Bank przeniesie bezpłatnie Twoje konto bankowe!

Jarosław Sadowski
Główny analityk Expander Advisors
rozwiń więcej
Z kontami bankowymi jest problem, gdy likwidujemy rachunek. Fot. Fotolia / Fotolia / Fotolia
Jeżeli myślisz poważnie o lepszym koncie bankowym, nie musisz tracić czasu na wizyty w starym banku i zmaganie się z urzędnikami. Twoim starym kontem bankowym zajmie się nowy bank. Przyjrzyj się więc swojemu aktualnemu kontu bankowemu – może już dziś warto pomyśleć o zmianie na lepsze?

Banki jeszcze aktywniej zachęcają do przenoszenia konta bankowego. Wprowadzają coraz atrakcyjniejsze oferty i promocje. Jednak wielu Polaków  pozostaje przy swoich starym i często drogich rachunkach.

Ewentualne kłopoty, związane z zamknięciem starego konta bankowego, są dla nich istotniejsze niż oczekiwane korzyści z otwarcia nowego. Jednym z takich problemów może być to, że zapomnimy poinformować jakąś osobę lub  instytucję o nowym numerze rachunku. Kłopotliwe staje się również przeniesienie zdefiniowanych odbiorców przelewów, zleceń stałych czy poleceń zapłaty.

Na domiar złego wizyta w oddziale banku w celu zamknięcia konta bankowego potrafi wyprowadzić z równowagi nawet najspokojniejszą osobę. Nierzadko okazuje się bowiem, że stanęliśmy w kolejce do niewłaściwego okienka lub akurat system się zepsuł i należy przyjść innego dnia. Bankom nie zależy na tym, żeby ułatwiać zamykanie rachunków, więc zwykle tego nie robią.

Dowiedz się także: Które banki oferują dostęp do konta przez telefon?

Ekspert radzi, żeby do zamknięcia starego konta bankowego wykorzystać pomoc banku, do którego przenosimy rachunek. Zwykle taka usługa jest bezpłatna. Cała procedura polega na tym, że podczas otwierania konta bankowego podpisujemy pełnomocnictwo, które pozwoli bankowi załatwić nasze sprawy w starym banku.

Polecamy serwis: Karty kredytowe

Oprócz druku pełnomocnictwa wypełniamy też formularz, w którym wskazujemy, co nowy bank ma zrobić. Może on za nas wypowiedzieć umowę starego konta. Ma też prawo dokonać przeniesienia zdefiniowanych odbiorców przelewów, zleceń stałych czy poleceń zapłaty. Na naszą prośbę poinformuje również wskazane przez nas instytucje (np. pracodawcę czy Urząd Skarbowy) o tym, że mamy nowy numer konta.

Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż wszystkich wymaganych formalności dopełniamy podczas jednej wizyty w banku. Jedyny problem polega na tym, że w momencie przenoszenia konta możemy zapomnieć o ważnej osobie czy instytucji, która później przeleje nam pieniądze na stare konto bankowego. Aby tego uniknąć, lepiej nie zamykać od razu starego konta bankowego, lecz przez jakiś czas posiadać dwa.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby nowy bank jedynie przeniósł nasze usługi i poinformował wskazane instytucje. Nie ma obowiązku zamykania starego rachunku. Aby zminimalizować koszty, warto jednak zrezygnować z karty płatniczej do starego konta bankowego.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...