REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pomiar prędkości „na oko” – czy Policja ma do tego prawo?

Jeśli zostałeś zatrzymany przez Policjanta, który nie wykonał pomiaru prędkości za pomocą homologowanego sprzętu nie przyjmuj mandatu fot. Mateusz Szymański
Jeśli zostałeś zatrzymany przez Policjanta, który nie wykonał pomiaru prędkości za pomocą homologowanego sprzętu nie przyjmuj mandatu fot. Mateusz Szymański
Mateusz Szymański

REKLAMA

REKLAMA

Zdarza się, że osoby wyprzedzające samochód Policji zostają później ukarane mandatem za przekroczenie dopuszczalnej prędkości. Czy takie zachowanie Policji jest dozwolone? Czy trzeba przyjmować mandat?

Kontrole prędkości wykonywane przez Policję to chyba najbardziej znienawidzony przez Polaków element naszych dróg. Wykonywane są one często w miejscach, gdzie pozostawiono wysokie ograniczenia prędkości z uwagi na dawny remont trasy czy jej przebudowę. W miejscach, w których faktycznie dochodzi do licznych wypadków i kolizji raczej nie uświadczymy funkcjonariuszy Policji.

REKLAMA

Pomiar prędkości „na oko”

W ostatnim czasie nasilają się protesty na forach internetowych, zarzucające Policji wyłudzanie pieniędzy od kierowców. Jak to możliwe? Po prostu Policjanci coraz częściej przeprowadzają pomiar prędkości auta „na oko”. Proceder nasila się tak intensywnie, że postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej tej sprawie.

Wyprzedzenie policyjnego radiowozu - nie przyjmuj mandatu

Zdarzenie zawsze przebiega w podobny sposób. Ulicą miasta porusza się wolno jadący radiowóz Policji. W momencie, gdy któryś z pojazdów go wyprzedzi Policjanci ruszają za nim i zatrzymują do kontroli. W jej trakcie przedstawiają zatrzymanemu informację, że zostanie on ukarany mandatem za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym. Proponują zazwyczaj niski mandat kredytowany bez żadnych punktów karnych z uwagi na fakt, że zdarzenie nie zostało zarejestrowane żadnym urządzeniem pomiarowym. Sugerowali się oni tylko prędkościomierzem w swoim radiowozie. Najczęściej kierowcy przyjmują mandat z uwagi na pośpiech i nieznajomość przepisów prawa. Przyjęcie mandatu to jednoznaczne przyznanie się do winy!!!

Brak pomiaru prędkości auta - mandat za jej przekroczenie

W rzeczywistości Policjanci nie mogą wystawić mandatu za przekroczenie prędkości w sytuacji, gdy do pomiaru prędkości nie użyli żadnego urządzenia posiadające homologację. W jaki bowiem sposób mogą ocenić czy przekroczyliśmy prędkość o 5, 10, 50 albo 100 km/h? Albo czy w ogóle poruszaliśmy się z niedozwoloną prędkością (licznik w radiowozie również przekłamuje nieznacznie wskazania dotyczące prędkości)?

Mandat za wyprzedzenie radiowozu - sąd zadecyduje o winie

Gdy nasza sprawa trafi do sądu wynik rozprawy nie jest niestety łatwy do przewidzenia. W zależności od sędziego i jego interpretacji zgromadzonych dowodów (których zazwyczaj nie ma, biorąc pod uwagę mierzenie prędkości na oko) można liczyć albo na umorzenie sprawy, albo na karę. Aby wygrać z Policją należy przedstawić jak najwięcej racjonalnych argumentów przemawiających za naszą niewinnością. Koniecznie wspomnijmy o tym, że pomiar prędkości musi zostać przeprowadzony za pomocą urządzenia posiadające homologację do użytku na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Postarajmy się mieć także świadka, który poprze nasze stanowisko w sprawie. Nie warto odpuszczać, bowiem proceder ten, nagminnie stosowany przez Policję, powinien zostać ukrócony i przykładnie potępiony. Jest bowiem kolejnym już dowodem na to, że rząd po raz kolejny chce zarobić na kierowcach, a nie poprawić ich bezpieczeństwo. Dlaczego?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Policja łamie przepisy ruchu drogowego - sprawy umarzane

REKLAMA

Praktycznie wszystkie sprawy, w których zarzucano funkcjonariuszom Policji znaczne przekraczanie prędkości na drodze były umarzane. Co więcej, w kilku z nich, osoby które zarejestrowały na swoim telefonie moment, w którym Policjanci łamią przepisy zostały przez sąd ukarane! Jak to możliwe? Po prostu sędzia uznał, że jedna z osób, która nagrała film, w którym porusza się za radiowozem z prędkością ok. 200 km/h sama popełniła wykroczenie. Bulwersujący jest natomiast fakt, że kierowca radiowozu nie został ukarany, bo nagranie to nie udowadnia, że pojazd Policji poruszał się z niedozwoloną prędkością…

Skoro źle działające w Polsce prawo drwi z obywateli, warto z nim walczyć i je prostować. Nie odpuszczajmy takich spraw, bo nigdy nie uporamy się z tego typu problemami. Im więcej takich spraw trafi na wokandy sądowe tym większa szansa, że ktoś w końcu ureguluje przepisy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

REKLAMA