REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obwodnica Włoszczowy powstanie do 2020 r.?

Obwodnica Włoszczowy powstanie do 2020 r.?
Obwodnica Włoszczowy powstanie do 2020 r.?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Jest szansa na zbudowanie obwodnicy Włoszczowy (woj. Świętokrzyskie) do 2020 r. Na ile jest to realny scenariusz?

Obwodnica Włoszczowy odciąży rynek z ruchu tranzytowego

Około 37 mln złotych ma według wstępnych obliczeń kosztować 13-kilometrowa obwodnica Włoszczowy (Świętokrzyskie). Jak powiedział PAP dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, inwestycja jest na liście priorytetów nowego RPO na lata 2014-2020.

REKLAMA

Na razie realizacja inwestycji jest na wstępnym etapie. We wtorek burmistrz Gminy Włoszczowa, starosta włoszczowski oraz przedstawiciele poznańskiej firmy Archidrog, która ma przygotować dokumentację techniczną, podpisali umowę na wykonanie koncepcji programowo-przestrzennej trasy.

Zobacz też: Betonowe drogi będą tańsze w eksploatacji?

REKLAMA

Chodzi o poprowadzenie obwodnicy w taki sposób, by odciążyć ulice miasta, w tym Rynek z ruchu tranzytowego. W grę wchodzi zbudowanie nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 786 Kielce-Częstochowa przebiegającego wschodnimi i południowymi obrzeżami miasta. Władze planują również połączenie wylotówki na Częstochowę z trasą nr 785 w kierunku Radomska.

„Dobrze zorganizowana sieć dróg to nie tylko bezpieczeństwo i komfort jazdy, ale razem z układem kolejowym to krwioobieg gospodarki, to krok w kierunku zdynamizowania rozwoju gospodarczego naszego miasta” – ocenił w rozmowie z dziennikarzami burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek. W jego ocenie inwestycja nie tylko wyprowadzi z miasta tranzyt, ale może otworzyć nowe możliwości związane z pozyskaniem inwestorów i przygotowaniem dla nich terenów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak powiedział dziennikarzom starosta włoszczowski Jerzy Suliga, to jedna z najbardziej oczekiwanych inwestycji. „Mam nadzieję, że uda się ją zrealizować do końca obecnej perspektywy unijnej. Wiadomo, że po 2020 roku finansowanie podobnych działań może być znacznie trudniejsze” – zaznaczył.

Zobacz też: Budowa S8 od Radziejowic do Paszkowa

Obwodnica Włoszczowy powstanie do 2020 r.?

REKLAMA

Wiele wskazuje na to, że termin realizacji inwestycji do 2020 roku jest realny. Budowa obwodnicy znalazła się bowiem wśród priorytetów nowego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Jak powiedział PAP dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Damian Urbanowski „Inwestycja znajduje się w gronie 19 zadań, które chcemy przeprowadzić do 2022 roku. Gmina i powiat mają przygotować dla nas koncepcje, decyzje środowiskową, program funkcjonalno-użytkowy i studium wykonalności. Liczymy, że ta część będzie zrealizowana w 2016 roku” – powiedział.

Według Urbanowskiego, budowa obwodnicy jeśli dojdzie do skutku, będzie realizowana według zasady „zaprojektuj i zbuduj”. „Pytanie, ile będzie pieniędzy z RPO i które inwestycje zdołamy zrealizować. Liczymy na obwodnicę Włoszczowy, bo tam krzyżują się trzy drogi wojewódzkie i to w ścisłym centrum miasta” – dodał.

Plany budowy obwodnicy Włoszczowy pozytywnie ocenia także wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Jan Maćkowiak. „Szansa jest poważna (…) To dobre uzupełnienie inwestycji prowadzonej w poprzedniej perspektywie (przebudowa drogi wojewódzkiej 786 Kielce - zachodnia granica województwa – PAP). Jestem przekonany o potrzebie tej inwestycji” – powiedział PAP.

Położoną w zachodniej części województwa świętokrzyskiego Włoszczowę zamieszkuje prawie 11 tys. mieszkańców. Łącznie z częścią wiejską gminy żyje tam 20,5 tys. ludzi. Na obszarze miasta działa kilka zakładów przemysłowych z branż stolarki okiennej i drzwiowej, elektrotechnicznej, obróbki aluminium oraz spożywczej.

Przez miasto przebiegają trzy drogi wojewódzkie – 786 Kielce-Częstochowa, 785 Włoszczowa – Ciężkowice (w kierunku Radomska) i 742 Przygłów-Nagłowice.(PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

REKLAMA