REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rekord prędkości na motocyklu - ponad 600 km/h!

Castrol Rocket Triumph
Castrol Rocket Triumph
castrol

REKLAMA

REKLAMA

Triumph i Castro połączyły swoje siły aby pobić rekord prędkości na motocyklu. Celem jest przekroczenie 640 km/h!

Skonstruowany wspólnie przez firmy Triumph i Castrol motocykl Castrol Rocket właśnie podejmuje próbę pobicia rekordu prędkości – celem jest pokonanie bariery 400 mil na godzinę (ok. 640 km/h). Za kierownicą 1000-konnego pojazdu siądzie Jason DiSalvo.

REKLAMA

Silnik rekordowego motocykla - moc 1000 KM

Źródłem napędu nietypowego motocykla są, ułożone jeden za drugim, zasilane metanolem silniki Triumph Rocket III, które łącznie dostarczają ponad 1000 KM mocy i ponad 680 Nm momentu obrotowego. Łączna pojemność silników to niemal 3 litry, a za ich smarowanie odpowiada oczywiście Castrol. Wybór padł na olej Power RS 4T 10W-40. Pojazd wygląda mocno nietypowo, by zminimalizować opór powietrza. Długość nadwozia w kształcie cygara to 7,77 m, które – dzięki zastosowaniu włókiem węglowych i kevlaru – jest bardzo lekkie. Przy prędkościach przekraczających 600 km/h wymagane są specjalne opony, szerokością bardziej przypominające te z samochodów. Dostarczył je Goodyear – to opony Land Speed Special.

Zobacz też: 30 lat silników Diesla w BMW

Dotychczasowy rekord prędkości na motocyklu

Miejscem bicia rekordu jest dno wyschniętego słonego jeziora Bonneville w stanie Utah w Stanach Zjednoczonych. Dotychczasowy rekord z 2010 roku wynosi 376,156 mil na godzinę (ok. 606 km/h). „Ustanawianie rekordów prędkości na lądzie to najczystsza forma motorsportu. To połączenie ludzkiej pomysłowości i determinacji. Przyczepność na jeziorze Bonneville jest kiepska, dodatkowo trzeba walczyć z wiatrem, który miota motocyklem we wszystkie strony” – mówi Jason DiSalvo. „Tym, co wyróżnia to miejsce, są niesamowici ludzie – zawsze pomocni, otwarci, kibicujący śmiałkom, by udało im się pobić rekord” – podsumowuje DiSalvo.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Rekordowy zasięg autobusu elektrycznego BYD E-bus12

Castrol Rocket

„Castrol angażuje się w bicie rekordów prędkości różnymi pojazdami od samego początku tych zmagań” – mówi Rob Corini, odpowiadający za markę motocyklową w firmie Castrol w Stanach Zjednoczonych. „Castrol Rocket to uosobienie naszego zaangażowania w ciągłą poprawę osiągów wszystkich pojazdów. Ten 1000-konny motocykl łączy dopracowaną aerodynamikę z niewiarygodną mocą – to po prostu symbol osiągów” – dodaje.

Zobacz też: Jak zmniejszyć wydatki na paliwo o 20%?

Triumph

Także Triumph ma długą historię w biciu rekordów prędkości na lądzie. W latach 1955-1970 (z liczącą 33 dni przerwą) to właśnie do motocykli Triumph należały rekordy prędkości. Celem Castrol Rocket jest odzyskanie tytułu najszybszego pojazdu świata.

Zobacz też: Test Triumph Tiger 800 XC: łobuzerskie enduro

Triumph wybrał markę Castrol jako wyłącznego dostawcę oleju. Obie marki są niemal rówieśnikami – założono je na przełomie XIX i XX wieku. Brytyjskie firmy od samego początku współpracowały przy opracowywaniu oleju, który nie tylko spełnił wymagania producenta motocykli, ale nawet je przewyższył. Wszystkie nowe motocykle Triumph są fabrycznie zalewane olejem Castrol Act>evo X-tra 10W-40.

Źródło: materiały prasowe Castrol

Castrol Rocket Triumph
castrol
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

REKLAMA

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

REKLAMA