Wszystko o CEIDG ewidencji działalności gospodarczej

Wszystko o CEIDG ewidencji działalności gospodarczej / Fotolia
Od 2011 roku w Polsce działa rejestr przedsiębiorców, który zbiera dane osób prowadzących działalność gospodarczą, a także informacje o koncesjach i zezwoleniach. Jak zgłosić firmę do CEIDG? Czy to kosztuje? Czym jest biała lista podatników VAT? Te i inne ważne zagadnienia wyjaśniamy w poniższym artykule.

CEIDG ewidencja działalności gospodarczej dla firm

CEIDG to Centralna Ewidencji i Informacja o Działalności Gospodarczej. Ten specjalny rejestr, wykaz działalności gospodarczej umożliwia sprawdzenie informacji o przedsiębiorstwach, założenie firmy, zakończenie, zawieszenie lub wznowienie działalności. Wszystkie najważniejsze dane zebrane są w jednym miejscu, aby jeszcze szybciej i sprawniej móc załatwić urzędowe sprawy.

Czym jest CEIDG? - podstawowe informacje

Ewidencja CEIDG jest elektronicznym rejestrem, wykazem przedsiębiorców, którzy działają w Polsce. Obowiązkowemu wpisowi podlegają osoby fizyczne, które zakładają w kraju działalność gospodarczą.

Rejestr działalności CEIDG skierowany jest głównie do przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą, do osób, które chcą zarejestrować działalność gospodarczą, a także do osób, które szukają informacji na temat firm i przedsiębiorców.

W CEIDG można odszukać nie tylko daną firmę, ale także informacje o koncesjach, licencjach, zezwoleniach i wpisach do rejestru działalności regulowanej. Rejestr CEIDG zawiera również białą listę podatników VAT. Biała lista podatników VAT to elektroniczny wykaz podmiotów gospodarczych zarejestrowanych jako podatnik VAT. Dzięki temu możemy szybko zweryfikować wiarygodność kontrahenta.

Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych

Formularz CEIDG-1 z omówieniem - aktualizacja danych

Wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej CEIDG można złożyć:

  • osobiście w dowolnym urzędzie miasta i gminy
  • przez internet

Aby złożyć wniosek do CEIDG o zarejestrowanie działalności gospodarczej przez internet należy posiadać profil zaufany i wypełnić specjalny formularz, który za pośrednictwem banku należy podpisać podpisem zaufanym. Takie zgłoszenie przekazywane jest automatycznie do US, ZUS, GUS oraz KRUS.

Wypełniając formularz należy podać:

  • imię, nazwisko, imiona rodziców, datę i miejsce urodzenia
  • rodzaj, serię i numer dokumentu tożsamości
  • PESEL
  • wszystkie posiadane obywatelstwa
  • numer NIP i REGON jeśli zostały nadane
  • adres zamieszkania oraz inne adresy związane z zakładaną działalnością gospodarczą
  • nazwę zakładanej działalności gospodarczej – musi zawierać imię i nazwisko przedsiębiorcy
  • nazwę skróconą
  • kody PKD
  • liczbę pracowników – planowana ilość
  • datę rozpoczęcia działalności
  • informacje o ubezpieczeniu w ZUS, KRUS lub za granicą
  • dane urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania.

Wniosek o wpis do rejestru działalności CEIDG pojawi się w rejestrze w ciągu 1 dnia roboczego od podpisania wniosku (dla obywateli UE), lub w ciągu 30 dni od podpisania wniosku (dla osób spoza UE). Działalność można rozpocząć już w momencie złożenia wniosku.

W ciągu 7 dni od rozpoczęcia działalności należy zgłosić się do ZUS, aby zarejestrować się jako ubezpieczony (podczas składania wniosku CEIDG-1, do ZUS wpływa tylko zgłoszenie osoby jako płatnika)

Przy wypełnianiu formularza CEIDG należy zwrócić uwagę, że przedsiębiorca może mieć tylko jedną firmę. W sytuacji, gdy przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą w wielu branżach, dla których trudne jest wybranie wspólnej nazwy należy wpisać tylko samo imię i nazwisko.

Nie zawsze trzeba rejestrować działalność gospodarczą. Z tego obowiązku zwolnione są firmy, które prowadzą drobną działalność, a przychody nie przekroczają 50% płacy minimalnej. Wtedy można prowadzić tzw. działalność nierejestrową i nie zgłaszać jej do urzędu.

Likwidacja działalności podczas jej zawieszenia

W przypadku zawieszonej działalności i podjęciu decyzji o jej likwidacji należy złożyć wniosek o wykreślenie wpisu z rejestru firm CEIDG. Przedsiębiorca może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Jeżeli nie wznowi działalności przed upływem 2 lat, wpis zostanie wykreślony z urzędu.

Wniosek o likwidację działalności i wykreślenie z rejestru firm CEIDG można złożyć:

1. przez internet – przy użyciu podpisu elektronicznego lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP

2. w urzędzie gminy – osobiście. Taki wniosek można wysłać również pocztą, ale powinien być on osobiście podpisany, a podpis poświadczony przez notariusza.

Data zaprzestania działalności gospodarczej nie może być późniejsza niż data złożenia wniosku

Wniosek o wykreślenie wpisu firmy w CEIDG należy złożyć w terminie 7 dniu od dnia trwałego zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej. We wniosku CEIDG-1 w rubryce "Informacja o zaprzestaniu wykonywania działalności gospodarczej” należy podać datę przypadającą na ostatni dzień wykonywania wszelkiej działalności gospodarczej.

CEIDG-1, jak i kiedy korzystać z formularza?

Formularz CEIDG-1 dotyczy przedsiębiorców, którzy chcą zarejestrować swoją firmę, zawiesić ją lub zakończyć działalność. Poprzez ten formularz można również aktualizować dane firmy np. adres do korespondencji lub miejsce wykonywania działalności. Rejestracja w CEIDG jest bezpłatna.

CEIDG-1 dla nowego przedsiębiorcy

Rejestracja firm jest obowiązkowa, jeżeli przedsiębiorca chce prowadzić biznes na terenie Polski.

W rejestrze przedsiębiorców CEIDG znajdują się wyłącznie wpisy przedsiębiorców, którzy:

  • prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą
  • są wspólnikami spółek cywilnych osób fizycznych.

W momencie składania formularza CEIDG-1 można również złożyć oświadczenie o formie opłacania podatku dochodowego, złożyć wniosek o opodatkowanie w formie karty podatkowej oraz dołączyć zgłoszenie rejestracyjne albo aktualizacyjne do VAT oraz zgłosić się do ZUS.

CEIDG-1 przy zmianie danych

Jeżeli podczas prowadzenia działalności zmieniły się dane firmy, należy je zaktualizować w rejestrze CEIDG.

Do takich informacji mogą należeć m.in. zmiany:

  • danych osobowych lub obywatelstwa
  • nazwy działalności gospodarczej
  • adresu do doręczeń, adresu stałego miejsca wykonywania działalności, adresu zamieszkania
  • danych kontaktowych firmy (adres poczty elektronicznej, adres strony internetowej, numer telefonu)
  • adresu skrzynki ePUAP
  • przedmiotu wykonywanej działalności opisanej kodami PKD
  • daty rozpoczęcia działalności
  • danych zarządcy sukcesyjnego
  • danych przedstawiciela ustawowego innego niż kurator lub opiekun, syndyk, nadzorca lub zarządca w postępowaniu restrukturyzacyjnym - o ile są wymagane
  • małżeńskiej wspólności majątkowej
  • rachunek bankowy do urzędu skarbowego
  • wpis albo zmianę wpisu do REGON
  • zgłoszenie identyfikacyjne albo aktualizacyjne NIP
  • zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku VAT
  • zmianę formy opodatkowania
  • zawiadomienie o wyborze prowadzenia ksiąg rachunkowych
  • numery identyfikacyjne uzyskane w innych krajach do celów podatkowych lub ubezpieczeń społecznych
  • pełnomocnika do CEIDG
  • informacje dotyczące spółki cywilnej

Dane można zmienić on-line lub osobiście w urzędzie miasta/dzielnicy.

CEIDG-1 podczas zawieszania działalności gospodarczej

W przypadku decyzji o zawieszeniu działalności sprawę można załatwić podczas wizyty w urzędzie, listownie lub przez internet. W takiej sytuacji należy złożyć wniosek o wykreślenie wpisu z rejestru firm CEIDG. Przedsiębiorca może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Jeżeli nie wznowi działalności przed upływem okresu 24 miesięcy, wpis zostanie wykreślony z urzędu.

CEIDG-1 podczas wznawiania działalności gospodarczej

W przypadku wznowienia działalności gospodarczej wniosek o wznowienie działalności w rejestrze CEIDG można złożyć przed, w dniu jak i po planowanej dacie wznowienia.

W przypadku wznowienia działalności spółki cywilnej, w pierwszej kolejności należy to zgłosić w

  • urzędzie statystycznym GUS
  • urzędzie skarbowym US

a następnie zgłosić informację o wznowieniu działalności do CEIDG zaznaczając na formularzu CEIDG-1 pola dotyczące spółki cywilnej ewentualnie odpowiednie pola w części załącznika CEIDG-SC

CEIDG-1 podczas likwidacji działalności

Formularz CEIDG-1 składamy również w momencie likwidacji działalności. Wniosek o wykreślenie firmy z CEIDG można złożyć w dowolnym terminie, zgłoszenie powinno jednak odpowiadać stanowi faktycznemu. Wypełniając wniosek CEIDG-1 w rubryce "Informacja o zaprzestaniu wykonywania działalności gospodarczej” należy podać datę przypadającą na ostatni dzień wykonywania wszelkiej działalności gospodarczej.

Firma może zostać również wykreślona z rejestru przedsiębiorców CEIDG kiedy m.in. orzeczony jest  zakaz wykonywania działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę lub wpis do CEIDG dokonano z naruszeniem prawa.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA  

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...