| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak korzystać z funduszy unijnych w 2008 roku

Jak korzystać z funduszy unijnych w 2008 roku

W latach 2007 – 2013 wprowadzono znaczące ułatwienie, jakim jest programowanie i wdrażanie regionalnych programów operacyjnych na poziomie województw. Cały proces odbywa się więc bliżej obywatela, co zdecydowanie ułatwia pozyskiwanie informacji, komunikację i usprawnia procedury. W tym roku samorządy wojewódzkie rozpoczną nabór projektów w konkursach o unijne dotacje dla małych i średnich firm. Unijne pieniądze na ten cel będą rozdysponowywane w ramach regionalnych programów operacyjnych. Każdy region oferuje inne warunki, na których będzie udzielał unijnej pomocy. Podstawowe kryterium jest jedno – zgłaszane projekty muszą mieć wartość poniżej 8 mln zł. Większe inwestycje powinny ubiegać się o wsparcie w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka.

Inwestycja przekraczająca wartość 8 mln zł
 
Jeśli firma chce uzyskać dotacje dla inwestycji o kosztach kwalifikowanych przekraczających 8 mln zł, to powinna zgłosić się do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Warunek jest tylko jeden: inwestycja musi być wysoko innowacyjna, czyli polegać na wdrożeniu technologii używanej na świecie krócej niż trzy lata.
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) będzie miała na takie wysoko innowacyjne projekty ponad 1,4 mld euro. Doświadczenia z wykorzystywania funduszy unijnych na lata 2004-2006 wskazują, że dotacje inwestycyjne są tą formą wsparcia, która cieszy się największym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców. Nie inaczej jest w tej perspektywie finansowej. Jak już wiadomo, wsparcie dla mniejszych inwestycji (o wartości poniżej 8 mln zł) będzie udzielane w ramach regionalnych programów operacyjnych. W przypadku większych inwestycji wsparcia będzie udzielała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach Działania 4.4. Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.
 
Kryteria wejścia
 
Od razu należy podkreślić, że nie każda firma będzie mogła skorzystać ze wsparcia w ramach Działania 4.4. Są dwa warunki wejściowe. Pierwszy z nich to odpowiednia wielkość inwestycji. Musi ona być w przedziale (licząc w ramach tzw. kosztów kwalifikowanych, czyli tych wydatków inwestycyjnych przedsiębiorców, które UE uznaje za odpowiednie do refundacji) od 8 mln zł do 160 mln zł. Widać więc od razu, że to jest to wsparcie adresowane do średnich i dużych firm. Małe i mikro przedsiębiorstwa będą miały problemy z przeprowadzeniem odpowiednio dużej inwestycji, by uzyskać dotacje. To wysoki limit, jeśli spojrzy się na wsparcie udzielane w latach 2007-2013. Dotacje podobnej wysokości można było w tych latach uzyskać w nielicznych działaniach. Przykładem są wczesne nabory do Poddziałania 2.2.1 w ramach programu Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw.
Kolejnym warunkiem udzielenia wsparcia jest innowacyjność projektu. Według przyjętych przez PARP rozwiązań tylko takie inwestycje będą dostawać dotacje z funduszy unijnych w ramach tego działania, które są stosowane na świecie nie dłużej niż trzy lata. Celem takiego ograniczenia jest wzmocnienie pozycji technologicznej polskich firm nie tylko w skali krajowej, ale także międzynarodowej. W praktyce przekłada to się na unowocześnianie produkcji lub usług przedsiębiorstw w oparciu o najnowsze rozwiązania technologiczne.
Maksymalna wysokość dotacji w Działaniu 4.4 w PO IG wynosi 40 mln zł na część inwestycyjną oraz do 1 mln zł na część szkoleniową. Natomiast minimalny wkład własny beneficjenta nie może być niższy niż 30 proc. wartości projektu dla części inwestycyjnej oraz 55 proc. dla części szkoleniowej.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

R. Olszewski, J. Tokarski i Wspólnicy

Kancelaria Prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK