REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wyregulować gaźnik bez specjalistycznego stanowiska diagnostycznego?

Jakubowski Ryszard
Regulacja gaźnika w warunkach domowych
Regulacja gaźnika w warunkach domowych

REKLAMA

REKLAMA

Od prawidłowego wyregulowania gaźnika zależy zarówno poprawna i zarazem ekonomiczna praca silnika, jak i łatwość jego rozruchu. Perfekcyjne wyregulowanie gaźnika bez odpowiedniego stanowiska diagnostycznego z urządzeniem do badania składu spalin jest niemal niemożliwe.

REKLAMA

Do regulowania gaźnika w warunkach domowych może przystąpić jedynie osoba dysponująca pewnym doświadczeniem, która zna jego budowę i wie, jak posługiwać się jego urządzeniami regulacyjnymi.

Pierwszą i zarazem jedną z najważniejszych czynności jest ustawienie poziomu paliwa w komorze pływakowej. Instrukcje obsługi najczęściej podają pośredni sposób, polegający na ustawieniu odpowiedniej odległości pływaka od pokrywy gaźnika, trzymanej w odpowiednim położeniu. W części gaźników, pływak podczas sprawdzania tego parametru, powinien swobodnie zwisać przy trzymanej pionowo pokrywie, w innych – powinien opierać się całym ciężarem na iglicy zaworka paliwowego.

Zobacz też: Silnik wielopaliwowy - co to jest?

REKLAMA

W obu przypadkach należy przygotować płytkę wzorcową z twardego tworzywa, np. z metaplexu, o grubości równej prawidłowej odległości pływaka od pokrywy komory pływakowej. Płytka taka powinna dać się w sunąć swobodnie między nią a pływak, ale bez luzu. Pływak powinien ją bardzo lekko, delikatnie dotykać. Regulacje przeprowadza się, zależnie od typu gaźnika, albo przez bardzo ostrożne doginanie i odginanie odpowiedniej blaszki regulacyjnej przy osi obrotu pływaka, albo przez dobieranie uszczelek pomiędzy obudową zaworka iglicowego i pokrywą komory pływakowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedtem należy obejrzeć pływak, czy nie ma wgnieceń i uszkodzeń, następnie osłuchać go, czy wewnątrz niego nie znajdują się resztki cyny po nieudolnym lutowaniu jego połówek oraz czy nie ma w nim paliwa. Warto także zważyć pływak na wadze laboratoryjnej. Jeżeli jest cięższy od wartości podanej w instrukcji, albo jeżeli ma jakiekolwiek wgniecenia, należy zastąpić go nowym. Niewielkie zmniejszenie wagi pływaka, w granicach kilku setnych części grama, można uzyskać przez ostrożne i równomierne zeskrobywanie cyny, łączącej jego połówki.

Zobacz też: Jakie oleje stosować w pojazdach zabytkowych przy różnym stopniu zużycia silnika i skrzyni biegów?

REKLAMA

Po złożeniu gaźnika i podłączeniu przewodu paliwa oraz założeniu filtra powietrza można przystąpić do regulacji składu mieszanki na wolnych obrotach. Silnik musi być przy tym rozgrzany do normalnej temperatury pracy. Regulację przeprowadza się specjalną śrubą regulacyjną tak, aby uzyskać jak największe obroty. Następnie luzuje się śrubę zderzakową przepustnicy tak, aby zmniejszyć te obroty do poziomu, przy którym silnik będzie przejawiał tendencję do lekko niestabilnej pracy.

Należy wówczas ponownie poszukać takiego położenia śruby regulacyjnej składu mieszanki wolnych obrotów, przy którym silnik zacznie równo pracować i jego obroty wzrosną. Po kilku kolejnych próbach można uzyskać takie ustawienie, w którym śruba regulacji składu mieszanki będzie maksymalnie wkręcona przy przepustnicy niemal zupełnie zamkniętej, a silnik będzie pracował stabilnie, bez tendencji do gaśnięcia. Ustawienie to jest najbliższe ideałowi.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

REKLAMA

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

REKLAMA