REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Prędkość ekonomiczna, jak ją obliczyć?

Jakubowski Ryszard
Na koszt podróży ma także wpływ wiele innych czynników, wśród których wartość zużytego paliwa nie jest najważniejsza. Fot. Bentley
Na koszt podróży ma także wpływ wiele innych czynników, wśród których wartość zużytego paliwa nie jest najważniejsza. Fot. Bentley

REKLAMA

REKLAMA

Prędkość ekonomiczna – w teorii - to taka, przy której samochód zużywa najmniej paliwa na każde 100 km. Nie jest to do końca prawda. Na koszt podróży ma także wpływ wiele innych czynników, wśród których wartość zużytego paliwa nie jest najważniejsza.

Podczas jazdy oprócz paliwa samochód musi zużywać także inne ciecze: olej silnikowy, płyn do spryskiwaczy szyb, płyn w chłodnicy oraz płyn hamulcowy. Zużywają się też wszystkie jego podzespoły i części, z czego najbardziej – nakładki hamulcowe i opony. Im szybsza jazda tym jedne i drugie częściej wymagają wymiany.

REKLAMA

Zobacz także: Jak kierowca powinien chronić oczy przed słońcem?

REKLAMA

Prędkość jazdy, a raczej, prędkość obrotowa silnika ma wpływ na zużycie oleju silnikowego. Silnik w dobrym stanie technicznym zużywa go mało, ale im starszy, tym zużycie jest większe. Zależy ono także od jego prędkości obrotowej i od obciążenia: im wyższe obroty są wykorzystywane, tym większe jest zużycie oleju.

Ciecz chłodząca silnik prawie nie ulega zużyciu, z wyjątkiem sytuacji, gdy silnik pracujący pod dużym obciążeniem i na wysokich obrotach wytworzy tak dużo ciepła, że chłodnica nie jest w stanie go odprowadzić. Wówczas chłodnica „gotuje się” a jej zawartość jest wyrzucana na zewnątrz przez jej zawór bezpieczeństwa, znajdujący się zazwyczaj w korku wlewowym i albo trafia do zbiorniczka wyrównawczego, albo wycieka na drogę. Zużycie płynu do spryskiwania szyb ma niewiele wspólnego z techniką i prędkością jazdy i zależy głównie od aury oraz stanu drogi. In jej nawierzchnia jest bardziej zanieczyszczona, tym zużycie tej cieczy jest większe w przeliczeniu na 1 km trasy.

Dla wielu kierowców, jeżdżących zgodnie z przepisami, może się wydać dziwne, że najistotniejszym czynnikiem wpływającym na koszty podróży jest stosunek kierowcy do prawa o ruchu drogowym. Jeden mandat za przekroczenie prędkości na odcinku Warszawa – Zakopane kosztuje tyle samo, a nawet więcej, niż paliwo zużyte na pokonanie tej trasy!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jak jeździć ekonomicznie?

Tak, więc o tym czy dana prędkość jest ekonomiczna decyduje przede wszystkim to, czy jest ona zgodna z obowiązującymi ograniczeniami i czy jest taka w przybliżeniu taka sama, jak zalecana przez producenta danego samochodu. Oczywiście istnieją pewne rozbieżności w zużyciu paliwa, wywołane czynnikami niezależnymi od kierowcy, takimi jak rodzaj nawierzchni, po której porusza się pojazd, temperatura powietrza, kierunek wiatru itp. Np. utrzymywanie zalecanej przez producenta prędkości ekonomicznej podczas jazdy pod wiatr może prowadzić do znacznego wzrostu zużycia paliwa. Samochód może zużywać także więcej paliwa, gdy kierowca stara się za wszelką cenę utrzymać tę prędkość podczas jazdy pod górę, lub zbyt późno będzie redukował biegi na stromych podjazdach.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

REKLAMA

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

REKLAMA