| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Prawo > Równy stopień recyklingu dla wszystkich pojazdów

Równy stopień recyklingu dla wszystkich pojazdów


Właściciele punktów demontażu pojazdów będą zobligowani do osiągnięcia odzysku odpadów pochodzących z przyjętych pojazdów na poziomie 95% ich masy. Nowe przepisy weszły w życie 1 stycznia 2011 roku.

Do tej pory przepisy różnicowały poziom recyklingu w przypadku motocykli i samochodów wyprodukowanych przed 1980 rokiem. Nowe przepisy wprowadzają takie same wymagania dla wszystkich pojazdów.

Od pierwszego stycznia 2011 roku  obowiązuje również rozporządzenie ministra środowiska z 14 października 2010 roku w sprawie obliczania poziomów odzysku i recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Rozporządzenie to określa zasady i sposób obliczania tych poziomów.

Przepisy mówią, które elementy pojazdów mają być przeznaczane do odzysku, a które do recyklingu. Do recyklingu mają trafić materiały takie jak: metale żelazne, metale nieżelazne, szkło, tworzywa sztuczne. Natomiast do procesów odzysku zalicza się np. elementy z tworzywa sztucznego, w przypadku gdy nie można ich poddać procesom recyklingu, a jedynie spaleniu w celu pozyskania energii. Do tej grupy zalicza się też tzw. frakcję lekką i pyły niezawierające substancji niebezpiecznych oraz takie same elementy, które zawierają substancje niebezpieczne, a również mogą być przekazane do spalenia, by pozyskać z nich energię.

Zobacz również: „Top Safety Pick 2011” dla sześciu modeli Volkswagena

Rozporządzenie to podaje wzory przedsiębiorcom, które mają posłużyć do obliczenia poziomu odzysku i recyklingu, jaki osiągnęły stacje demontażu.
Od 1 stycznia 2010 r. obowiązuje też rozporządzenie dotyczące rocznego sprawozdania o pojazdach wycofanych z eksploatacji. W tabelach przedsiębiorcy będą podawać swoje dane, a także liczbę pojazdów, ich marki, masę, a nawet rok produkcji. W kolejnej części sprawozdania będą musieli podać dane o masie odpadów z pojazdów poddanych odzyskowi, w tym recyklingowi.

Zobacz również: Ubezpieczyciele zweryfikują prawo do zniżek OC

Prowadzący stacje demontażu będzie przekazywał te sprawozdania do 15 lutego każdego roku Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz właściwemu marszałkowi województwa.
Źródło: gazeta prawna.pl

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Enadis

Oprogramowanie dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK