reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > ABC samochodowych podróży > Carpooling – sposób na drogie paliwo

Carpooling – sposób na drogie paliwo

Każdego dnia przejeżdżając w pobliżu stacji benzynowej, widzimy coraz droższe ceny paliwa. Gdy jednak nie chcemy się rozstać z autem, warto zastanowić się nad alternatywnymi rozwiązaniami podróżowania samochodem. Właśnie takim rozwiązaniem może być Carpooling.

Co to jest ?

Carpooling jest ideą która zrodziła się już w latach 50 w Stanach Zjednoczonych, zaś szczególnie popularna stała się podczas „kryzysu paliwowego”. W Polsce największą popularność Caropooling zdobył w czasie PRL-u. Prowadzona wtedy kampania „podwieź sąsiada” zachęcała do dzielenia się luksusowym dobrem jakim był samochód. Wyrażenie to w wolnym tłumaczeniu oznacza: „podwożenie” czy „wypełnianie auta” - nie jest to autostop. Polega na udostępnianiu wolnego miejsca w samochodzie innym osobom i dzieleniu się kosztami dojazdu. Im więcej osób w aucie, tym bardziej spadają koszty podróży czy też dojazdu do pracy. Większy jest natomiast komfort podróżowania, niż w przypadku podróżowania komunikacja zbiorową.

Idea ta dzięki Internetowi nabrała całkiem nowego znaczenia. W sieci można znaleźć strony (carpooling.pl czy dojazdy.eu) w których możemy znaleźć ogłoszenia. Na początek idealnymi kandydatami są osoby z naszego otoczenia, ponieważ ich znamy i mamy do nich zaufanie.

Zobacz też: Jak radzić sobie z chorobą lokomocyjną?

Korzyści wspólnego podróżowania

Podstawowymi korzyściami jest cięcie kosztów podróży, na co składają się: opłaty parkingowe, przejazd autostradą czy wypożyczenie samochodu. Mniej samochodów to mniej hałasu oraz redukcja zanieczyszczeń spowodowanych transportem. Może także ograniczyć problem korków na drogach. Wiele organizacji rządowych i ekologicznych popiera ideę wspólnego podróżowania.

Popularna forma podróży na zachodzie

Carpooling jest także bardzo popularną formą podróży w krajach zachodnich. W niektórych można spotkać specjalnie wydzielone pasy dla samochodów przewożących co najmniej 2-3 osoby. Także władze państw wspierają tę ideę i są one częścią tamtejszej polityki infrastruktury, transportu czy też ochrony środowiska.

Zobacz też: Samochodem po Europie i świecie

W Stanach Zjednoczonych na podobieństwo carpoolingu powstał system o nazwie „Slugging”, działa on w Waszyngtonie i Północnej Wirginii. Polega on na okazjonalnym podwożeniu osób, które stoją w wyznaczonych miejscach przy trasie. W tym systemie nie ma żadnych korzyści pieniężnych, ponieważ kierowcy dzięki zabraniu 2-3 osób, zamiast stać w korkach mogą korzystać ze specjalnych pasów (HOV).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Arkadiusz Zuzmak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa cywilnego, handlowego i administracyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama