| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Wnętrze i wyposażenie > Jak przerobić auto z kratką na osobowe?

Jak przerobić auto z kratką na osobowe?

Każde auto osobowo-ciężarowe można przerejestrować na osobówkę. Jakie są tego korzyści? Możemy zgodnie z prawem wymontować nieporęczną kratkę z bagażnika. Warto jednak wiedzieć, że fizyczne wyjęcie kraty to za mało...

Wizyta u fachowca

Demontaż kratki musimy przeprowadzić koniecznie w licencjonowanym warsztacie zajmującym się „zmianami parametrów użytkowych aut”. W praktyce wyjąć kratkę może każdy warsztat, który je montuje. Adresy można znaleźć w internecie, można też zapytać na stacji kontroli pojazdów. Tam na pewno uzyskamy informację, gdzie i za ile taką operację da się przeprowadzić.

Jeśli już jesteśmy przy pieniądzach - wymontowanie kratki i wypisanie odpowiednich dokumentów, w których zostanie stwierdzone, że nasze auto jest już pełnoprawnie osobowe, trzeba będzie zapłacić około 180 złotych. Jeśli dojdzie do tego montaż innych części (np. kanapy czy pasów bezpieczeństwa), kwota może być wyższa.

Zobacz też: Jak czytać samochodowe kontrolki?

Tak wyposażeni musimy stawić się na stacji kontroli pojazdów. Tam wykonujemy standardowe badanie techniczne. Jeśli auto jest sprawne, pozostaje jedynie zamówić „świadectwo homologacji” u importera auta. W praktyce można je zamówić w każdym salonie konkretnej marki, zostawiając dane naszego auta. Ile kosztuje świadectwo? - tu niestety ceny narzucają oficjalni importerzy, którzy wystawiają poświadczony dokument. Usługa jest wyceniana średnio na około 100 złotych.

Zobacz też: Jak nie dać się oszukać w warsztacie samochodowym?

Wizyta w urzędzie

Ostatnim etapem zamiany ciężarówki na auto osobowe jest wizyta w wydziel komunikacji.

Aby przerejestrować samochód ciężarowy na auto osobowe, trzeba przedstawić następujące dokumenty:
- zaświadczenie o przebudowie pojazdu zawierające opis dokonanych zmian
- świadectwo homologacji potwierdzające, że dany model samochodu jest przystosowany konstrukcyjnie do funkcjonowania jako auto osobowe
- kserokopie dokumentu poświadczającego, że firma, która przerobiła samochód, posiada do tego odpowiednie uprawnienia

Zobacz też: Przerejestrowanie auta ciężarowego na osobowe

Gdy będziemy odbierać nowy dowód rejestracyjny w rubryce „typ pojazdu” pojawi się już napis „osobowy”.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Gierus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »