| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Drogi > W jaki sposób rząd chce obniżyć koszty budowy dróg w Polsce

W jaki sposób rząd chce obniżyć koszty budowy dróg w Polsce

Plany budowy dróg w Polsce w kolejnych latach są ambitne, ale brakuje na nich funduszy. Rząd chce zatem obniżyć koszty ich budowy. W jaki sposób?

Jak rząd zaoszczędzi na budowie dróg w Polsce?

Drugi aspekt to kwestia ustandaryzowania budowy obiektów mostowych. Obecnie mamy taką sytuację, że każdy most jest niejako od początku projektowany. Oczywiście to ciekawie wygląda i są to bardzo ładne konstrukcje, ale to po prostu kosztuje i nas dzisiaj na to nie stać.

Nie ma katalogu obiektów mostowych a taki katalog pozwoliłby na prostsze projektowanie i tańsze wykonawstwo. To potwierdzają wszyscy specjaliści zajmujący się tym tematem.

Kolejne sprawa to kwestia prowadzenia prac archeologicznych. Obecnie mamy taką sytuację, że prace archeologiczne rozpoczynają się albo tuż przed rozpoczęciem budowy albo niejako prowadzone są w ramach prowadzonych już prac budowlanych, a to często wstrzymuje budowę na kilka miesięcy.

Nie ma powodu, dla którego archeolodzy nie mogliby prowadzić swoich prac już w momencie, kiedy grunt jest wykupowany pod zaprojektowaną drogę. Archeolodzy mają bardzo dobrze skatalogowane miejsca, które chcieliby przebadać i wiedzą gdzie chcieliby prowadzić prace. Również analizujemy różne rozwiązania technologiczne pozwalające obniżyć koszty budowy dróg.

PAP: O ile te działania mogą obniżyć koszty budowy dróg?

J. Sz.: Nie mogę na razie mówić o liczbach, niektórzy jednak twierdzą, że nawet ok. 30 proc. można zaoszczędzić. Czy to rzeczywiście będzie prawdą to się przekonamy. Ale wszyscy eksperci twierdzą, że tutaj obniżanie kosztów jest możliwie. Obecnie pracuje nad tym specjalny zespół.

Zobacz też: Koszt budowy ostatniego odcinka autostrady A4

Chce też powiedzieć jasno, że nie chodzi nam o oszczędzanie na budowie dróg tylko o obniżaniu kosztów ich budowy, a pieniądze w ten sposób zaoszczędzone trafią na budową innych dróg. To nie jest tak, że one wypłyną z branży budowlanej.

PAP: Czy planowane są zmiany w funkcjonowaniu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad?

J. Sz.: Za wcześniej jeszcze, aby o tym mówić. Są propozycje do przeanalizowania takie jak przekształcenie GDDKiA w agencją budowy dróg, czy GDDKiA jako ta instytucja, która zajmuje się utrzymaniem dróg, kwestiami planowania czy tworzenia strategii transportowych. Ale na razie najważniejsze jest dla nas obniżenie kosztów budowy dróg.

PAP: Czy będą powoływane spółki specjalnego przeznaczenia przy budowie dróg?

J. Sz.: Traktujemy to jako jedną z opcji tańszego i efektywnego budowania dróg w Polsce. Prowadzimy prace na ile takie spółki byłyby opłacalne i na jakich odcinkach dróg mogłaby się utrzymać z opłat za ruch.

Rozmawiał Krzysztof Markowski

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Mazur

Kancelaria Prawa Pracy Wojciech Mazur

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK