| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Dokształcanie pracowników

Dokształcanie pracowników

Obowiązek ułatwiania pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych jest jedną z podstawowych zasad prawa pracy (art. 17 Kodeksu pracy). Nie jest to jednak obowiązek bezwzględny, ustawodawca nie przewidział bowiem sankcji prawnych za jego niedopełnienie. Pracodawca może zatem realizować go w ramach prowadzonej polityki szkoleniowej, stosownie do posiadanych środków finansowych.

5.2.1. Nauka ze skierowaniem

W przypadku kształcenia w formach pozaszkolnych tylko pracownik posiadający skierowanie ma prawo do takich świadczeń, jak:
● zwrot kosztów uczestnictwa, w tym zakwaterowania, wyżywienia i przejazdu,
● urlop szkoleniowy na udział w obowiązkowych zajęciach oraz zwolnienie z części dnia pracy, płatne według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.
Pod względem podatkowo-składkowym uprzywilejowane jest tylko dokształcanie w formach pozaszkolnych ze skierowaniem. Przyznany wówczas przez pracodawcę zwrot kosztów uczestnictwa (w tym zakwaterowania, wyżywienia i przejazdu) jest zwolniony z podatku i ze składek.
PRZYKŁAD
Firma zajmująca się handlem zagranicznym skierowała sekretarkę na zaawansowany kurs języka niemieckiego, trwający dłużej niż 30 godzin. Koszty uczestnictwa zwraca pracodawca. Przychód pracownicy z tego tytułu nie podlega obciążeniom podatkowo-składkowym.
 
5.2.2. Nauka bez skierowania

Jeśli pracodawca chce przyznać świadczenie na podnoszenie przez pracownika kwalifikacji w formach pozaszkolnych bez skierowania (np. zwrócić koszty kursu), to taki przychód podlega opodatkowaniu i stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Nazim

Interim manager, ekonomista, bankowiec, finansista, księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK