reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auta zabytkowe > Formalności > Jak sprawdzić, czy kupowany pojazd będzie spełniał kryteria pojazdu zabytkowego?

Jak sprawdzić, czy kupowany pojazd będzie spełniał kryteria pojazdu zabytkowego?

Na pierwszy rzut oka trudno ocenić, czy dany oldtimerspełnia warunki, aby został uznany za zabytkowy. Nawet dokładniejsze oględziny nie zawsze pozwalają na rozpoznanie, czy zastosowane podczas jego eksploatacji części są oryginalne, czy użyte w zastępstwie oryginalnych.

Zanim kupimy auto, należy rozpocząć jego oględziny - od porównania wyglądu zewnętrznego pojazdu innymi autami tej samej marki i tego samego typu. Ich zdjęcia i opisy można znaleźć w katalogach firmowych oraz na internetowych portalach poświęconych historii i rozwojowi motoryzacji. Jeżeli pojazd nie należy do grupy unikatów, wyprodukowanych w bardzo krótkiej serii, nie powinno być problemów ze znalezieniem odpowiednich informacji.

Gdy pojazd wygląda dokładnie tak, jak w katalogu, można przystąpić do bardziej szczegółowych oględzin i ewentualnego sprawdzenia informacji w jego książce serwisowej, jeżeli taka była prowadzona. Należy przy tym zwrócić uwagę na daty napraw. Ponieważ części zamienne do danego typu były wytwarzane zwykle nie dłużej, niż przez 9 lat po zaprzestaniu jego produkcji, można przyjąć, że naprawy wykonane 15 i więcej lat od tej daty były wykonane prawie zawsze albo w oparciu o części, pochodzące z rozbiórki, albo były to substytuty części oryginalnych. 

Zobacz też: Co to jest pojazd zabytkowy?

Nie ma problemu, jeżeli chodzi o części drobne, mało widoczne, albo takie, które nie zmieniają charakteru pojazdu, jak linki i cięgła giętkie, łożyska, a nawet elementy układu wydechowego, jeżeli zachowano ich oryginalny charakter, czyli jeżeli np. nie zastąpiono zwykłego tłumika tłumikiem wyczynowym typu Abarth. Podobnie z innymi podzespołami. Jeżeli pojazd nosi ślady tuningowania, ulepszeń i usprawnień, wykonywanych przez jego poprzednich właścicieli, jest niemal pewne, że zmieniono w nim wiele elementów na inne, z innych modeli lub nawet marek.

Powrót do stanu pierwotnego może być w przypadku takiego auta dość kłopotliwy, a często – niewykonalny. Na szczęście przepisy o kwalifikowaniu pojazdów do kategorii zabytkowych są dość liberalne i nawet gdy w pojeździe znajdzie się sporo różnych drobnych przeróbek i usprawnień, które jednak nie wpływają w znaczący sposób na jego wygląd, charakter itp. można przyjąć, że eksperci nie będą sprzeciwiali się z uznaniem go za zabytek. 

Zobacz też: Jak zbadać we własnym zakresie stan techniczny kupowanego pojazdu?

Oczywiście dla pewności warto spisać wszystkie zauważone przeróbki i zasięgnąć opinii eksperta lub osoby z dużym doświadczeniem w pojazdach zabytkowych, czy są one dopuszczalne. Im krótsza lista takich przeróbek, tym lepiej. Ważne przy tym, aby te przeróbki nie były widoczne lub aby nie zmieniały wyglądu wnętrza pojazdu, a jeszcze lepiej, aby były one usuwalne, tak aby można było przywrócić pojazdowi jego dawny wygląd.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

E-Kancelaria Grupa Prawno-Finansowa sp. z o. o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama