| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Bezpieczeństwo > 7 podpowiedzi jak należy jeździć autostradą?

7 podpowiedzi jak należy jeździć autostradą?

Autostrady w Polsce to dość nowe zjawisko dla niektórych kierowców. Poniżej radzimy, jak jeździć po autostradach, aby nie powodować zagrożenia dla siebie i innych uczestników ruchu.

Autostrady z założenia są drogami bezpiecznymi, pomimo znacznie wyższej dopuszczalnej prędkości. Bezkolizyjna organizacja ruchu na autostradach i wyższe prędkości, z jakimi poruszają się auta sprawiają, że to kierowcy zapominają o tym, że trzeba się na nich zachowywać w szczególny sposób.

Zobacz też: Ile kosztuje zarejestrowanie auta sprowadzonego z USA?

Poniżej prezentujemy siedem podpowiedzi jak należy jeździć autostradą:

  1. W pierwszej kolejności należy pamiętać, żeby bez potrzeby nie blokować lewego pasa ruchu. Taka sytuacja często doprowadza do niebezpiecznego i niedozwolonego wyprzedzania prawym pasem.Na autostradzie wyprzedzamy lewym pasem, a po wykonaniu manewru trzeba zjechać na prawy lub środkowy pas.
  2. Wysoka dopuszczalna prędkość maksymalna (140 km/h dla pojazdów osobowych) została określona, jednak należy też pamiętać, że niebezpieczne i niedopuszczalne jest poruszanie się po autostradzie zbyt wolno. Najniższa dopuszczalna prędkość została narzucona m.in. dlatego, aby nie poruszały się po niej np. pojazdy wolnobieżne.
  3. Na autostradzie panuje zakaz parkowania samochodów poza wyznaczonymi do tego miejscami. Pas awaryjny służy do tego, aby mogły się na nim zatrzymywać wyłącznie auta, które uległy awarii. Kierowca takiego auta powinien niezwłocznie wezwać pomoc drogową, aby odholować auto w bezpieczne miejsce. Na autostradzie holowanie pojazdu innym pojazdem jest dopuszczone tylko do najbliższego zjazdu.
  4. Jeśli auto uległo awarii nie należy wysiadać z niego po lewej stronie. Opuszczanie samochodu stojącego na pasie awaryjnym może narazić kierowcę na śmiertelne potrącenie, ze względu na to, że auta poruszają się po niej z dużą prędkością. Dla bezpieczeństwa lepiej pozostać w aucie lub wysiąść przez prawe drzwi.
  5. Pas, którym włączamy się do ruchu jest pasem rozbiegowym i należy rozpędzić się na nim do prędkości, która umożliwi nam płynnie zmienić pas. Należy uważać, aby nie zmusić innych kierowców do hamowania. Niedopuszczalne jest dojeżdżanie do końca pasa rozbiegowego i zatrzymywanie się na nie w oczekiwaniu na możliwość wjazdu na autostradę.
  6. Podstawową zasadą bezpieczeństwa na autostradzie jest zachowanie większych odległości pomiędzy uczestnikami ruchu. Jazda zbyt blisko innych aut może powodować niebezpieczeństwo i może być powodem ukarania mandatem.
  7. Surowo zabronione jest poruszanie się autostradą pod prąd.

Zobacz też: Ile kosztuje zarejestrowanie auta sprowadzonego z Unii Europejskiej?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Młynarczyk

W mojej kilkunastoletniej praktyce prawniczej, jednym z najtrudniejszych zagadnień jest prowadzenie z pracownikami negocjacji czy to w zakresie konieczności dokonania zmian u pracodawcy obowiązujących regulacji dotyczących na przykład zmiany regulaminu wynagrodzeń, regulaminu premiowania, zmiany regulaminu pracy w zakresie ustalenia na przykład nowych norm czasu pracy - w każdym przypadku gdy nowe regulacje są niekorzystne dla pracowników a ich wprowadzenie wymaga zmian umów o pracę. Umiejętność negocjowania jest również niezwykle ważna, w każdym przypadku, gdy dotyczy to rozwiązania umowy o pracę , szczególnie gdy przyczyny rozwiązania umowy o pracę leżą po stronie pracodawcy, czy też w przypadku wystąpienia u pracodawcy przypadku mobbingu, molestowania seksualnego czy też naruszenia zasad nierównego traktowania. W każdym z wyżej wymienionych przypadku, jak również w innych sprawach, które mogą wystąpić w ramach zatrudnienia pierwszorzędne znaczenie ma umiejętność prowadzenia rozmów z pracownikami w celu zminimalizowania wystąpienia konfliktu, lub w celu doprowadzenia do rozwiązania konfliktu i przywrócenia u pracodawcy normalnego toku działania i właściwych relacji pomiędzy pracownikami. Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest, bowiem zapewnienie normalnych warunków pracy, jak również przeciwdziałanie zjawiskom tworzących negatywną atmosferę. Umiejętność negocjowania i prowadzenia rozmów z pracownikami jest umiejętnością niezbędna, w którą, w mojej ocenie, musi być wyposażony pracownik HR. Pracownicy HR , nawet mając świadomość jak ważne jest kształtowanie prawidłowych zachowań i relacji pomiędzy pracownikami a pracodawcą, skupiają się w swojej pracy przede wszystkim na doskonaleniu znajomości przepisów prawa oraz szkoleniu się w umiejętności ich stosowania traktując to jako quasi „oręż”, który ma zapewnić pracodawcy ochronę prawną przy podejmowaniu działań wobec pracowników. Tymczasem wyłącznie znajomość przepisów prawa jakkolwiek niezbędna w tej pracy to jednak jak wynika z praktyki powinna korespondować z umiejętnościami negocjacyjnymi, gdyż dopiero to połączenie pozwala moim zdaniem wielu konfliktów uniknąć a praktycznie prawie wszystkie rozwiązać.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK