REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Używany Citroen C3: miejska awangarda

Kalinowski Marcin
Citroen C3 w wersji pięciodrzwiowej
Citroen C3 w wersji pięciodrzwiowej
Citroen

REKLAMA

REKLAMA

Citroen C3 pierwszej generacji to małe, praktyczne i niepospolite miejskie autko. Wyglądem nawiązuje do słynnego modelu 2CV, zwanego kaczką. Nie jest to drogie auto, choć czasami koszty napraw elektroniki mogą nas zadziwić.

Citroen C3 pojawił się na rynku w 2002 roku. Od razu wzbudził sporo emocji: wyglądał nietuzinkowo, jak na małe auto był bardzo obszerny w środku, dość pojemny jest też bagażnik (mieści aż 305 litrów!), a silniki oszczędne. Niestety z czasem okazało się, że auto wcale nie jest niezawodne, stąd wiele egzemplarzy kusi dziś niską ceną.

REKLAMA

Zobacz też: Opinie kierowców o Citroenie C3

Od wprowadzenia na rynek w 2002 roku Citroen C3 dostępny był tylko jako pięciodrzwiowy hatchback. Dopiero rok później pojawił się model Pluriel, czyli kabriolet. W 2004 roku Citroen wprowadził na rynek uterenowioną wersję XTR. W 2005 roku C3 przeszedł facelifting: zmodernizowano zarówno wnętrze jak i nadwozie, pojawił się też nowy silnik diesla 1,6 HDi o mocy 109 KM. W 2008 roku wprowadzono kolejną nowinkę: w silniku 1,4 litra pojawił się system Start&Stop. C3 pierwszej generacji produkowano do 2009 roku. W 2010 pojawił się Citroen C3 drugiej generacji.

Silniki

W Citroenie C3 spotkać można silniki benzynowe i Diesla. W benzynach zdarzają się drobne wycieki oleju, awaryjne są też silniki krokowe i cewki zapłonowe.

Benzynowe:

1,1 60 KM - słabe osiągi, a zużycie paliwa wcale nie jest aż tak niższe od nieco mocniejszych wersji. Raczej nie polecamy, choć silnik jest raczej bezawaryjny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1,4 75 KM - ośmiozaworowy silnik wolnossący, niezawodny i trwały. Ze względu na ośmiozaworową głowicę jest to silnik tani w naprawie i eksploatacji. Zużywa średnio 6,2 litra na 100 kilometrów.

1,4 16V 90 KM - szesnastozaworowa wersja poprzedniego silnika. Większe osiągi przekładają się na... nieco mniejsze spalanie (średnio 6 litrów na 100 km). Silnik równie trwały co wersja 75-konna, choć ze względu na szesnastozaworową głowicę jego konstrukcja jest nieco bardziej skomplikowana, przez co droższa w naprawie.

1,6 16V 110 KM - najszybsza wersja, 110 KM mocy. Auto setkę osiąga w 9,7 sekundy.

Diesle

REKLAMA

Silniki Diesla cieszą się w Citroenie C3 ogromnym zainteresowaniem. Są dynamiczne i oszczędne. Niestety trzeba też być przygotowanym na wysokie wydatki w przypadku awarii. A o tą niestety łatwiej niż w przypadku silników benzynowych. Najczęściej w Dieslach zawodzi turbosprężarka, układ wtrysku i dwumasowe koło zamachowe. Silniki Diesla nie różnią się od siebie znacząco. Dostępne są następujące wersje: 1,4 HDi 68 KM (wersja ośmiozaworowa), 1,4 HDi 16V 92 KM (wersja szesnastozaworowa) oraz 1,6 HDi 16v 92 KM (najmniej trwały wariant). Zdecydowanie najlepszym wyborem jest 68-konny Diesel HDi o pojemności 1,4 litra.

Jak to w przypadku aut francuskich, Diesle w Citroenie C3 pełne są różnego rodzaju technologicznych innowacji. Dopóki działają to dobrze, ale jeśli przestaną, musimy liczyć się z wysokimi kosztami napraw. Kupując Diesla koniecznie odwiedźmy autoryzowany serwis i przeprowadźmy kontrolę silnika i kupujmy auto dopiero kiedy otrzymamy potwierdzenie, że wszystko jest w porządku. Bardzo wrażliwe w tych silnikach są zwłaszcza układy wtryskowe. Osprzęt do Diesli to właściwie jedyne drogie części zamienne. Przy regularnym serwisowaniu i kulturalnej jeździe nie powinno być jednak zbyt wiele problemów.

Na co uważać?

Zawieszenie: niestety nie jest zbyt trwałe. Warto sprawdzić, czy nie ciekną tylne amortyzatory (a lubią). Szybko też zużywają się sworznie przednich wahaczy i łaczniki stabilizatora.

Zobacz też: Test Citroen C3: pojazd dla artysty

Elektryka i elektronika: pięta achillesowa Citroena C3. Części mechaniczne są tanie i łatwo dostępne, jednak naprawy układów elektrycznych są po prostu bardzo trudne i mało warsztatów potrafi je wykonać. Zawodne są tu zwłaszcza elementy wyposażenia (klimatyzacja), a im bogatsza wersja, tym większe prawdopodobieństwo, że coś będzie "nie tak". Układ elektryczny w Citroenie C3 nie lubi też wilgoci.

Cena

Citroeny C3 z początku produkcji są tanie. Wersję z silnikiem benzynowym można kupić już za 8 tysięcy złotych. O ile silniki benzynowe są raczej bezproblemowe i można pokusić się o oszczędności (zwłaszcza w przypadku aut słabo wyposażonych), to jednak już na wersję z silnikiem Diesla powinniśmy przygotować 15 tysięcy złotych i koniecznie sprawdzić auto w autoryzowanym serwisie. Najlepiej celować jest w egzemplarze maksymalnie trzyletnie, wydamy wtedy jednak nawet 20 tysięcy złotych.

Przykładowe ceny części

  • Filtr oleju: od 20 złotych
  • Filtr powietrza: od 30 złotych
  • Klocki hamulcowe komplet na przód: 65 złotych
Citroen C3 Pluriel kabriolet
Citroen
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

REKLAMA

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

REKLAMA