REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samochodem za granicę

auto w podróży wakacje Fot. Fotolia
auto w podróży wakacje Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zanim wybierzesz się w podróż samochodem za granicę sprawdź, gdzie jest honorowane polskie prawo jazdy oraz jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu w poszczególnych krajach Europy

Zanim przekroczymy granicę Polski dowiedzmy się, czym różnią się od naszych przepisy i zasady ruchu drogowego regulujące m.in. obowiązkowe wyposażenie, dozwolone prędkości, ubezpieczenia czy też wszelkie opłaty drogowe. Taka wiedza może uchronić nasz budżet wakacyjny przed niepotrzebnymi, często dotkliwymi stratami.

REKLAMA

Zobacz też: Jak przygotować się do podróży samochodem?

Gdzie jest honorowane polskie prawo jazdy

REKLAMA

Polskie prawo jazdy oraz ubezpieczenie OC honorowane są na terenie całej Unii Europejskiej. Chcąc wjechać na Białoruś, do Mołdawii, Bułgarii, Macedonii, Bośni i Hercegowiny, czy na Ukrainę nieodzowna będzie zielona karta, którą za darmo możemy uzyskać w większości towarzystw ubezpieczeniowych. Zorganizujmy ją sobie odpowiednio wcześniej przed wyjazdem bowiem na granicy będziemy musieli zapłacić w przeliczeniu nawet  kilkaset złotych.

Nawet drobna awaria samochodu może go skutecznie unieruchomić, a naprawa czy holowanie pojazdu wiąże się ze sporym wydatkiem. Dlatego rozsądnym jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia assistance obejmującym naprawę na drodze, holowanie do serwisu albo samochód zastępczy.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu różni się nieco w poszczególnych krajach Europy. Jeśli chcemy mieć pewność, że nie narazimy się na otrzymanie mandatu podczas policyjnej kontroli zabierzmy ze sobą trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę koniecznie z aktualnym terminem ważności, dobrą apteczkę, kamizelkę odblaskową oraz komplet żarówek i linkę holowniczą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jak przygotować się do podróży z dzieckiem?

Płatne autostrady w krajach europejskich

REKLAMA

Tak samo jak w Polsce za przejechany odcinek autostrady płaci się również we Francji, Włoszech i na półwyspie Iberyjskim. W Austrii, Czechach, Słowacji, na Węgrzech i w Rumuni opłatę ponosimy poprzez wykupienie terminowej winiety, a można ją nabyć na stacjach benzynowych, na poczcie lub na granicy. Nie omijajmy tego obowiązku, bo za jej brak możemy być dotkliwie ukarani. W Skandynawii opłatami objęte są niektóre mosty i tunele, za to autostrady są bezpłatne.

Powiedzenie „wolniej jedziesz, dalej zajedziesz”, powinniśmy wziąć sobie do serca przede wszystkim w odniesieniu do naszego bezpieczeństwa. Dodatkowo zasada ta sprawdza się wobec ograniczeniom prędkości, których przekraczanie może zrobić dużą dziurę w portfelu. Jeśli w Niemczech zobaczymy ograniczenie prędkości do 120 km/h lepiej go nie ignorujmy, ponieważ mandaty w wysokości nawet 500 euro nie należą tam do rzadkości. Zbytnie szarżowanie niezgodne z przepisami jeszcze boleśniej odczujemy w Szwajcarii, Finlandii i Norwegii. Wydaje się zatem oczywiste, że jednak naszym najlepszym doradcą w podróży zawsze pozostanie odpowiedzialność i zdrowy rozsądek.

Źródło: Materiały prasowe Motointegrator

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

REKLAMA

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

REKLAMA

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA