnym przejazdom aranżowanym np. poprzez serwis BlaBlaCar. Platforma łączy pasażerów i kierowców jadących w tym samym kierunku, którzy dzielą się ze sobą kosztami paliwa. W ten sposób powstaje alternatywna sieć transportowa oparta na współpracy międzyludzkiej, która odgrywa coraz większą rolę w zrównoważonym transporcie. Zwłaszcza, że dzięki wspólnym przejazdom wielu pasażerów może dotrzeć do miejsc, do których nie dojeżdżają tradycyjne środki transportu.

Wspólne przejazdy pozwalają także ograniczyć liczbę samochodów na drogach. Średnie wykorzystanie miejsc w samochodach osób podróżujących z BlaBlaCar to 2,8, podczas gdy europejska średnia wynosi 1,7. Dodatkowo, dzięki takiemu sposobowi podróżowania udało się globalnie zaoszczędzić w zeszłym roku ponad 500 000 ton ekwiwalentu ropy naftowej oraz milion ton CO2. Warto wziąć to pod uwagę myśląc o optymalizacji sposobu korzystania z samochodów.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »