REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Studenci za kierownicą - typowe błędy i wykroczenia

Ford Driving Skills for Life
Ford Driving Skills for Life
Ford

REKLAMA

REKLAMA

Rozmawianie przez telefon czy przekraczanie prędkości to jedne z najczęstszych wykroczeń studentów prowadzących samochody. Czy można wyeliminować negatywne zachowania wśród najmłodszych kierowców?

Jakimi kierowcami są studenci?

Z ankiety przeprowadzonej na zlecenie Forda wynika, że wielu studentów prowadzi swoje samochody rozmawiając w tym czasie przez telefon komórkowy, podczas gdy większość z nich przekracza dozwoloną prędkość, a niektórzy wsiadają za kierownicę pod wpływem alkoholu.Badania dowodzą, że wypadki samochodowe są główną przyczyną zgonów wśród młodych osób, a w Europie osoby te są średnio niemal dwukrotnie bardziej narażone na udział w śmiertelnym wypadku drogowym*.

REKLAMA

telefon, pisanie sms w czasie jazdy, piesi na drodze, kobieta za kierownicą Fot. Fotolia

Aż 43 procent ankietowanych studentów przyznało się do wysyłania wiadomości tekstowych, 38 procent do przeglądania aplikacji, a 36 procent do odbierania połączeń telefonicznych w trakcie prowadzenia auta.

Fotolia

43 procent ankietowanych przyznało się do wysyłania wiadomości tekstowych, 38 procent do przeglądania aplikacji, a 36 procent do odbierania połączeń telefonicznych. Ponadto, 60 procent osób biorących udział w badaniu przekracza dozwoloną prędkość, a 13 procent prowadzi pod wpływem alkoholu. Dla porównania, spośród osób, które zakończyły edukację szkolną w wieku 18 lat, 45 procent przyznaje się do przekraczania prędkości na drodze, 9 procent prowadzi pod wpływem alkoholu, a 41 procent korzysta ze smartfonów podczas jazdy.

Zobacz też: Ford Driving Skills for Life w Polsce!

„Dostanie się na studia to duże osiągnięcie. To właśnie podczas studiów poznajemy najbliższych przyjaciół. Chcemy dopilnować, aby te przyjaźnie trwały przez całe życie i aby ci młodzi ludzie mogli kiedyś z dumą wspominać moment, w którym odebrali dyplom ukończenia studiów,” powiedział Jim Graham, manager, Ford DSFL. „Ważne, aby studenci i wszystkie młode osoby uświadomiły sobie przerażające konsekwencje dla nich samych i dla innych, jakie wynikają z nierozważnego prowadzenia samochodu.

Ford Driving Skills for Life

Ford Driving Skills for Life dotarł także do Polski!

Ford

Ford

Studia są wymagające pod kątem akademickim i w obszarze stosunków międzyludzkich, przy czym ankieta wykazała, że wielu studentów lubi też ryzykować podczas jazdy samochodem. Spośród przebadanych:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • 48 procent przyznało, że poprowadziłoby samochód z nadmiarem pasażerów
  • 75 procent wsiadłoby za kierownicę po nieprzespanej nocy
  • 28 procent wsiadłoby do samochodu z kierowcą, który pił alkohol

W ujęciu ogólnym, 30 procent studentów przyznało, że brało udział w wypadku, natomiast w przypadku osób, które zakończyły edukację szkolną w wieku 18 lat było to 25 procent.

Zobacz też: Jak edukować młodych kierowców by jeździli bezpieczniej?

REKLAMA

Z ankiety wynika, że studenci z Włoch najczęściej korzystają z telefonów podczas jazdy (49 procent), młode osoby z Niemiec najczęściej przekraczają dozwoloną prędkość (70 procent), a studenci z Francji i Hiszpanii są najbardziej podatni na jazdę po spożyciu alkoholu (18 procent).

Program Ford Driving Skills for Life ruszył w Stanach Zjednoczonych 13 lat temu, a obecnie jest również realizowany w Europie w takich państwach, jak Belgia, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Włochy, Holandia, Polska, Rumunia, Rosja, Hiszpania, Turcja i Wielka Brytania. Eksperci Forda prowadzą zajęcia z zakresu rozpoznawania zagrożeń na drodze, prowadzenia samochodu oraz utrzymywania bezpiecznej prędkości i odległości. W programie zawarto również blok związany z niebezpieczeństwem wynikającym z jazdy pod wpływem alkoholu oraz jazdy pod wpływem narkotyków, a także z robienia zdjęć typu „selfie” - z ankiety przeprowadzonej przez Forda w roku 2014 wynika bowiem, że 1 na 4 młodych kierowców robi sobie takie zdjęcia podczas jazdy.

Zobacz też: Poradnik dla początkującego kierowcy

*W ramach programu Ford Driving Skills for Life (DSFL), Ford oferuje bezpłatne szkolenia młodym osobom. Do końca 2016 roku zostanie wyszkolonych ponad 20 000 kierowców z 13 państw europejskich.

Źródło: materiały prasowe Ford

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

REKLAMA

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

REKLAMA