REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Transport specjalistyczny - co transportują firmy kurierskie?

Transport zastawki serca w Centrum Zdrowia Dziecka
Transport zastawki serca w Centrum Zdrowia Dziecka
TNT Express

REKLAMA

REKLAMA

Przesyłki kurierskie to nie tylko paczki i dokumenty. Każdego dnia firmy kurierskie dostarczają ładunki na drugi koniec świata. Co najciekawsze, z usług kurierów nie korzystają tylko przedsiębiorstwa, transportowane są także żywe tkanki z instytucji państwowych.

Przesyłki ratujące życie, a nawet lokomotywy

TNT Express transportuje najbardziej wymagające materiały i substancje. Za pośrednictwem usługi Cold Chain Transport firma przewozi zastawki serca do przeszczepu. Z tego serwisu, przeznaczonego dla przesyłek szczególnie wrażliwych na zmianę temperatury, korzysta Bank Zastawek Serca Centrum Zdrowia Dziecka, aranżując ok. 5 transportów tygodniowo. Dzięki zastosowaniu specjalnych opakowań Medpak Thermo i urządzeń do pomiaru temperatury przewożone substancje nie zmieniają składu chemicznego pod wpływem wahań temperatury. Usługa zapewnia ekspresowy przewóz m.in. próbek klinicznych, organów do transplantacji, płynów ustrojowych, substancji chemicznych.

REKLAMA

Zobacz też: Flota kurierska - nie tylko samochody!

Dobra firma kurierska podejmie się najbardziej nieprawdopodobnych transportów. Dowód? 40-tonowa lokomotywa, która pojechała z Wrześni do Sosnowca. Zamiast po szynach – na lawecie. Po uzyskaniu zezwoleń, niezbędnych do transportu tak dużego obiektu, 9-metrowa lokomotywa została za pomocą dźwigów załadowana na platformę niskopodłogową i wyruszyła w drogę. Przewóz możliwy był jedynie nocą. Ciężarówka, przewożąca parowóz, eskortowana była przez specjalistyczny samochód – pilota, a całość zestawu, na który składał się ciągnik i platforma, mierzył 25 m. Już następnego dnia po załadunku klient mógł cieszyć się widokiem parowozu w swoim zakładzie.

Wyzwania wpisane w branżę kurierską

Gdy jedna z firm motoryzacyjnych, zlokalizowanych na południu Polski, znacznie zwiększyła produkcję, zwróciła się do TNT Express z zadaniem zaaranżowania bardzo precyzyjnych dostaw komponentów wprost na linie produkcyjne swojego kontrahenta. Chodziło o transporty do Szwecji, Francji, Holandii i Belgii. W okresie zaledwie miesiąca zostało zrealizowanych 59 przelotów specjalnie wyczarterowanymi samolotami. Usługi obejmowały: odbiór towaru w zakładzie w Polsce, kompleksową obsługę na lotnisku w Katowicach, uzyskanie   niezbędnych  pozwoleń, sporządzenie dokumentacji, przelot i dostawę do zakładu klienta. Dzięki  zastosowaniu tego typu rozwiązań kontrahent polskiej firmy mógł płynnie realizować  produkcję, bez narażania się na kosztowne przestoje.

Zobacz też: Przyczepa kempingowa a system viaToll

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czarter samolotu w 20 minut lub transport tkanek

REKLAMA

"Pewnego dnia o godz. 16.00 otrzymaliśmy zapytanie dotyczące pilnego przesłania  komponentów  na linię produkcyjną. Towar, o łącznej  wadze 930 kg, miał dotrzeć do Szwecji do godz. 6:30 kolejnego dnia – w innym przypadku zleceniodawca musiałby zatrzymać linię produkcyjną, co oznaczałoby  ogromne  koszty.  Wystarczyło 20 min. aby sprawdzić możliwości aranżacji  czarteru, uzyskać akceptację klienta i zlecić przylot samolotu." - informuje Aleksandra Stasiak z działu public relations TNT Express.

Do najgłośniejszych transportów specjalistycznych należy przewóz tkanek „toruńskich łabędzi”, zarażonych wirusem ptasiej grypy. Firma kurierska transportowała je w 2006 z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach do brytyjskiego laboratorium VLA Weybridge (New Haw,  Addlestone, Surrey).

Zobacz też: Carpooling – sposób na drogie paliwo

Transportowało ważącą ponad tonę część zamienną dla statku, który uległ awarii u wybrzeży Nowej Zelandii. Armator musiał szybko znaleźć firmę, która dostarczyłaby część łożyska do statku, oddalonego o 17 000 km i 10 stref czasowych od Szczecina. TNT podjęło się zadania: część silnika podróżowała w drewnianej skrzyni, którą poddano procesowi fumigacji (obróbce cieplnej by wyeliminować bakterie i grzyby). Statek został naprawiony i mógł kontynuować rejsy.

Tekst: Aleksandra Stasiak

Boeing cargo
TNT Express
Transport lokomotywy
TNT Express
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

REKLAMA