| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Organizacja i funkcjonowanie rady pracowników w firmie

Organizacja i funkcjonowanie rady pracowników w firmie

Rada pracowników jest organem przedstawicielskim powołanym u pracodawców zatrudniających powyżej 50 osób. Pracodawca ma obowiązek informowania pracowników m.in. o stanie zatrudnienia oraz konsultowania z nimi planowanych zmian w zakładzie pracy.

Krok 2 - ustalenie terminu wyborów i nabór kandydatów
 
Po otrzymaniu wniosku od pracowników pracodawca powinien rozpocząć organizowanie wyborów. W pierwszej kolejności należy ustalić termin wyborów oraz powiadomić o nim pracowników. Informacja powinna być przekazana pracownikom co najmniej na 30 dni przed datą wyborów. Pracodawca musi również powiadomić pracowników, że mają 21 dni na zgłoszenie kandydatów na członków rady. Ponieważ najmniejsza dopuszczalna liczba członków to 3 osoby, należy uznać, że do wyborów powinno być zgłoszone co najmniej tylu kandydatów. Jeżeli nie zostanie zgłoszona odpowiednia liczba kandydatów, rada nie powstanie.
Należy pamiętać, że kandydat musi mieć poparcie co najmniej:
• 10 pracowników - jeżeli pracodawca zatrudnia do 100 pracowników,
• 20 pracowników - w przypadku zatrudniania powyżej 100 osób.
Czynne prawo wyborcze, czyli prawo do oddania głosu, mają wszyscy pracownicy poza młodocianymi. Natomiast nie wszyscy pracownicy mogą kandydować do rady. Aby mieć bierne prawo wyborcze, trzeba najpierw przepracować u pracodawcy co najmniej rok, chyba że pracodawca działa krócej. Do tego stażu wlicza się także okres pracy u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła w wyniku przejęcia części lub całości zakładu na podstawie art. 231 k.p. A zatem osoby pracujące krócej niż 1 rok nie mogą ubiegać się o stanowisko w radzie.
Poza młodocianymi o takie stanowisko nie mogą ubiegać się także:
• pracownicy kierujący jednoosobowo zakładem pracy i jego zastępcy,
• pracownicy wchodzący w skład kolegialnego organu zarządzającego zakładem pracy,
• główni księgowi,
• radcy prawni.
 
Krok 3 - regulamin wyborów
 
Następnie pracodawca musi określić regulamin wyborów, który musi zostać uzgodniony z przedstawicielami pracowników wyłonionymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy. Można więc albo wyłonić takich pracowników, albo np. skorzystać z przedstawicieli pracowników wyłonionych do ustalania regulaminu zfsś.
WaŻne!
Jeżeli w zakładzie radę pracowników powołuje organizacja związkowa, to z nią pracodawca uzgadnia treść regulaminu.
Regulamin wyborów ma określać:
• skład, zasady powoływania oraz tryb działania komisji wyborczej,
• sposób przeprowadzenia wyborów.
W związku z tym w regulaminie należy wpisać, kto będzie wchodził w skład komisji wyborczej, oraz w jaki sposób będą odbywały się wybory (np. że pracownicy będą głosować poprzez wrzucenie do urny odebranej wcześniej w komisji wyborczej karty do głosowania, jak będzie odnotowywane, że pracownik wziął kartę itp.). Warto też określić, ilu kandydatów ma zaznaczyć każdy pracownik, czy np. jeżeli są 3 miejsca w radzie, to pracownik może zaznaczyć 3 kandydatów, czy mimo to tylko 1.
Jeżeli pracodawca i przedstawiciele pracowników (lub organizacja związkowa) nie dojdą do porozumienia w kwestii treści regulaminu w ciągu 30 dni od dnia przekazania przez pracodawcę projektu tego dokumentu, pracodawca ustala go sam, uwzględniając wcześniejsze ustalenia.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stillwell Polska Sp. z o.o.

Stillwell Polska Sp. z o.o. jest nowoczesną firmą prawniczą zajmującą się obsługą prawną przedsiębiorstw a także sprzedażą gotowych spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK