Czy płatność kartą zbliżeniową jest bezpieczna?

Jarosław Sadowski
Główny analityk Expander Advisors
rozwiń więcej
Wielu sprzedawców nie proponuje płatności z użyciem karty zbliżeniowej. / inforCMS
Tylko nieliczne sklepy umożliwiają płatności przy pomocy kart zbliżeniowych. Karty zbliżeniowe nie wzbudzają jednak zaufania wśród samych klientów. Niektórzy wręcz nie chcą posługiwać się kartami zbliżeniowymi.

Banki stopniowo wymieniają nasze stare karty płatnicze na nowe, umożliwiające dokonywanie płatności zbliżeniowych. Dzięki temu możemy szybko regulować drobne płatności. Jeśli wartość zakupów nie przewyższa 50 zł, to wystarczy na chwilę zbliżyć kartę do specjalnego terminala, na którym jest wyświetlana kwota do zapłaty. Płatność odbywa się bardzo szybko, gdyż w takiej sytuacji nie ma potrzeby wprowadzania PIN-u. Jest on wymagany dopiero przy wyższych kwotach.

Zbliżeniowe płatności okazują się więc bardzo wygodne, ale nie są wolne od problemów. Przede wszystkim nadal stosunkowo niewiele sklepów i punktów usługowych posiada terminale, umożliwiające dokonywanie tego rodzaju płatności. Dodatkowo, nawet jeśli sklep wyposażył się w taki terminal, a klient – w odpowiednią kartę, to wielokrotnie płatności i tak są realizowane w tradycyjny sposób. Ani klienci, ani kasjerzy często nie wykazują bowiem inicjatyw, aby skorzystać z opcji zbliżeniowej.

Jeśli chodzi o kasjerów – nie zwracają oni uwagi na rodzaj karty. Widać to zwłaszcza w sytuacjach, gdy bezskutecznie przeciągają kartę przez czytnik paska magnetycznego, podczas gdy karta jest wyposażona w chip. Trudno się więc dziwić, że nie proponują dokonania płatności zbliżeniowej.

Klienci również zwykle nie zwracają uwagi na to, czy mogą zapłacić zbliżeniowo, czy nie. Jest jednak jeszcze jeden istotny powód niechęci do korzystania z płatności zbliżeniowych – obawy o bezpieczeństwo. Część klientów czuje niepokój, wiedząc, że ich kartą można dokonać płatności bez podawania PIN-u.

Przeczytaj również: Karty zbliżeniowe w Polsce

Obawy wzmagają również doniesienia o możliwości skopiowania jej sygnału czy przechwycenia zapisanych na niej informacji. W rezultacie część klientów zaczęła nawet domagać się, aby banki umożliwiły im blokowanie możliwości dokonania płatności zbliżeniowych daną kartą.

Polecamy serwis: Inwestycje

Organizacje płatnicze (Visa, MasterCard) oraz banki uspokajają, że technologia zbliżeniowa jest bezpieczna. Co prawda kilka dni temu MasterCard potwierdził, że istnieje możliwość przechwycenia daty ważności oraz numeru karty. Zapewnił jednak, że tych danych nie można wykorzystać do realizacji żadnej transakcji.

Bezpieczeństwo zapewnia m. in. fakt, że  przy wykonywaniu poszczególnych transakcji za pomocą karty z technologią zbliżeniową PayPass jest generowany jednorazowy kod. Zostaje on przypisany wyłącznie to tej jednej transakcji. Nie ma więc możliwości, aby ktoś skopiował sygnał z naszej karty i wykorzystał go do wykonania innej płatności.

Eksperci ostrzegają, że mimo wszystko pod pewnym względem karty zbliżeniowe są obciążone większym ryzykiem niż te tradycyjne. Jeśli zgubimy zwykłą kartę, to nikt z niej nie skorzysta bez znajomości PIN-u. Tymczasem znalezioną kartą zbliżeniową każdy może się posłużyć. Na szczęście banki chronią nas na wypadek takich sytuacji.

Raz na kilka płatności wymagany jest PIN, nawet przy płatnościach zbliżeniowych. Ponadto, aby nie zniechęcać nas do nowej technologii, banki zwracają klientom utracone wskutek kradzieży pieniądze. Może warto zacząć pozytywnie myśleć o kartach zbliżeniowych?

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...