reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto internauty > Zakup/sprzedaż > Czy wiesz jak powinna wyglądać umowa kupna-sprzedaży auta?

Czy wiesz jak powinna wyglądać umowa kupna-sprzedaży auta?

Wzory umów możemy znaleźć w internecie. Co zrobić, jeśli nie mamy do niego dostępu, a chcemy spisać umowę kupna-sprzedaży auta? Oto z czego może się ona składać.

Nazwiska i adresy stron umowy oraz rodzaj dokumentu potwierdzającego tożsamość obu stron oraz numer tego dokumentu. Może to być dowód osobisty, paszport albo np. karta stałego pobytu.

Opis przedmiotu umowy, czyli samochodu, który sprzedajemy/kupujemy. Tu powinny się znaleźć: marka, model, typ, numer rejestracyjny, numer nadwozia, rok produkcji.

Warunki sprzedaży, czyli przede wszystkim cena, a także sposób płatności. Można zaznaczyć, że sprzedający kwituje otrzymanie zapłaty np. w gotówce.

Zwyczajowe oświadczenia: „Sprzedający oświadcza, że pojazd stanowi jego wyłączną własność i jest wolny od wad prawnych oraz obciążeń na rzecz osób trzecich” oraz o tym, że kupujący pokrywa podatek od czynności cywilno-prawnych. Co prawda te rzeczy określają przepisy, jednak zazwyczaj umieszcza się je w umowie.

Zobacz też: Czy wiesz na co zwrócić uwagę przy kupnie używanego samochodu?

I jeszcze rzeczy, które wpisać warto, a które chronią interesy obu stron. Są to np. stan licznika, deklaracja sprzedającego o bezwypadkowości, opis ewentualnych uszkodzeń nadwozia, znanych usterek samochodu, a nawet opis kluczyków (czy są oryginalne?) i ich ilość.

Jeszcze drobiazg: data i godzina przekazania pojazdu kupującemu. Może być przydatne w przypadku wezwania do zapłaty mandatu ze zdjęciem z fotoradaru, które przyszłoby do sprzedającego po sprzedaży auta.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak powinna wyglądać umowa kupna-sprzedaży auta?
Jak powinna wyglądać umowa kupna-sprzedaży auta?

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama