| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > ABC samochodowych podróży > Carpooling – sposób na drogie paliwo

Carpooling – sposób na drogie paliwo

Każdego dnia przejeżdżając w pobliżu stacji benzynowej, widzimy coraz droższe ceny paliwa. Gdy jednak nie chcemy się rozstać z autem, warto zastanowić się nad alternatywnymi rozwiązaniami podróżowania samochodem. Właśnie takim rozwiązaniem może być Carpooling.

Co to jest ?

Carpooling jest ideą która zrodziła się już w latach 50 w Stanach Zjednoczonych, zaś szczególnie popularna stała się podczas „kryzysu paliwowego”. W Polsce największą popularność Caropooling zdobył w czasie PRL-u. Prowadzona wtedy kampania „podwieź sąsiada” zachęcała do dzielenia się luksusowym dobrem jakim był samochód. Wyrażenie to w wolnym tłumaczeniu oznacza: „podwożenie” czy „wypełnianie auta” - nie jest to autostop. Polega na udostępnianiu wolnego miejsca w samochodzie innym osobom i dzieleniu się kosztami dojazdu. Im więcej osób w aucie, tym bardziej spadają koszty podróży czy też dojazdu do pracy. Większy jest natomiast komfort podróżowania, niż w przypadku podróżowania komunikacja zbiorową.

Idea ta dzięki Internetowi nabrała całkiem nowego znaczenia. W sieci można znaleźć strony (carpooling.pl czy dojazdy.eu) w których możemy znaleźć ogłoszenia. Na początek idealnymi kandydatami są osoby z naszego otoczenia, ponieważ ich znamy i mamy do nich zaufanie.

Zobacz też: Jak radzić sobie z chorobą lokomocyjną?

Korzyści wspólnego podróżowania

Podstawowymi korzyściami jest cięcie kosztów podróży, na co składają się: opłaty parkingowe, przejazd autostradą czy wypożyczenie samochodu. Mniej samochodów to mniej hałasu oraz redukcja zanieczyszczeń spowodowanych transportem. Może także ograniczyć problem korków na drogach. Wiele organizacji rządowych i ekologicznych popiera ideę wspólnego podróżowania.

Popularna forma podróży na zachodzie

Carpooling jest także bardzo popularną formą podróży w krajach zachodnich. W niektórych można spotkać specjalnie wydzielone pasy dla samochodów przewożących co najmniej 2-3 osoby. Także władze państw wspierają tę ideę i są one częścią tamtejszej polityki infrastruktury, transportu czy też ochrony środowiska.

Zobacz też: Samochodem po Europie i świecie

W Stanach Zjednoczonych na podobieństwo carpoolingu powstał system o nazwie „Slugging”, działa on w Waszyngtonie i Północnej Wirginii. Polega on na okazjonalnym podwożeniu osób, które stoją w wyznaczonych miejscach przy trasie. W tym systemie nie ma żadnych korzyści pieniężnych, ponieważ kierowcy dzięki zabraniu 2-3 osób, zamiast stać w korkach mogą korzystać ze specjalnych pasów (HOV).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Kowalski

Doradca podatkowy z kilkunastoletnim stażem w różnych organach podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »