| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Holowanie > O czym pamiętać w czasie holowania?

O czym pamiętać w czasie holowania?

Oprócz przepisów mówiących o technicznej stronie holowania zawartych w Prawie o ruchu drogowym warto pamiętać o kilku zasadach zwiększających bezpieczeństwo w czasie holowania.

Miejsce w pojeździe holowanym powinien zająć bardziej doświadczony kierowca. Przed rozpoczęciem podróży powinno się ustalić sygnał oznaczający postój. Może być dany światłami lub ręką. Należy także cały czas zwracać uwagę na to, co się dzieje w drugim samochodzie. Przy korzystaniu z giętkiego połączenia należy dbać, by cały czas było ono naprężone. To zabezpiecza przed szarpaniem pojazdu i zerwaniem połączenia holowniczego.

Zobacz również: Jak używać trójkąta ostrzegawczego?

Same przepisy mówią, że holowanie pojazdów może odbywać się w terenie zabudowanym z prędkością do 30 km/h, a w niezabudowanym – do 60 km/h. Pojazd holujący powinien mieć włączone światła mijania, a holowany pozycyjne, trójkąt ostrzegawczy z tyłu po lewej stronie. Może też mieć włączone światła awaryjne.

Zobacz również: Co to jest ICE?

Jeśli połączenie jest sztywne, powinno mieć co najmniej 3 m, giętkie – 4-6 m. Należy je oznaczyć biało-czerwonymi pasami lub żółtą albo czerwoną chorągiewką. Co warto wiedzieć, według przepisów nie należy korzystać z połączenia giętkiego do holowania samochodu, którego hamowanie jest wspomagane podczas pracy silnika. Pewien wyjątek dotyczy także holowania na autostradzie. Mogą to robić tylko specjalnie przystosowane do tego pojazdy i w dodatku tylko do najbliższego zjazdu lub strefy do obsługi podróżnych.

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Oprócz przepisów mówiących o technicznej stronie holowania zawartych w Prawie o ruchu drogowym warto pamiętać o kilku zasadach zwiększających bezpieczeństwo w czasie holowania. Fot. Fotolia
Oprócz przepisów mówiących o technicznej stronie holowania zawartych w Prawie o ruchu drogowym warto pamiętać o kilku zasadach zwiększających bezpieczeństwo w czasie holowania. Fot. Fotolia

Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Zając

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK