reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Napęd i skrzynia biegów > Jak eksploatować silnik samochodowy?

Jak eksploatować silnik samochodowy?

Pojazdy samochodowe są tak konstruowane i wykonywane, aby uzyskać jak największą ich trwałość i niezawodność. Nie oznacza to jednak, że są wieczne.

Aby zachować wszystkie walory pojazdu przez wiele lat i cieszyć się jego niezawodnością, należy przestrzegać kilku ważnych zasad.

Zobacz również: Jak nocą w trasie wykonywać różne prace przy samochodzie?

1. Podczas jazdy zawsze starać się utrzymywać tzw. prędkość eksploatacyjną, podawaną zwykle przez producenta. Najczęściej jest ona w przybliżeniu równa prędkości ekonomicznej.

2. Nie jeździć z prędkością maksymalną na dłuższych odcinkach; stosować ją tylko w sytuacjach, kiedy jest to absolutnie konieczne. Zużycie części silnika spalinowego gwałtownie rośnie wraz ze wzrostem jego prędkości obrotowej i jest największe przy jego pracy z maksymalnymi obrotami.

3. Zmieniać biegi we właściwym momencie. Włączać wyższy bieg nie wcześniej niż po przekroczeniu najniższej prędkości, podawanej przez producenta samochodu dla danego biegu. Jazda z prędkością niższą, niż najniższa dopuszczalna dla danego biegu powoduje tak samo intensywne zużycie silnika, jak jazda na najwyższych obrotach.

4. Unikać ruszania w trudnym terenie oraz na pochyłościach pod górę. W takich sytuacjach zarówno sprzęgło, jak i sam silnik pracują w nieodpowiednich warunkach, a więc ich zużycie jest większe, niż normalnie.

5. Nie przyspieszać gwałtownie, jeżeli nie jest to wymuszone względami bezpieczeństwa i sytuacją na drodze. Gwałtowne zwiększenie obrotów silnika wpływa niekorzystnie na wiele jego elementów, a głównie na łożyskowanie korbowodów.

6. W trudnym terenie poruszać się z wykorzystaniem odpowiednich, niskich biegów tak, aby zawsze mieć pewien dość duży zapas mocy silnika, gdy będzie konieczne pokonanie np. bardziej piaszczystego czy błotnistego odcinka drogi.

Zobacz również: Jak układać w przyczepie przewożone przedmioty?

7. Nie przegrzewać silnika ani nie eksploatować go poniżej normalnej temperatury pracy, wynoszącej najczęściej około 80 stopni Celsjusza. Zbyt gorący silnik to zbyt rzadki olej, a więc – gorsze smarowanie. To także szybsze zużycie elementów gumowych (węży, króćców) układu chłodzenia oraz uszczelek. W zbyt zimnym silniku resztki nieopalonego paliwa przedostają się do oleju silnikowego i mogą go po dłuższym czasie takiej eksploatacji tak rozcieńczyć, że utraci on swoje właściwości smarne, tym samym może dojść do bardzo intensywnego zużycia jego elementów a nawet – do ich zatarcia wskutek niedostatecznego smarowania.

8. Wymieniać olej na właściwy, zgodnie z zaleceniami producenta samochodu.

9. Nie używać do chłodzenia silnika wody, zwłaszcza wody studziennej lub wodociągowej. Ostatecznie, z braku specjalnego płynu do chłodnic, można uzupełnić jego braki wodą destylowaną lub przegotowaną i to nigdy w okresie zimowym. Rozcieńczony wodą płyn chłodzący może zamarznąć i spowodować liczne uszkodzenia w silniku, chłodnicy i nagrzewnicy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama