| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Rynek > Paliwa: cena w górę, jakość w dół

Paliwa: cena w górę, jakość w dół

Według raportu Inspekcji Handlowej znacznie spadła jakość paliwa, jeszcze rok wcześniej było dużo lepiej. Za wygórowane ceny karmimy auta trucizną...

Najgorszą jakość benzyny sprzedają stacje w województwach: kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim i mazowieckim.

W 2010 roku Inspekcja Handlowa skontrolowała próbki benzyny i oleju napędowego, z czego około 3,5% nie spełniało norm jakościowych, z kolei w 2009 r. nieco więcej niż 3%. Jakość oleju napędowego wzrosła, ale gazu LPG spadła i wynosiła aż 4% (w 2009 r. – ok. 0,80%).

Zobacz też: Przez bezalkoholowe stacje podrożeje paliwo

Od czterech lat obowiązuje ustawa o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, do kontroli trafiają prawie wszystkie rodzaje paliw: benzyna, olej napędowy, biopaliwa, gaz LPG, olej opałowy.

Według badań Inspekcji Handlowej zawartość siarki w próbkach paliw znacznie spadła, a temperatura zapłony jest niższa od wymaganej. Spadek temperatury w połączeniu z ciepłym dniem może prowadzić do zapalenia paliwa w trakcie tankowania auta. Niestety, wraz ze spadkiem jakości paliw, rośnie jego cena – musimy płacić coraz więcej za gorsze produkty.
Skontrolowano próbki pochodzące z 47 stacji i 1 hurtowni.

Ma to wielki wpływ na środowisko naturalne, ale i pracę silnika naszych aut, co może doprowadzić nawet do poważnych awarii, a to z kolei pociąga za sobą kolejne wydatki.

Zobacz też: Koniec produkcji w fabryce FSO

Kierowca, który zatankował paliwo niespełniające norm, może je reklamować, ale konieczny jest paragon. Dodatkowo dobrze jest mieć wyniki ekspertyzy stwierdzającej gorszą jakość. Reklamacji dokonuje się w miejscu zakupu, ale można też poinformować o tym UOKiK. Z kolei jeżeli uważamy, że zatankowaliśmy mniej niż wskazuje licznik na stacji, sprawą zainteresuje się Główny Urząd Miar.

Inspekcja Handlowa skierowała do prokuratur już 57 zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Nieuczciwemu sprzedawcy paliwa grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Źródło: Gazeta.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Tagetik

Tagetik, lider oprogramowania wspierającego procesy zarządzania efektywnością organizacji (ang. Corporate Performance Management), powstał we Włoszech (Toskania) w 1986 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »