Rynek finansowy a kurczenie się gospodarki

Reakcja rynków finansowych na pożyczkę ECB była krótkotrwała. / inforCMS
800 banków ze strefy euro pożyczyło od Europejskiego Banku Centralnego na trzy lata 529,5 mld euro – wspomniana transakcja repo będzie miała istotny wpływ na rynki finansowe. Oprocentowanie pożyczki wynosi zaledwie 1 proc., ale nie zrobiło to wrażenia na rynkach finansowych.

Sytuacja światowej gospodarki

Oprocentowanie długu wynosi zaledwie 1 proc. Nie wywołało to jednak burzy na rynkach finansowych, które zareagowały tylko krótkotrwałą i niewielką zmiennością. Pierwszy taki przetarg odbył się w grudniu i wówczas banki pożyczyły 489,2 mld EUR. Drukowanie pieniądza również w Europie idzie więc w najlepsze.

Gorzej z gospodarką, która wg prognoz Komisji Europejskiej skurczy się w tym roku o 0,3 proc. Indeks PMI koniunktury w przemyśle, widzianej oczami menedżerów logistyki, wynosi 49 pkt., zatem znajduje się w obszarze, oznaczającym recesję. Podaż pieniądza wzrosła o 2,5 proc. w ciągu roku, a inflacja wynosi 2,6 proc.

Przeczytaj także: Czy sytuacja na giełdzie sprzyja rynkom?

Niepokoi wysokie bezrobocie, szczególnie w niektórych krajach, jak np. w Hiszpanii, gdzie bez pracy pozostaje 23,3 proc. siły roboczej. W styczniu w strefie euro średnia stopa bezrobocia wzrosła do 10,7 proc., wobec 10,4 proc. w grudniu ur.

Gdyby nie Niemcy, to dane z Eurolandy byłyby jeszcze gorsze. Nasi zachodni sąsiedzi mogą poszczycić się niską stopą bezrobocia na poziomie 5,8 proc. Piąty już raz z kolei wzrósł indeks zaufania konsumentów w Niemczech, publikowany przez instytut Gfk.

W Stanach Zjednoczonych na razie nie mówi się o dodruku pieniądza, lecz nic nie jest definitywnie wykluczone, więc tą sprawę podczas wystąpienia na początku marca Bernanke dyplomatycznie przemilczał. Gospodarka amerykańska trochę odreagowała, lecz nie wystarczająco, aby powrócić do świetności – w ostatnim kwartale PKB wzrósł o 1,6 proc. licząc rok do roku. Stopa bezrobocia, chociaż niższa niż w Eurolandzie, nie budzi satysfakcji. Spadł indeks menedżerów logistyki ISM, będący miarą oceny koniunktury w amerykańskim przemyśle.

Niektóre wskaźniki jednak poprawiają się, jak np. indeks zaufania konsumentów, obliczany przez organizację Conference Bard, który wzrósł w lutym o około 10 pkt., czy PMI Chicago, opisujący koniunkturę w rejonie Chicago. Lecz są to miary nastrojów, a te bywają zmienne. Bernanke chciałby utrzymać niskie stopy procentowe do końca 2014 roku, a to skutkuje wzrostem ryzyka inflacji. Jego działalność jest jednak mocno krytykowana.

Sytuacja polskiej gospodarki

Indeks PMI, odzwierciedlający sytuację w polskim przemyśle, spadł znacząco w lutym i obecnie znajduje się na granicy między recesją a wzrostem. To oznacza, że menedżerowie logistyki zaczynają widzieć sytuację gospodarki w coraz ciemniejszych kolorach. GUS potwierdził, że PKB w IV kwartale ubiegłego roku wzrósł o 4,3 proc., licząc rok do roku. Głównym czynnikiem wzrostu był popyt wewnętrzny, na który znaczący wpływ miały zakupy świąteczne.

Sejm uchwalił ustawę o podatku od niektórych kopalin, nakładającą nowy podatek od wydobycia miedzi i srebra. Rząd spodziewa się rocznych wpływów do budżetu z tego tytułu na poziomie 2,2 mld zł. Pomysł jest dość kontrowersyjny, bowiem danina zmniejszy zysk netto KGHM, a w konsekwencji – dywidendę dla akcjonariuszy, przez co mniej zostanie na inwestycje.

Polecamy serwis: Kredyty

Nasz potentat miedziowo-srebrowy, dostarczający tonę złota rocznie, wypracował w ubiegłym roku zysk netto na poziomie 11 mld zł, a teraz przejmuje spółkę Quadra, kanadyjskiego producenta miedzi i metali szlachetnych, który eksploruje, złoża zlokalizowane w obu Amerykach.

Pieniądze z podatku utoną w morzu potrzeb, bo każdy rząd potrafi wydać wszystko, co ma, a nawet więcej. Lecz czy nowy podatek od kopalin nadto nie osłabi przysłowiowej kury, która może nam znosić jeszcze więcej złotych jajek? A przecież KGHM to orzeł polskiej gospodarki. Jego opodatkowanie może zaszkodzić polskiemu rynkowi finansowemu.

Jan Mazurek

Główny Analityk

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...