REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kolizja z ciężarówką – jak jej uniknąć?

Wypadek z udziałem ciężarówki cięższej ponad 20-sto krotnie od auta osobowego rzadko kończy się brakiem ofiar w ludziach. Włączmy wyobraźnie siadając za kierownicę. Fot. Fotolia
Wypadek z udziałem ciężarówki cięższej ponad 20-sto krotnie od auta osobowego rzadko kończy się brakiem ofiar w ludziach. Włączmy wyobraźnie siadając za kierownicę. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zderzenie samochodu osobowego z ciężarówką bardzo często kończy się tragicznie. O czym należy pamiętać, aby obniżyć do minimum ryzyko kolizji z pojazdem ciężarowym?

W 2008 roku doszło w Polsce do 1155 wypadków z udziałem aut ciężarowych. W tym samym okresie w Niemczech ich liczba nie przekroczyła 625 zdarzeń drogowych. W naszym kraju 70% wypadków z udziałem ciężarówek miało miejsce w obszarze niezabudowanym, natomiast w Niemczech do większości z nich (76%) doszło na autostradach. Konkluzja jest taka, że aby ograniczyć ryzyko kolizji w Polsce z autem ciężarowym, należy zwrócić baczną uwagę na fatalny styl jazdy wielu polskich kierowców aut osobowych poza obszarem zabudowanym. Jakie są ich najczęstsze błędy ?

REKLAMA

Przejeżdżanie na wąskim odcinku drogi obok skręcającego TIR-a

Widząc auto ciężarowe wykonujące zamaszysty manewr skrętu, nie warto na upartego wyprzedzać je wolnym pasem nawet wtedy, gdy wydaje się, że jest jeszcze sporo miejsca. Wolna przestrzeń szybko się skurczy, gdy naczepa rozpocznie zmianę kierunku poruszania się (tzw. zachodzenie przyczepy na sąsiedni pas).

Zobacz też: Agresja za kierownicą, a związek z płcią

Poruszanie się po prawej stronie ciężarówki na wysokości jej drzwi

Bardzo niebezpieczna sytuacja. Wielu użytkowników aut osobowych nie zadaje sobie sprawy, że kierowcy pojazdów ciężarowych mogą nie dostrzegać samochodów osobowych w pewnych, tzw. martwych polach widzenia. Dlatego jeśli zbliżamy się np. do TIR-a z jego lewej lub prawej strony to albo po prostu go wyprzedźmy, albo pozostańmy za nim.

Wyprzedzanie TIR-a

Klasycznym błędem, który stwarza poważne zagrożenie w ruch drogowym jest wyprzedzanie jadących w kolumnie ciężarówek i wjeżdżanie w małe odstępy pomiędzy nimi. W sytuacji gwałtownego hamowania znajdujący się pośrodku dwóch pojazdów ciężarowych samochód osobowy może zostać zmiażdżony. Inna sprawa, że kierowy takich ciężarówek powinni pozostawiać znacznie większe odstępy pomiędzy sobą, aby ułatwić innym kierowcom ich wyprzedzenie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wymuszanie pierwszeństwa na pojeździe ciężarowym

Prawdziwą zmorą polskich dróg są kierowcy, którzy wyjeżdżając z drogi podporządkowanej wymuszają pierwszeństwo na pojazdach znajdujących się na głównej drodze. Poza nadmierną prędkością jest to najczęstszy powód wypadków na naszych drogach. Jest to swoisty przejaw głupoty i braku poszanowania dla życia i bezpieczeństwa innych użytkowników drogi. Jeśli na dodatek wymusza się pierwszeństwo na pojeździe ciężarowym, to można wręcz mówić o skłonnościach samobójczych.

Zobacz też: Savoir-vivre pasażerów

Parkowanie za ciężarówką

Parkując samochodem za pojazdem ciężarowym pamiętajmy, aby nie robić tego bezpośrednio za nim. Kierowca ciągnika z naczepą po prostu go nie dostrzeże, gdy rozpocznie manewr cofania. Widoczność we wstecznych lusterkach z kabiny kierowcy jest ograniczona.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

REKLAMA

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

REKLAMA

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA