| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Prawo > Równy stopień recyklingu dla wszystkich pojazdów

Równy stopień recyklingu dla wszystkich pojazdów


Właściciele punktów demontażu pojazdów będą zobligowani do osiągnięcia odzysku odpadów pochodzących z przyjętych pojazdów na poziomie 95% ich masy. Nowe przepisy weszły w życie 1 stycznia 2011 roku.

Do tej pory przepisy różnicowały poziom recyklingu w przypadku motocykli i samochodów wyprodukowanych przed 1980 rokiem. Nowe przepisy wprowadzają takie same wymagania dla wszystkich pojazdów.

Od pierwszego stycznia 2011 roku  obowiązuje również rozporządzenie ministra środowiska z 14 października 2010 roku w sprawie obliczania poziomów odzysku i recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Rozporządzenie to określa zasady i sposób obliczania tych poziomów.

Przepisy mówią, które elementy pojazdów mają być przeznaczane do odzysku, a które do recyklingu. Do recyklingu mają trafić materiały takie jak: metale żelazne, metale nieżelazne, szkło, tworzywa sztuczne. Natomiast do procesów odzysku zalicza się np. elementy z tworzywa sztucznego, w przypadku gdy nie można ich poddać procesom recyklingu, a jedynie spaleniu w celu pozyskania energii. Do tej grupy zalicza się też tzw. frakcję lekką i pyły niezawierające substancji niebezpiecznych oraz takie same elementy, które zawierają substancje niebezpieczne, a również mogą być przekazane do spalenia, by pozyskać z nich energię.

Zobacz również: „Top Safety Pick 2011” dla sześciu modeli Volkswagena

Rozporządzenie to podaje wzory przedsiębiorcom, które mają posłużyć do obliczenia poziomu odzysku i recyklingu, jaki osiągnęły stacje demontażu.
Od 1 stycznia 2010 r. obowiązuje też rozporządzenie dotyczące rocznego sprawozdania o pojazdach wycofanych z eksploatacji. W tabelach przedsiębiorcy będą podawać swoje dane, a także liczbę pojazdów, ich marki, masę, a nawet rok produkcji. W kolejnej części sprawozdania będą musieli podać dane o masie odpadów z pojazdów poddanych odzyskowi, w tym recyklingowi.

Zobacz również: Ubezpieczyciele zweryfikują prawo do zniżek OC

Prowadzący stacje demontażu będzie przekazywał te sprawozdania do 15 lutego każdego roku Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz właściwemu marszałkowi województwa.
Źródło: gazeta prawna.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Myloview.pl

Fachowcy branży designu wnętrzarskiego, postanowili stworzyć miejsce dla użytkowników internetu, które pozwoli na wybór dekoracji ściennej najwyżej jakości - myloview.pl. Platforma artystyczna myloview.pl, to sklep internetowy, który pozwoli Państwu na wyposażenie wnętrz oryginalnymi naklejkami, muralami, fototapetami oraz obrazami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »