REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak docierać silnik – nowy i po remoncie?

Jakubowski Ryszard
Jak dbać o silnik? Fot. Fotolia
Jak dbać o silnik? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Współcześnie produkowane silniki samochodowe i inne ważne podzespoły nie wymagają czasochłonnego docierania w pierwszym okresie eksploatacji. Dlatego nie wszyscy kierowcy wiedzą, jak postępować ze starymi modelami silników, zarówno nieużywanymi, jak i po wykonaniu ich remontu.

W zasadzie każdy nowy mechanizm, nawet wykonany bardzo precyzyjnie, przez pewien czas na początku eksploatacji podlega procesowi zwanemu docieraniem, który polega na wzajemnym dopasowywaniu się elementów i części tego mechanizmu. Zabieg ten powinien przebiegać przy minimalnym eksploatacyjnym obciążeniu mechanizmu dobrze chłodzonego i smarowanego.

REKLAMA

Starsze typy silników samochodowych były montowane z części wykonywanych z wielu powodów mało precyzyjnie, a pasowania miały dość duże tolerancje, co mogło powodować, że konieczne luzy były zbyt małe dla poprawnej pracy danego podzespołu lub całego silnika. Elementy te, podczas pracy z niewielkim obciążeniem, mogły z czasem powiększyć luzy do optymalnych, pod warunkiem że w tym czasie nie były zbyt obciążane. Proces ten nazwano docieraniem.

Zobacz także: Jak umyć stare, zapuszczone elementy silnika, skrzyni biegów itp.

REKLAMA

Docieranie silnika wymagało użycia najlepszych dostępnych olejów i paliw, z uwagi na tarcie, jakie występowało pomiędzy zbyt ciasno spasowanymi elementami. Dziś wiele olejów, zwłaszcza syntetycznych, ma tak znakomite właściwości smarne, że ich zastosowanie podczas docierania w praktyce wydłuża ten okres nawet dwukrotnie w stosunku do zalecanego przez producentów tych silników.

W okresie docierania, czy to przy użyciu olejów syntetycznych, czy zwykłych, mineralnych, silnik nie powinien nigdy pracować z obrotami przekraczającymi obroty maksymalnego momentu, ani ze zbyt małymi, niewiele większymi od wolnych obrotów, czyli od mniej więcej 1000/min. Pojazd nie powinien być w tym czasie w pełni obciążany, a tym bardziej nie powinien być używany do holowania innego pojazdu lub przyczepy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jak przygotować pojazd zabytkowy do dłuższej trasy?

Należy unikać zarówno gwałtownych przyspieszeń, jak i hamowania silnikiem w zastępstwie hamowania hamulcami. W przypadku silników dwusuwowych dodatek oleju do paliwa powinien być w tym okresie większy o około 10 do 15% od zalecanego dla normalnej eksploatacji. Ponadto podczas jazdy na najwyższym biegu samochodem z takim silnikiem, należy co kilkanaście minut naciskać zdecydowanym ruchem na pedał przyspieszenia i przytrzymywać go w pozycji prawie maksymalnego otwarcia przepustnicy na od 2 do 3 sekund, co spowoduje zintensyfikowanie smarowania.

Zobacz także: Silnik wielopaliwowy - co to jest?

REKLAMA

Ponieważ w niedotartym silniku wydziela się więcej ciepła niż w dotartym, kierowca powinien w okresie docierania zwracać baczną uwagę na temperaturę cieczy chłodzącej i natychmiast przerywać jazdę, gdy zbliży się ona do wartości krytycznej, aby nie dopuścić do przegrzania silnika.

Docieranie zwykle kończy się po przejechaniu 1500 do 2000 km. Po jego zakończeniu należy wymienić olej w silniku i jego filtr, nawet gdy ich wygląd nie wskazuje na konieczność wymiany.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

REKLAMA

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

REKLAMA

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA