| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Drogi > 270 mln zł na drogi w woj. Łódzkiem

270 mln zł na drogi w woj. Łódzkiem

W konkursie na drogi wojewódzkie zostanie przesądzone przyznanie 270 mln złotych na budowę i modernizację dróg w województwie Łódzkiem.

Ok. 320 mln zł unijnego dofinansowania jest do podziału w dwóch konkursach: na drogi wojewódzkie i przygotowanie terenów inwestycyjnych, ogłoszonych we wtorek przez zarząd woj. łódzkiego. To jedne z pierwszych konkursów w ramach RPO województwa łódzkiego na lata 2014-20.

W Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 znalazło się ponad 9 mld zł, czyli o 2,6 mld zł więcej niż w poprzedniej perspektywie finansowej. We wtorek zarząd województwa przyjął uchwałę o ogłoszeniu dwóch konkursów dotyczących dróg wojewódzkich i terenów inwestycyjnych. Nabór wniosków o dofinansowanie w obu konkursach rozpocznie się 17 sierpnia.

Zobacz też: Konsultacje społeczne dot. projektu Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023

Marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień zapewnił na spotkaniu z dziennikarzami, że środki z nowej perspektywy finansowej uruchamiane są zgodnie z ogłoszonym wcześniej harmonogramem, w pierwszych możliwych terminach.

Na drogi wojewódzkie kwota dofinansowania projektów ma wynieść 68 mln euro, czyli ponad 270 mln zł. Beneficjentem będzie województwo i samorządy lokalne, a pieniądze będą mogły zostać przeznaczone m.in. na budowę, przebudowę lub modernizację dróg wojewódzkich, w tym np. skrzyżowań czy obwodnic, modernizację wiaduktów, tuneli czy mostów. Nabór wniosków w tym konkursie potrwać ma do wyczerpania środków.

"Chcielibyśmy we wrześniu dokonywać rozstrzygnięć i podjąć interwencję, przebudowując drogi w naszym województwie" - zaznaczył Stępień.

Na projekty dotyczące przygotowania terenów inwestycyjnych do podziału jest 12 mln euro unijnego wsparcia, czyli ponad 49 mln zł. O dofinansowanie mogą starać się gminy i powiaty, ale także ich związki i stowarzyszenia. "Chcielibyśmy, aby samorządy zaczęły tworzyć warunki do rozwoju firm, chodzi nam szczególnie o sektor małych i średnich przedsiębiorstw. To ważne, aby pieniądze z nowego rozdania napędzały gospodarkę" - powiedział marszałek.

Dofinansowanie obejmie prace związane z kompleksowym przygotowaniem terenów pod inwestycje gospodarcze tj. m.in. prace studyjno-koncepcyjne, badania geotechniczne, uzbrojenie terenów inwestycyjnych, remonty lub modernizację obiektów budowlanych. Maksymalna wartość jednego projektu nie może przekraczać 20 mln zł, a poziom dofinansowania - 85 proc. wydatków kwalifikowanych. Nabór wniosków zakończy się 27 sierpnia.

Zobacz też: Budowa drogi S7 na odcinku Ostróda Północ - Ostróda Południe

Zgodnie z harmonogramem w trzecim kwartale tego roku mają ruszyć konkursy dotyczące m.in. promocji gospodarczej regionu, dróg lokalnych, rozwoju systemu ratowniczo-gaśniczego, integracji osób zagrożonych ubóstwem, aktywizacji społeczno-zawodowej czy usług na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Pod koniec roku będzie można ubiegać się o dofinansowanie projektów dotyczących m.in. badań i rozwoju przedsiębiorstw, innowacji w małych i średnich firmach, niskoemisyjnego transportu miejskiego czy termomodernizacji budynków.

Według danych Urzędu Marszałkowskiego w poprzedniej perspektywie - razem z pieniędzmi przedakcesyjnymi - woj. łódzkie zyskało 20 mld zł. Zrealizowano 13 tys. przedsięwzięć, a na głowę każdego z 2,5 mln mieszkańców regionu przypadało 8 tys. zł unijnych pieniędzy. (PAP)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Fedorowska

psycholog, mediator. Kancelaria Mediacyjna „Primum Consensus”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »