reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto internauty > Napęd > Czy wiesz jak samodzielnie odpowietrzyć hamulce?

Czy wiesz jak samodzielnie odpowietrzyć hamulce?

Jeśli należysz do tych, którzy lubią sami zaglądać pod "maskę samochodu," podpowiem ci jak odpowietrzyć hamulce. Oczywiście układ hamulcowy nie wymaga odpowietrzenia, jeśli przy wyłączonym silniku, wciskając pedał hamulca, natrafisz na opór. Do zapowietrzenia może dojść , kiedy np. wymieniasz klocki hamulcowe.

Potrzebny będzie klucz do odkręcania odpowietrzników. Zwykle jest to klucz oczkowy 9 lub 11 mm, będący na wyposażeniu samochodu.

Znalezienie odpowietrznika ułatwi ci instrukcja serwisowa twojego samochodu. Jeśli jej nie masz, to odszukaj  część w kształcie walca z sześciokątną częścią przy podstawie oraz zgrubieniem przy wierzchołku, umożliwiającym nałożenie plastikowego węża  o średnicy wewnętrznej 5 do 8 mm. Najczęściej jest zabezpieczony plastikowym kołpakiem. Przy każdym kole jest jeden odpowietrznik, ale w niektórych układach hamulcowych, gdzie są dwa cylinderki, każdy z nich ma osobny odpowietrznik.

Zobacz też: Jak działają hamulce tarczowe? Budowa zacisków hamulców tarczowych.

 Odpowietrzanie wykonaj przy zdjętym kole, zachowując  bezpieczeństwo. Hamulce odpowietrza się, zaczynając od hamulca w prawym, następnie w lewym tylnym kole, potem w prawym i lewym przednim kole. W niektórych starszych typach samochodów należy odpowietrzyć na samym końcu pompę hamulcową.

 Odpowietrzanie hamulców przeprowadzimy sprawniej, jeśli będziemy mieć drugą osobę do pomocy, która będzie wciskała mocno pedał hamulca, przytrzymywała go oraz dolewała płyn hamulcowy do zbiorniczka. Ułatwi to jednoczesne odkręcanie odpowietrznika i obserwowanie jak, wypływa z nich płyn hamulcowy.

Zobacz też: Opel Omega B/B FL: przegląd i regulacja hamulca ręcznego

Po pierwsze należy lekko zluzować odpowietrznik. Odpowietrzniki w starszych samochodach mogą być trudne do odkręcenia. należy wtedy postępować bardzo ostrożnie, żeby go nie ukręcić. Jeżeli to nam się przydarzy dalsze odpowietrzanie w warunkach domowych jest niemożliwe. Zakładam, że odpowietrznik dał się lekko odkręcić, wtedy osoba siedząca w aucie na miejscu kierowcy wciska kilkakrotnie energicznie pedał hamulca. Następnie wciska go do oporu i przytrzymuje. W tym samym czasie odpowietrzający odkręca odpowietrznik do momentu, aż zacznie z niego mocno wypływać płyn hamulcowy. Jeżeli płyn wypływa spokojnie równym strumieniem, to znak, że w tej części układu hamulcowego nie ma powietrza. Z chwilą, gdy płyn przestanie wypływać, należy odpowietrznik mocno dokręcić i dopiero wówczas osoba za kierownicą może zwolnić pedał hamulca, który opadł aż do podłogi. Jeśli po kilkakrotnym wciskaniu hamulca i odkręceniu odpowietrznika płyn wybywa się nierównomiernie "wybuchowo" , to znak, że w układzie jest powietrze. Wówczas powyżej opisane czynności trzeba powtórzyć 2 – 3 razy aby upewnić się, że w przewodzie hamulcowym nie ma powietrza, a płyn będzie wypływał spokojnym strumieniem. 

Zobacz też: Nowe hamulce - czy trzeba je docierać, jak jeździć po zmianie klocków, szczęk, tarcz

Uważaj, żeby płyn hamulcowy nie miał kontaktu z oczami i skórą. Zabezpiecz się nakładając okulary i rękawice ochronne.

Pamiętaj, żeby kolejno odpowietrzać hamulce. Dopiero po zakończeniu odpowietrzania, założeniu i dokręceniu jednego koła, przejdź  do kolejnego. Pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa przy pracach pod spodem karoserii! Nie wolno zapomnieć o dolewaniu płynu hamulcowego do zbiorniczka po zakończeniu odpowietrzania hamulców w każdym kole lub w miarę potrzeby częściej.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Kuchta

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama