REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zdiagnozować złą pracę prądnicy prądu stałego?

Jakubowski Ryszard
Jak zdiagnozować złą pracę prądnicy prądu stałego? Fot. Fotolia
Jak zdiagnozować złą pracę prądnicy prądu stałego? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wadliwej pracy prądnicy prądu stałego towarzyszą typowe, łatwe do rozpoznania objawy. Oto wykaz wszystkich objawów złej pracy prądnicy prądu stałego, łącznie z opisami uszkodzeń, które są z nimi związane.

Gdy lampka sygnalizacyjna ładowania nie zacznie świecić po włączeniu stacyjki przy niepracującym silniku, to albo przepaliła się w niej żarówka, albo nastąpiło całkowite rozładowanie akumulatora. Jeżeli nie, mogło nastąpić przerwanie połączenia styków wyłącznika samoczynnego w regulatorze z lampką, albo z jej przekaźnikiem, jeżeli takie rozwiązanie jest w danym modelu pojazdu stosowane. Możliwe, że uszkodzeniu uległ przekaźnik, albo zawiesiły się lub skleiły styki wyłącznika samoczynnego i płynie przez nie prąd z akumulatora do prądnicy.

REKLAMA

Zobacz też: Jak zdiagnozować uszkodzenie rozrusznika bez wymontowywania z pojazdu?

REKLAMA

Jeżeli lampka kontrolna zacznie świecić po włączeniu stacyjki i nie gaśnie podczas zwiększania obrotów silnika, to prawdopodobnie prądnica nie pracuje lub pracuje niewłaściwie. W pierwszej kolejności należy sprawdzić stan paska klinowego. Jeżeli jest on cały i nie ślizga się, istnieje prawdopodobieństwo zawieszenia się szczotek w prądnicy lub nawet – poważniejszej awarii. Przedtem jednak należy sprawdzić, czy przewody uzwojenia wzbudzenia prądnicy są połączone z regulatorem napięcia. Napięcie wzbudzenia musi być podawane do uzwojenia wzbudzenia prądnicy stale lub z częstotliwością do około 100 Hz, wymuszoną przez pracujący regulator, aby wytwarzała ona prąd. Sam magnetyzm szczątkowy w nabiegunnikach uzwojenia stojana nie wystarczy.

Jeżeli lampka kontrolna gaśnie dopiero przy wysokich obrotach silnika, to albo ślizga się pasek klinowy, albo zawieszają się szczotki w szczotkotrzymaczach prądnicy i ich kontakt z komutatorem jest zbyt słaby. Uszkodzeniu temu towarzyszą silne zakłócenia odbioru radiowego, związane z intensywnym iskrzeniem na styku szczotki – komutator.

Zobacz też: Jak znaleźć przyczynę złej pracy wycieraczek szyb?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jeżeli lampka kontrolna gaśnie przy pewnych obrotach, a po ich zwiększeniu ponownie zapala się, przyczyny należy szukać w regulatorze napięcia i jak najszybciej wyłączyć silnik i nie włączać stacyjki przed sprawdzeniem organoleptycznym regulatora napięcia, ze zwróceniem uwagi na jego styki i sprawdzeniem czy się nie zacinają lub nie skleiły. Ponadto należy przyjrzeć się opornikom kompensacyjnym, które znajdują się pod cewkami regulatora i ocenić, czy nie spaliły się lub czy ich uzwojenia są całe. Uruchomienie silnika, a tym samym prądnicy z uszkodzonym regulatorem, który nie ogranicza maksymalnego wytwarzanego przez nią napięcia, może skończyć się zniszczeniem jej i akumulatora.

Lampka kontrolna żarząca się po zwiększeniu obrotów silnika świadczy albo o zanieczyszczonych stykach wyłącznika samoczynnego, albo o złej regulacji napięcia włączania i wyłączania. Może świadczyć także o zbyt wysokim napięciu, wytwarzanym przez prądnicę, wskutek czego przez styki wyłącznika samoczynnego płynie większy prąd, niż dopuszczalny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

REKLAMA

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

REKLAMA