reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > ABC samochodowych podróży > Jak złożyć wniosek paszportowy?

Jak złożyć wniosek paszportowy?

Wyrabianie nowych dokumentów wiąże się z wieloma wymogami. Należy złożyć odpowiednie dokumenty, wnieść odpowiednie opłaty i uzbroić się w cierpliwość. Niestety, podobnie jest w przypadku składania wniosku o paszport.

Wymagane dokumenty

Zanim będziemy mogli cieszyć się z nowiutkiego paszportu, musimy dostarczyć do urzędu cały stos dokumentów. Urzędów, w których możemy to zrobić jest niewiele, a ich listy możemy znaleźć na stronie swojego urzędu wojewódzkiego. Przede wszystkim powinniśmy mieć ze sobą czytelnie wypełniony wniosek o wydanie paszportu. Poza tym musimy mieć także dwa jednakowe zdjęcia. Muszą one być aktualne, kolorowe, wykonane na jasnym tle i odpowiednio ostre. Twarz powinna zajmować 70-80% zdjęcia i być widoczna z obu stron. Na fotografiach nie możemy mieć ciemnych okularów ani nakrycia głowy. Wymiary zdjęć to 3,5 x 4,5 cm.

Jeśli wniosek o paszport składamy pierwszy raz, powinniśmy do niego dołączyć skrócony lub pełny akt urodzenia. Jeśli już wcześniej mieliśmy paszport, powinniśmy go mieć przy sobie lub załączyć wyjaśnienie, dlaczego go nie posiadamy (np. jeśli został skradziony lub zgubiony). Pamiętajmy też o dokumencie, który potwierdzi naszą tożsamość, takim jak dowód osobisty. Jeśli zawarliśmy małżeństwo za granicą, potrzebny nam będzie także skrócony odpis aktu małżeństwa. Ponadto w przypadku dzieci potrzebna jest pisemna zgoda rodziców.

Opłaty, zniżki, ulgi

Pamiętajmy, że paszportu nie otrzymamy za darmo. Tak jak w przypadku innych dokumentów, musimy wnieść opłatę, która standardowo wynosi 140 złotych. Mniej kosztują paszporty dla dzieci. Jeśli pociecha nie ukończyła w dniu składania wniosku 7 lat, zapłacimy za nią tylko 30 zł. W przypadku dzieci w wieku 7-13 lat cena ta wyniesie 60 zł. Tańsze są też paszporty tymczasowe, które kosztują 45 zł (30 zł dla dzieci).

Są jednak wyjątki. Darmowy paszport przysługuje obywatelom w wieku ponad 70 lat, a także żołnierzom skierowanym do służby zagranicznej (oprócz zawodowych), osobom starszym wyjeżdżającym w celach medycznych oraz osobom składającym wniosek o wymianę paszportu spowodowaną jego wadą techniczną.

Opłaty częściowo obniżone dotyczą paszportów wymienianych w przypadku zmiany nazwiska, istotnej zmiany wyglądu lub braku miejsca na wizy i stemple przekroczenia granicy. Jest też duże grono osób, którym przysługuje zniżka w wysokości 50%. Dotyczy ona m.in. uczniów i studentów, emerytów, rencistów, osób niepełnosprawnych i kombatantów.

Co ważne, opłata może być także dwukrotnie większa od standardowej. Jest tak wtedy, jeśli utrata poprzedniego paszportu była zawiniona przez jego właściciela.

Dodatkowe informacje

Pamiętajmy, że wniosek o wydanie paszportu musimy złożyć osobiście. Po gotowy dokument także musimy przyjść sami. Tyczy się to również dzieci, które muszą być obecne przy składaniu wniosku. Dokument ten możemy otrzymać także w konsulacie poza granicami naszego kraju, jednak wtedy opłaty mogą się różnić.

Po szczęśliwie złożonym wniosku wraz z pełną dokumentacją pozostaje nam czekać na termin wydania paszportu. Zwykle czas oczekiwania trwa nie dłużej niż 30 dni, w przypadkach wyjątkowo skomplikowanych lub gdy składamy wniosek o paszport poza miejscem zameldowania przeciąga się do 60 dni. Dlatego warto pamiętać o złożeniu wniosku przynajmniej na dwa miesiące przed planowanym wyjazdem za granicę.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Plucińska

dyrektor zarządzający Randstad Payroll Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama