REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowoczesny i ekologiczny transport miejski

REKLAMA

17 lutego 2012 r. w siedzibie Instytutu Transportu Samochodowego w Warszawie powołano do życia nowatorską inicjatywę o nazwie Centrum Naukowo-Przemysłowe „TEAM-ECO”. Jej celem jest optymalne wykorzystanie potencjału naukowego i gospodarczego dla potrzeb szybkiego rozwoju i postępu naukowo-przemysłowego Polski. „TEAM-ECO” oznacza Trans (transport rzeczy i osób, transport miejski), Eco (ekologia, energia odnawialna, recykling, ochrona środowiska), Auto (nowoczesne konstrukcje, innowacyjne materiały i technologie, samochody elektryczne i hybrydowe), Mobil (mobilność niepełnosprawnych, alternatywne źródła energii).

Realizacja strategicznych projektów naukowo-badawczo-rozwojowych, skutkujących wdrożeniami oraz transferem innowacyjnych i nowoczesnych technologii, wymaga współpracy naukowo-gospodarczej. Tego rodzaju współpraca gwarantuje  przede wszystkim optymalne wykorzystanie potencjału naukowego i gospodarczego dla potrzeb szybkiego rozwoju i postępu naukowo-przemysłowego Polski.

REKLAMA

Instytut Transportu Samochodowego wystąpił z inicjatywą powołania zespołu firm i instytucji, których wspólne działania zwiększą konkurencyjność polskich technologii i produktów, szczególnie w dynamicznie rozwijających się obszarach - transport, odnawialna energia czy ochrona środowiska. Jego celem jest maksymalizacja korzyści płynących ze współpracy wyspecjalizowanych partnerów, działających niejednokrotnie na różnych płaszczyznach gospodarki,

Zobacz też: Zły stan samochodowych reflektorów przyczyną wypadków?

REKLAMA

Pełna nazwa Centrum brzmi: Centrum Naukowo-Przemysłowe „TEAM-ECO”, przy czym TEAM oznacza Trans (transport rzeczy i osób, transport miejski), Eco (ekologia, energia odnawialna, recykling, ochrona środowiska), Auto (nowoczesne konstrukcje, innowacyjne materiały i technologie, samochody elektryczne i hybrydowe), Mobil (mobilność niepełnosprawnych, alternatywne źródła energii).

Głównym celem Centrum jest integracja środowiska naukowego i jednostek sektora gospodarczego w pracach nad rozwojem nowoczesnych technologii. Jego działalność będzie obejmowała obszar transportu, oraz stworzenie platformy współpracy dla Partnerów na potrzeby realizacji wspólnych projektów, badań naukowo-technicznych i prac rozwojowych oraz komercjalizacji ich wyników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do głównych zadań Centrum będzie należało.

·    definiowanie obszarów i tematów badawczych z zakresu zainteresowań Centrum,

·    pozyskiwanie i realizacja projektów badawczych, badań naukowo-technicznych i prac rozwojowych – krajowych i finansowanych z funduszy międzynarodowych,

·    współdziałanie w realizacji wdrożeń wyników prac naukowo-technicznych Centrum,

·    wspieranie i  koordynowanie działalności Partnerów wchodzących w skład Centrum,

·    budowanie struktur i powiązań pomiędzy Partnerami,

·    inicjowanie tworzenia i korzystania z dużej infrastruktury badawczej oraz jej tworzenie,

·    inicjowanie udziału Partnerów w międzynarodowych programach badawczych,

·    pozyskiwanie środków na finansowanie działań Centrum,

·    gromadzenie informacji i wiedzy z zakresu zainteresowań Partnerów,

·    promocja Partnerów poprzez wspólne przygotowanie oferty marketingowej oraz udział w targach, sympozjach i konferencjach.

Centrum ma charakter otwarty, ale jego członkami mogą być instytuty badawcze oraz jednostki sektora gospodarczego, prowadzące działalność zgodną z obszarami merytorycznymi Centrum. W skład Centrum mogą wchodzić również uczelnie i instytuty PAN oraz zagraniczne instytucje naukowe i podmioty gospodarcze.

Zobacz też: Nietrzeźwy poranek

Członkami-założycielami Centrum „TEAM-ECO” są:

·     Instytut Transportu Samochodowego (Koordynator Centrum),

·     Instytut Metalurgii i Inżynierii Materiałowej im. Aleksandra Krukowskiego, Polskiej Akademii Nauk w Krakowie,

·     Instytut Odlewnictwa z siedzibą w Krakowie,

·     Wojskowy Instytut Techniki Inżynieryjnej im. profesora Józefa Kosackiego,

·     Politechnika Warszawska,

·     Politechnika Poznańska,

·     Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego,

oraz firmy:

·     „AMZ Kutno”,

·     „Instytut Technik i Technologii Specjalnych”,

·     „MOTOTECHNIKA – Józef Zborowski”,

·     „Odlewnia żeliwa wulkan”,

·     „ROMA”,

·     „TABAL Jan Kidaj, Mieczysław Daniel”,

·     „UTAL”,

·     „WGW GREEN ENERGY POLAND”,

·     „WIELTON”,

·     „Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe KAMA Zofia Wołosiak”.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

REKLAMA