| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Słownik kredytobiorcy > Ubezpieczenie kredytu

Ubezpieczenie kredytu

Ubezpieczenie jest często jednym z warunków udzielenia kredytu. O ile ubezpieczenie nieruchomości jest konieczne w niemal każdym banku, o tyle inne są wymagania w zależności od banku.

Ubezpieczenie nieruchomości

Ubezpieczenie nieruchomości od zdarzeń losowych jest niezbędne do podpisania umowy kredytu. Bank zabezpiecza się w ten sposób przed takimi wydarzeniami, które uniemożliwiłyby spłatę kredytu.

Ubezpieczenie na życie

Jest jednym z dodatkowych ubezpieczeń, na które możesz się zdecydować. Często powiązane jest także z ubezpieczeniem od utraty pracy czy następstw nieszczęśliwych wypadków. Zapewnia ono bankowi gwarancję spłaty kredytu na wypadek śmierci kredytobiorcy.

Bank może zaoferować kredytobiorcy przystąpienie do ubezpieczenia grupowego, co jest możliwością tańszą niż ubezpieczenie indywidualne.

Ubezpieczenie na życie jest również zabezpieczeniem dla rodziny kredytobiorcy. W razie jego śmierci, członkowie rodziny dziedziczą przecież nie tylko nieruchomość, ale i obciążające ją prawa. Kredyt zostanie spłacony przez towarzystwo ubezpieczeniowe, a nieruchomość zwolniona z hipoteki.

Zobacz również serwis: Ubezpieczenia

Ubezpieczenie pomostowe

Ze składkami na ubezpieczenie pomostowe musisz liczyć się od momentu uruchomienia kredytu do czasu dostarczenia do banku odpisu z księgi wieczystej, do której została wpisana hipoteka. Dlatego tak istotne jest, aby zaraz po otrzymaniu wpisu zanieść odpowiedni dokument do banku.

Ubezpieczenie niskiego wkładu

Bank w ogromnej większości wymaga od kredytobiorcy wniesienia wkładu własnego, w wysokości 20% wartości nieruchomości. Jeżeli kredytobiorca nie wnosi żadnego wkładu własnego lub jest on bardzo niewielki, bank może sfinansować całą inwestycję, ale wykorzysta ubezpieczenie niskiego wkładu.

Koszt takiego ubezpieczenia podawany jest jako stawka trzy- lub pięcioletnia i przeciętnie wynosi ok.3,5% brakującej kwoty. Po takim okresie bank sprawdza czy stosunek LTV (ang. loan to value, stosunek kwoty kredytu do wartości nieruchomości) znajduje się na odpowiednim poziomie.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Jeżeli kredytobiorca chce nabyć nieruchomość o wartości 300.000 zł, to jego wkład własny (tj.20%) wyniesie 60.000 zł. Zakładając, że kredytobiorca dysponuje tylko 40.000 zł, jego współczynnik LTV wyniesie (260.000/300.000) 86%. Brakuje więc 20.000 zł i od tej kwoty kredytobiorca będzie musiał zapłacić ubezpieczenie. Jeżeli wynosi ono 3,5% za 3 lata z góry, to kredytobiorca, jeszcze przed uruchomieniem kredytu, będzie musiał zapłacić 700 zł.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK