| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Drogi > Senat RP: na autostradach pojedziemy szybciej, straż miejska nas nie ruszy

Senat RP: na autostradach pojedziemy szybciej, straż miejska nas nie ruszy


Prędkość maksymalna na autostradach wyniesie 140 km/h, Straż Miejska nie otrzymała większych uprawnień, zaś mandat z fotoradaru będzie nam groził przez 180 dni od momentu zrobienia przez urządzenie zdjęcia.

 To efekt piątkowego głosowania Senatu nad nowelizacją do ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Senatorzy wprowadzili do ustawy 15 poprawek, które musi jeszcze rozpatrzyć Sejm.

Zobacz również: 140 km/h na autostradzie i mniej fotoradarów

Po pierwsze, Senat przegłosował poprawkę, która podnosi limit dozwolonej prędkości na autostradach do 140 km/h (ze 130 km/h). Na drogach ekspresowych dwujezdniowych prędkość maksymalna została podniesiona ze 110 km/h do 120 km/h. Zaproponowana przez Sejm tolerancja na przekroczenie prędkości (5 km/h) została podniesiona przez Senat do 10 km/h. Oznacza to, że na terenie z ograniczeniem prędkości kierowcy zarejestrowani przez fotoradar zapłacą mandat, jeśli pojadą co najmniej 10 km/h szybciej, czyli 61 km/h.

Senat odrzucił poprawkę o zwiększeniu uprawnień dla straży miejskiej lub gminnej. Oznacza to, że funkcjonariusze tej służby będą mogli używać fotoradarów na takich zasadach jak dotychczas: na drogach gminnych, powiatowych, wojewódzkich oraz na drogach krajowych, ale tylko w terenie zabudowanym. Strażnicy nie będą mogli ustawiać fotoradarów na autostradach i drogach ekspresowych, nawet w terenie zabudowanym.

Zobacz również serwis: Prawo

Senat nie zgodził się też aby znieść konieczność oznakowywania miejsc w których stoją fotoradary. W mocy pozostał pomysł Sejmu, by ostrzegać kierowcę o prowadzonym pomiarze prędkości, dając mu czas na zmniejszenie prędkości.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Fabryka Motywacji

Szkolenia, rekrutacja, coaching i mentoring, doradztwo HR, doradztwo biznesowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK