6 korzyści z rejestracji znaku towarowego

Pravna Group
4 usługi prawne online
rozwiń więcej
6 korzyści z rejestracji znaku towarowego / Shutterstock
Jakie korzyści zapewnia rejestracja znaku towarowego? To inwestycja w Twoją markę. Przez brak rejestracji znaku towarowego, możesz z dnia na dzień stracić to, na co pracowałeś latami.

Konkurencja szybko wykorzysta Twój błąd, a Ty zostaniesz z niczym. Chcesz chronić swój biznes? Nie czekaj i zostań pełnoprawnym właścicielem swojej marki. Niezależnie od wielkości firmy czy branży, w której działasz, możesz zarejestrować znak towarowy. Zainwestuj w bezpieczeństwo i pozbądź się nieuczciwej konkurencji raz na zawsze. Sprawdź, jakie korzyści przynosi zastrzeżenie nazwy lub logo Twojej firmy. 

Jakie korzyści przynosi rejestracja znaku towarowego?

1. Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Co daje rejestracja znaku towarowego? Bezpieczeństwo. Gdy już zarejestrujesz nazwę lub logo firmy w Urzędzie Patentowym, stajesz się 100% właścicielem swojej marki i zyskujesz pewność, że nikt Ci jej nie ukradnie. W ten sposób ubezpieczasz firmę od poważnych strat finansowych. Prowadzenie biznesu to ciągłe inwestycje w rozwój, reklamę czy budowanie relacji z klientami. To także źródło utrzymania dla Ciebie, Twoich bliskich oraz ludzi, których zatrudniasz. Jako przedsiębiorca jesteś za nich odpowiedzialny. Dlatego zabezpiecz się przed kradzieżą i nie pozwól, by ktoś odebrał Ci to, na co tak ciężko zapracowałeś. Zaniedbanie słono kosztuje. Przekonało się o tym wielu przedsiębiorców, którzy nie zadbali o rejestrację znaku towarowego i stracili wszystko. Myśleli, że ich to nie dotyczy, póki nie okazało się, że ktoś inny zarejestrował ich znak lub nazwę. Najczęściej kończy się to utratą dochodów lub całkowitym zamknięciem biznesu. Nie musisz podzielić ich losu, jeśli postawisz bezpieczeństwo swojej marki na pierwszym miejscu. 

2. Pozbywasz się nieuczciwej konkurencji

Rejestracja znaku towarowego to narzędzie do walki z nieuczciwą konkurencją, która tylko czeka, żeby wykorzystać Twój błąd. Prawo patentowe opiera się na zasadzie ,,kto pierwszy, ten lepszy”, dlatego to osoba, która pierwsza zarejestruje nazwę lub logo staje się ich pełnoprawnym właścicielem i jedynie ona może ich używać. Gdy Twój biznes się rozwija i radzi sobie coraz lepiej, mogą pojawić się osoby, które zechcą się na tym wzbogacić. Zauważą, że nie zarejestrowałeś znaku towarowego w Urzędzie Patentowym i zrobią to pierwsze, tym samym pozbawiając Cię całego interesu. Wówczas zostaniesz na lodzie, podobnie jak Twoja rodzina i pracownicy. Istnieją nawet specjalne firmy, które zajmują się wyszukiwaniem dobrze prosperujących przedsiębiorców bez zastrzeżonego znaku towarowego. Rejestrują ich logo lub nazwę, a następnie szantażują. Jeśli zarejestrujesz swój znak, z pewnością nie wpadniesz w taką pułapkę. 

Rejestracja znaku towarowego odbiera konkurencji okazję, by zaatakować Twoją działalność. Mając świadectwo ochronne, nie musisz obawiać się, że ktoś zechce ukraść Twoją markę. W momencie, gdy ktoś zacznie używać Twojej nazwy lub logo, możesz złożyć doniesienie i domagać się odszkodowania. Zarejestrowana marka oznacza, że nikt inny nie ma prawa działać w tej samej branży pod tą samą, a nawet podobną nazwą czy posługiwać się podobnym logo. Zastrzegając swój znak towarowy, raz na zawsze, pozbywasz się nieuczciwej konkurencji. 

3. Mniejsze koszty konwersji w Google Ads

Reklama dźwignią biznesu. To ona pozwala dotrzeć do nowych klientów, a także przypomnieć o swojej obecności na rynku. W tym obszarze również pomaga rejestracja logo lub nazwy w Urzędzie Patentowym. Zastrzeżony znak pozwala obniżyć koszty konwersji reklam Google Ads nawet o 65%. Google automatycznie blokuje reklamy konkurencji, która próbuje używać zastrzeżonego znaku. Wystarczy wysłać do Google właściwy formularz i dołączyć świadectwo ochronne, a szybko zauważysz niższe koszty za każde kliknięcie w Twoją reklamę. W ten sposób częściowo eliminujesz reklamy konkurencji, dzięki czemu Twoja reklama częściej wyświetla się zainteresowanym konsumentom, którzy szybciej trafią na Twoją stronę internetową i skorzystają z usług Twojej firmy. Rejestracja znaku towarowego to nie tylko mniejsze koszty konwersji w Google Ads, to przede wszystkim lepsza widoczność Twoich reklam. 

4. Podnosisz prestiż

Uzyskanie R w kółeczku czyni Twoją firmę prestiżową. To gwarancja dla klientów, że nigdzie indziej nie dostaną takich samych towarów lub usług. ® informuje klientów, że dbasz o swoją markę, starasz się, by była bezpieczna i nie zniknęła z rynku z dnia na dzień. Konsument zyskuje zaufanie do Twojej firmy, wie, że warto wybrać oferowane przez nią produkty lub usługi. To, że zarejestrowałeś znak towarowy, czyni Cię bardziej profesjonalnym, a co za tym idzie bardziej atrakcyjnym w oczach klientów. Podnosisz prestiż swojej marki, ale co najważniejsze, budujesz trwałe relacje z klientami. 

5. Większe zaufanie klientów zwiększa sprzedaż

Zaufanie klienta to podstawowa wartość każdej marki. Konsument darzący Cię zaufaniem, chętnie wybierze Twój produkt lub usługę, a także poleci je innym. Twoje logo lub nazwa stają się dla niego wyznacznikiem jakości, więc nie będzie wahał się z wyborem. Budując zaufanie wśród klientów, gwarantujesz sobie wzrost sprzedaży. Jeśli odbiorcy Ci ufają, znają Twoje produkty, lubią je, możesz być pewny, że zawsze po nie sięgną, a nawet zapłacą więcej. Inwestując w reklamy, marketing, a także zastrzeżenie znaku towarowego budujesz rozpoznawalność marki. Zyskujesz spokój, bo wiesz, że klienci nie odejdą, a Ty nie stracisz. Większe zaufanie klientów zwiększa sprzedaż, ale też zapewnia firmie stabilną sytuację na rynku. A to wszystko, dzięki rejestracji znaku towarowego. 

6. Zarabiasz na nazwie firmy

Zbudowanie rozpoznawalnej marki cieszącej się zaufaniem wśród klientów otwiera przed Tobą nowe możliwości zarobkowe. Możesz zarobić imponujące kwoty na jej sprzedaży lub udzieleniu licencji na korzystanie z jej nazwy. Rejestrując znak towarowy, stajesz się jego 100% właścicielem, a to oznacza, że losy Twojej marki są wyłącznie w Twoich rękach. Masz okazję dowolnie kierować swoim biznesem, np. możesz podjąć decyzję, żeby zarabiać na licencjach. Jesteś właścicielem prestiżowej marki, chętnie wybieranej przez klientów, więc inni przedsiębiorcy będą chcieli to wykorzystać dla własnego rozwoju, a Ty zarobisz na nazwie swojej firmy. 

Jak nie dać się wyprzedzić konkurencji?

Wahasz się nad rejestracją znaku towarowego? Już wiesz, jakie korzyści przynosi i ile możesz stracić, jeśli konkurencja zrobi to przed Tobą. Rejestrując nazwę lub logo w Urzędzie Patentowym oszczędzasz sobie nerwów, a swojej marce zapewniasz pełne bezpieczeństwo. Nieważne, w jakiej branży działasz i kiedy zacząłeś, rejestracja marki to zawsze jedyny słuszny wybór. Chroni przed kradzieżą, nieuczciwą konkurencją, podnosi prestiż i daje większe zarobki. Pamiętaj, że ,,kto pierwszy, ten lepszy”.

Karolina Bohdanowicz - ekspertka ds. znaków towarowych w Pravna Group radzi: Gdy nie masz rejestracji, ktoś może zawłaszczyć sobie to, na co pracowałeś latami. Dzięki ochronie logo nie tylko zyskasz prawo do używania, ale także uchronisz klientów przed omyłkowym kupnem nie Twoich produktów. Otrzymujesz bezwzględne prawo do używania nazwy lub znaku, z którym się identyfikujesz. 

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...