| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Drogi > Senat RP: na autostradach pojedziemy szybciej, straż miejska nas nie ruszy

Senat RP: na autostradach pojedziemy szybciej, straż miejska nas nie ruszy


Prędkość maksymalna na autostradach wyniesie 140 km/h, Straż Miejska nie otrzymała większych uprawnień, zaś mandat z fotoradaru będzie nam groził przez 180 dni od momentu zrobienia przez urządzenie zdjęcia.

 To efekt piątkowego głosowania Senatu nad nowelizacją do ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Senatorzy wprowadzili do ustawy 15 poprawek, które musi jeszcze rozpatrzyć Sejm.

Zobacz również: 140 km/h na autostradzie i mniej fotoradarów

Po pierwsze, Senat przegłosował poprawkę, która podnosi limit dozwolonej prędkości na autostradach do 140 km/h (ze 130 km/h). Na drogach ekspresowych dwujezdniowych prędkość maksymalna została podniesiona ze 110 km/h do 120 km/h. Zaproponowana przez Sejm tolerancja na przekroczenie prędkości (5 km/h) została podniesiona przez Senat do 10 km/h. Oznacza to, że na terenie z ograniczeniem prędkości kierowcy zarejestrowani przez fotoradar zapłacą mandat, jeśli pojadą co najmniej 10 km/h szybciej, czyli 61 km/h.

Senat odrzucił poprawkę o zwiększeniu uprawnień dla straży miejskiej lub gminnej. Oznacza to, że funkcjonariusze tej służby będą mogli używać fotoradarów na takich zasadach jak dotychczas: na drogach gminnych, powiatowych, wojewódzkich oraz na drogach krajowych, ale tylko w terenie zabudowanym. Strażnicy nie będą mogli ustawiać fotoradarów na autostradach i drogach ekspresowych, nawet w terenie zabudowanym.

Zobacz również serwis: Prawo

Senat nie zgodził się też aby znieść konieczność oznakowywania miejsc w których stoją fotoradary. W mocy pozostał pomysł Sejmu, by ostrzegać kierowcę o prowadzonym pomiarze prędkości, dając mu czas na zmniejszenie prędkości.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy sp.k.

Wszechstronne usługi dla biznesu, samorządów oraz jednostek administracji publicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK