reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Rejestracja > Ile kosztuje zarejestrowanie auta sprowadzonego z USA?

Ile kosztuje zarejestrowanie auta sprowadzonego z USA?

Sprowadzenie auta z USA generuje spore koszty, jednak ze względu na specyfikę tamtejszego rynku, wiele osób decyduje się na sprowadzenia auta z USA. Ile kosztuje zarejestrowanie takiego auta?

Właściciele aut sprowadzonych spoza Unii Europejskiej muszą dopełnić większej ilości formalności, niż auta kupione na terenie UE. Pierwszą różnicą jest konieczność opłacenia cła (10% wartości auta powiększonej o koszty transportu i ubezpieczenia przewozowego), a także podatek VAT.

Jeśli natomiast auto zostało wyprodukowane w Europie i od krajowego importera uzyskamy stosowne zaświadczenie EUR-1, nie będziemy mieli obowiązku opłacenia cła.

Jest także sposób na to, aby zaoszczędzić pewną kwotę na konieczności zapłacenia podatku VAT. Jest możliwość opłacenia go np. w Niemczech, gdzie wynosi 19, a nie jak w Polsce to 23%.  

Zaraz po sprowadzeniu musimy znaleźć i odwiedzić tłumacza przysięgłego, który przetłumaczy na język polski obcojęzyczne dokumenty.

Zobacz też: Ile kosztuje zarejestrowanie auta sprowadzonego z Unii Europejskiej?

W ciągu 14 dni od sprowadzenia auta na teren Polski trzeba złożyć w urzędzie celnym deklarację AKC-U, a w ciągu 30 dni zapłacić akcyzę. Wartość akcyzy zależy od pojemności silnika; do 2000 ccm pojemności akcyza wynosi 3,1%, a powyżej 18,6% wartości auta.

Kolejnym krokiem jest odwiedzenie urzędu skarbowego, gdzie musimy złożyć deklarację VAT-24 w celu otrzymania zaświadczenia VAT-25. Koszt tego dokumentu to 160 złotych.

Następny wydatek, jaki musimy ponieść to opłata recyklingowa. Aby ją uiścić należy przelać na konto Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska należy przelać 500 złotych.

Następnie należy odwiedzić stację kontroli pojazdów w celu przeprowadzenia przeglądu technicznego za 169 złotych.

Zobacz też: Klasyczne auto: poradnik kupującego

W ciągu 30 dni od sprowadzenia auta, nowy właściciel powinien je zarejestrować. Jednak za spóźnienie nie przewidziano żadnej kary. Koszt rejestracji to 256 złotych.

Najpóźniej w dni rejestracji należy zawrzeć umowę z ubezpieczycielem i wykupić polisę OC.

Ile kosztuje zarejestrowanie auta sprowadzonego z USA?

Koszt sprowadzenia limuzyny średniej klasy wyprodukowanej w Europie z silnikiem o pojemności poniżej 2 litrów o wartości około 35 tysięcy złotych łącznie wyniesie około 15000 tys. zł.

Koszt transportu auta z USA to około 6 tysięcy złotych.

Zobacz też: Przez jakie usterki auto nie przejdzie przeglądu technicznego?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

V4 Legal

V4 Legal to nowoczesna kancelaria działająca na terenie Słowacji, Czech, Polski oraz Węgier.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama