Kategorie

Jak eliminować zakłócenia elektromagnetyczne w pojazdach zabytkowych?

Jakubowski Ryszard
Zakłócenia elektromagnetyczne w pojazdach zabytkowych to często spotykana usterka. Fot. Fotolia
Zakłócenia elektromagnetyczne w pojazdach zabytkowych to często spotykana usterka. Fot. Fotolia
Wiele zabytkowych pojazdów pochodzi z czasów, kiedy nie przywiązywano większej uwagi do jakości odbioru programu radiowego, wychodząc z założenia, że słuchacz powinien być zadowolony, iż w ogóle coś słyszy z głośnika.
Reklama

Stare samochodowe odbiorniki radiowe miały co prawda filtry przeciwzakłóceniowe w obwodach zasilania, eliminujące szumy i trzaski pochodzące z pokładowej instalacji elektrycznej, ale było to o wiele za mało dla poprawnego odbioru audycji radiowych. Większość zakłóceń elektromagnetycznych, generowanych przez samochód, przedostaje się do odbiornika radiowego z anteny. Źródłem tych zakłóceń jest niemal wyłącznie osprzęt silnika, z czego najwięcej generuje ich układ zapłonowy, zaś na drugim miejscu znajduje się prądnica.

Eliminacja zakłóceń radiowych pochodzących z układu zapłonowego sprowadza się w pierwszej kolejności do wymiany końcówek przewodów zapłonowych (tzw. fajek) na nowe, z zamontowanymi fabrycznie rezystorami przeciwzakłóceniowymi, o ile nie ma ich w starych końcówkach. Można to łatwo sprawdzić, mierząc rezystancję każdej z końcówek. Powinna wynosić kilka do kilkunastu kiloomów (zwykle 5 do 10). Jeżeli jest inna, (dużo mniejsza lub większa) końcówkę należy wymienić na sprawną.

Zobacz także: Jak kupić używane auto? – sprawdzenie silnika

Reklama

Czasem stosowano zamiast rezystorów przeciwzakłóceniowych specjalne przewody zapłonowe, o rezystancji wewnętrznej kilkanaście kiloomów na każdy metr. Dlatego pomiar najlepiej przeprowadzić pomiędzy metalowym wyprowadzeniem w końcówce przewodu zapłonowego, nakładanym na świecę zapłonową, a końcem przewodu, tkwiącym w kopułce aparaty zapłonowego, po jego wyjęciu z gniazda. Gdy jest znacznie mniejsza od 5 kiloomów lub większa od 20 kiloomów, należy poszukać przyczyny i ją usunąć. Należy także sprawdzić rezystancję „palca” rozdzielacza zapłonu, jeżeli znajduje się w nim lub powinien znajdować rezystor przeciwzakłóceniowy. Jego rezystancja wynosi najczęściej kilka kiloomów.

Kolejnym krokiem jest dodanie kondensatora przeciwzakłóceniowego tuż przy cewce zapłonowej po stronie PRZECIWNEJ, niż wyprowadzenie do przerywacza zapłonu. Może to być taki sam kondensator, jak stosowany w układzie zapłonowym lub zwykły, radiotechniczny, o pojemności zbliżonej do 0,1 - 0,3 mikrofarada i napięciu pracy co najmniej 63 V.

Zobacz także: Jakie są przyczyny „ściągania” pojazdu w jedną stronę podczas jazdy?

Aby wyeliminować zakłócenia, pochodzące z iskrzących szczotek prądnicy, należy zlikwidować przyczynę ich iskrzenia, czyli oczyścić albo nawet przetoczyć i wypolerować komutator. Można dodatkowo dodatnią szczotkę połączyć z ujemną takim samym kondensatorem, jak zastosowany do eliminacji zakłóceń układu zapłonowego, choć najlepszym byłby typowy kondensator przeciwzakłóceniowy do prądnic, tzw, przelotowy.

Usunięcie zakłóceń radiowych, pochodzących z alternatora, jest bardzo trudne i wymaga pewnej wiedzy elektronicznej. Nie wolno samodzielnie podłączać do jego szczotek lub regulatora jakichkolwiek rezystorów lub kondensatorów!

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moto
  1 sty 2000
  25 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emisja CO2: samochody coraz bardziej eko! Hybrydy szczególnie

  Emisja CO2: samochody w zeszłym roku wyemitowały aż o 12 proc. mniej dwutlenku węgla. I co ciekawe, metodą do osiągnięcia celu okazały się hybrydy.

  Nowy DS 4 jest już w Polsce. Ile kosztuje francuska awangarda?

  Nowy DS 4 został oficjalnie pokazany w Polsce. Na razie nad Wisłę dotarły wyłącznie wersje pokazowe. Już dziś poznaliśmy jednak cennik auta.

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń: Kto wypłaca pieniądze? Na czym polega? O czym pamiętać? O tym wszystkim opowiemy dziś.

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC?

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC? Odpowiedź brzmi... tak. Nie zawsze jednak od razu zorientuje się, że samochód nie miał obowiązkowej polisy.

  Brak OC: regres oznacza dla kierowcy... problemy!

  Brak OC: regres sprawi, że sprawca może zapłacić za szkodę... z własnej kieszeni. Kiedy i na jakiej zasadzie działa regres?

  Nowy Opel Astra 2021. Wyrazisty design i hybrydy

  Nowy Opel Astra 2021 odsłonił swoją twarz. Niemiecki kompakt otrzymał cyfrowy kokpit, paletę jednostek hybrydowych i nowe reflektory pikselowe.

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku w Polsce? Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar przeanalizował dane z CEPiK.

  Nowy Opel Mokka [TEST]: ależ jak on patrzy...

  Nowy Opel Mokka przywitał nas efektownym połączeniem kolorów na nadwoziu i... smutnym spojrzeniem. Nie ma jednak powodów do smutku!

  Zmiany w karach dla kierowców 2021. Co szykuje rząd?

  Zmiany w karach dla kierowców 2021 to szeroki blok zmian w systemie karania prowadzących przedstawiony przez rząd. Co zakłada projekt zmian?

  Wysokość składki OC, punkty karne. Nowy pomysł rządu

  Wysokość składki OC i punkty karne, czyli rząd ma pomysł na kolejny bat na kierowców. Popełniasz dużo wykroczeń, zapłacisz wyższe ubezpieczenie.

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021, czyli pomysł rządu na ograniczenie ilości nietrzeźwych prowadzących na polskich drogach.

  Punkty karne kasowane po 2 latach. Nowy pomysł rządu

  Punkty karne kasowane po 2 latach i więcej punktów karnych w czasie jednej kontroli drogowej. To zmiany dla kierowców, które proponuje rząd.

  Mandaty do 5 tys. zł, czyli rząd ma nowy system kar dla kierowców

  Mandaty do 5 tys. zł - ale też tylko za przekroczenie prędkości. Cięższe przewinienia mogą się skończyć karą sięgającą 30 tys. zł. Oto propozycje zmian.

  Nissan Qashqai 2021: pierwsza jazda japońskim crossoverem

  Nissan Qashqai 2021, czyli mieliśmy okazję po raz pierwszy spotkać się z japońskim crossoverem. I spotkanie to odbyło się na polskim gruncie!

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową - jak powinien zachować się pieszy? Jakie zasady go obowiązują? Sprawdziliśmy to.

  Pieszy idący po drodze dla rowerów. Może?

  Pieszy idący po drodze dla rowerów - w jakich przypadkach taki scenariusz jest możliwy? Prawo stawia kilka warunków. Zaraz o nich opowiemy.

  Kara za brak ciągłości OC. Ile wynosi?

  Kara za brak ciągłości OC, czyli co się stanie gdy kierowca zapomni o przedłużeniu obowiązkowej polisy na samochód? Czeka go kara od UFG.

  Regres ubezpieczeniowy OC, czyli pijany kierowca a wypadek

  Regres ubezpieczeniowy OC sprawia, że pijany kierowca musi zwrócić pieniądze wypłacone przez ubezpieczyciela po wypadku. Co warto o nim wiedzieć?

  Peugeot 208 [Test]: wersja GT, 130-konny benzyniak i automat

  Peugeot 208 wreszcie zawitał przed naszą redakcją. Na to auto czekaliśmy naprawdę długo. Chyba było jednak warto - i to pomimo.... czerwonego lakieru.

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych wymaga posiadania przez osobę specjalnych uprawnień. Wiedzieliście o tym?

  Jak zostać kierowcą autobusu?

  Jak zostać kierowcą autobusu? Kierowca musi spełnić kilka warunków i potwierdzić swoje predyspozycje właściwym wpisem w prawie jazdy.

  Na wakacje samochodem po Europie. O czym pamiętać?

  Na wakacje samochodem po Europie? Pamiętaj o limitach prędkości, gęstszej sieci fotoradarów i zdecydowanie droższych mandatach.

  Kradzież katalizatora. Autocasco pokryje koszty?

  Kradzież katalizatora. Autocasco obejmuje takie przypadki? Wszystko zależy od oferty przygotowanej przez firmę. Na co uważać kupując AC?

  Toyota Yaris Cross: start produkcji crossovera we Francji

  Toyota Yaris Cross to nowy crossover japońskiej marki. Auto powstało z myślą o Europie i w Europie będzie produkowane. Co wiadomo o modelu?

  Czy odpowiednie znaki drogowe to krok do redukcji CO2?

  Rozszerzony katalog znaków drogowych ze szczególnym uwzględnieniem pojazdów niskoemisyjnych? Nie, to nie jest projekt Szwajcarów, Holendrów, Niemców czy Szwedów, ale rodzima inicjatywa, która zagwarantuje elektromobilności stałe miejsce w krajowym prawie drogowym.